Dobré noviny
Obama prekročil polárny kruh, upozornil na klimatické zmeny
TASR
TASR

Obama prekročil polárny kruh, upozornil na klimatické zmeny

Pri súčasnom tempe sa podľa výpočtov priemerná teplota na Aljaške zvýši do konca storočia približne o tri až šesť stupňov Celzia, prízvukoval prezident.

Americký prezident Barack Obama sa na lodi zastavuje pri Thumb Cove, aby si prezrel tri ľadovce na Aljaške, ktoré podľa neho ilustrujú hrozby klimatickej zmeny v Resurrection Cove v Sewarde 1. septembra 2015. Obama poukázal na to, že ľadovec Exit neďaleko mesta Seward v južnej časti Aljašky ustupuje každým rokom v čase otepľovania ovzdušia a že tento proces sa zrýchľuje, čo podľa neho "vysiela posolstvo". Foto: TASR/AP

Kotzebue 3. septembra (TASR) - Barack Obama prekročil v stredu severný polárny kruh ako vôbec prvý úradujúci prezident USA. V posledný deň svojej trojdňovej cesty po americkom štáte Aljaška navštívil mesto Kotzebue, informovala dnes tlačová agentúra DPA.

Cieľom cesty bolo spropagovať Obamovu agendu klimatických zmien. Využil na to dramatickú scenériu Aljašky, jediného amerického štátu v Arktíde, a rýchlo sa otepľujúce tamojšie podnebie - prezident tak chcel upozorniť na následky otepľovania za polárnym kruhom aj všade vo svete.

"Pokúšam sa upozorniť zvyšok krajiny, aby si viac uvedomoval klimatické zmeny. Ale vy v tom už žijete," povedal prezident obecenstvu v školskej posluchárni v Kotzebue.

"Pri súčasnom tempe sa podľa výpočtov priemerná teplota na Aljaške zvýši do konca storočia približne o tri až šesť stupňov Celzia," uviedol Obama.

Región už v súčasnosti ohrozujú prírodné požiare, stúpajúca hladina mora, roztápajúce sa ľadovce a rozmŕzanie permafrostu (trvalo zamrznutej pôdy) a morského ľadu. To všetko ohrozuje infraštruktúru a pobrežie, ktoré zničí erózia.

Obama prisľúbil pomoc aljašskému ostrovu Kivalina a desiatke aljašských obcí, ktoré sa budú čoskoro musieť presťahovať kvôli spomínanej erózii a rozmŕzaniu permafrostu, čo spôsobili práve klimatické zmeny.

"V Amerike nie je mnoho ďalších miest, kde už teraz musia ľudia riešiť tieto problémy - ale budú," povedal Obama. "To, čo tu prebieha, je pre Ameriku budíček. Mal by to byť budíček pre svet," dodal šéf Bieleho domu.

Obama si v utorok 1. septembra pozrel ľadovec Exit na Aljaške, ktorý podľa neho ilustruje hrozby klimatickej zmeny.

Obama poukázal na to, že ľadovec Exit neďaleko mesta Seward v južnej časti Aljašky ustupuje každý rok v čase otepľovania ovzdušia a že tento proces sa zrýchľuje, čo podľa neho "vysiela posolstvo".

"Je to veľkolepé," povedal Obama na vyhliadke v národnom parku Kenai Fjords. "Chceme sa postarať o to, že to uvidia aj naši vnuci," zdôraznil.

Ľadovec Exit sa zmenšuje už 200 rokov. Od roku 1815 ustúpil o dva kilometre a vlani prišiel o ďalších 57 metrov ľadu, vyplýva z údajov americkej správy národných parkov.

Na plavbe loďou v Kenai Fjords obdivoval prezident ohrozené uškatce, veľryby, delfíny a vtáky mníšiky a nafilmoval časť televízneho programu Beara Gryllsa.

Už ste čítali?