Dobré noviny
Európsky grant pomôže revitalizovať hrad Parič
TASR
TASR

Európsky grant pomôže revitalizovať hrad Parič

V rámci projektu dôjde aj k úprave prístupových komunikácií k hradu.

Na snímke zrúcaniny hradu Parič z 13. storočia. Foto: TASR/Roman Hanc

Trebišov 31. augusta (TASR) – Mesto Trebišov pripravuje verejné obstarávanie na stavebné práce k projektu revitalizácie zrúcanín hradu Parič. Na obnovu zvyškov hradu a okolia použije grant v sume 668.000 eur z tzv. Nórskych fondov.

V júli sa v areáli hradu skončil archeologický výskum. Po výbere dodávateľa budú nasledovať stavebné práce týkajúce sa samotnej konzervácie ruín hradu. "Ich cieľom je zlepšiť statické zabezpečenie tehlovej hradby, vhodne doplniť jej chýbajúce časti. Po konzervácii ruín hradu Parič je plánované nasvietenie ruín, ktoré dokáže zatraktívniť návštevníkom samotný pohľad na historickú pamiatku," uviedla pre TASR Martina Kužmová z kancelárie primátora mesta. Projekt Repar spolufinancuje mesto 20 percentami v sume 167.000 eur.

V rámci projektu dôjde aj k úprave prístupových komunikácií k hradu. Z dôvodu zlepšenia infraštruktúry bude zrekonštruovaný hlavný chodník od vstupnej brány parku po rybník a prístupový chodník k hradu. "Chceme tým zlepšiť prístupnosť historickej pamiatky pre širokú verejnosť. Hlavný chodník sa vyasfaltuje a prístupový bude mať povrch vytvorený z navrstvenia sypaných materiálov," priblížila Kužmová.

V parku, kde sa zrúcanina nachádza, sa počíta aj so zlepšením verejného osvetlenia, osadením lavičiek a smetných košov. Súčasťou projektu sú aj informačné tabule, ktoré návštevníka zorientujú a poskytnú mu základné informácie o mieste, kde sa nachádza. Ukončenie projektu mesto v súčasnosti plánuje na apríl 2016.

Pôvodná suma grantu z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) na projekt bola vlani v októbri zhruba v sume 965.000 eur. Podľa informácie z trebišovskej radnice napokon však došlo k zníženiu celkových oprávnených výdavkov a grantovej podpory o takmer 297.000 eur.

Gotický vodný hrad Parič postavili v 13. storočí, v roku 1684 ho dobylo povstalecké vojsko Imricha Thökölyho, ktoré ho o dva roky neskôr vyhodilo do vzduchu. Materiál z neho použili koncom 18. storočia na stavbu neďalekého barokového kaštieľa. Dielo skazy dovŕšila v 20. storočí armáda, ktorá zrúcaninu používala ako cvičnú strelnicu. Kedysi trojpodlažný hradný areál so štvoruholníkovou vstupnou vežou a kamennou studňou na nádvorí sa tak premenil na ruinu.

Už ste čítali?