Nitra prehrala na ľade Skelleftey 2:3 po nájazdoch

Zápas mal od úvodných minút dramatický náboj.

Na snímke brankár Michal Valent (Nitra) a Pontus Petterström (AIK Skelleftea), archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Skelleftea 27. augusta (TASR) - Hokejisti HK Nitra získali v tohtosezónnej edície Ligy majstrov historický bod. Vo štvrtkovom dueli D-skupiny zaskočili domáceho favorita AIK Skellefteu, keď v riadnom hracom čase uhrali na jeho ľade remízu 2:2, no v nájazdoch o dvoch bodoch pre domácich rozhodol Terry Broadhurst.

Už v sobotu čaká zverencov trénera Antonína Stavjaňu kľúčový súboj z pohľadu ďalšieho účinkovania v súťaži proti českému extraligistovi Bílí Tygři Liberec. Úvodné buly je na programe o 18.00 h.

Zápas mal od úvodných minút dramatický náboj. Skelleftea sa "zahryzla" do súpera a po 63 sekundách viedla. Valent vyrazil Lindholmovu strelu len ku Calofovi, ten prihrávkou cez os klziska našiel Pesonena, ktorému nerobilo problém trafiť odkrytú nitriansku bránku - 1:0. Potom však prišiel menší šok, ktorý na chvíľu utĺmil pohotový herný prejav AIK. Z nevinne vyzerajúcej akcie v rohu klziska sa puk dostal pred bránku a König prepálil všetko, čo mu stalo v ceste - 1:1. O 73 sekúnd zahrala Nitra dobre presilovku, odrazený puk sa dostal k Slovákovi a ten nekrytý pri ľavej žŕdke poslal svoj tím do vedenia. Hráči AIK sa prebrali, v ofenzíve pritvrdili, no z vyrovnania sa tešili až v závere tretiny. Vylúčenie Michala Nováka potrestal po 47 sekundách Ericsson, ktorý bol na konci brialiantnej presilovkovej kombinácie do prázdnej bránky - 2:2.

Úvod druhej tretiny patril domácim herne aj strelecky. Na Valenta spustili lavínu striel, no nitriansky brankár sa proti útočníkom švédskeho tímu viackrát vytiahol. V 22. minúte parádnym reflexom zmaril radosť Calofovi a udržal Nitru v hre o cenné body. Spoluhráči mu pomohli zlepšeným pohybom pri bránení, a to uzavretím stredného pásma. V 34. minúte sa naskytol "corgoňom" ideálny brejk, po hrubej chybe domácich sa rútil do šance Macík, ale tiesnený nedokázal zakončiť podľa predstáv.

Aj tretiu tretinu začala Skelleftea agresívne, herne vynikala a vytvárala si gólové šance. Zackrisson najskôr nastrelil žŕdku a gólom neskončili ani príležitosti Broadhursta či Petterssonsa. Švédsky vicemajster kontroloval hru, no Valentovu bránku sa mu nedarilo dobyť. Nitra sa dostala do prvej vážnejšej šance v treťom dejstve až v 52. minúte, Burström však výborne čítal hru a zažehnal hroziace nebezpečenstvo. Necelých päť minút pred koncom fauloval Stümpel, AIK však ponúknutú príležitosť nevyužilo a zápas dospel do predĺženia.

Už po 45 sekundách sa hostia dostali do početnej prevahy 4 proti 3, usadili sa v pásme a vypracovali si aj zaujímavú príležitosť, Milam sa ale z víťazného gólu netešil. Rozuzlenie napokon priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých rozhodol Terry Broadhurst.

Liga majstrov, D-skupina:

AIK Skelleftea - HK Nitra 3:2 pp a sn (2:2, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 2. Pesonen (Calof, Lindholm), 16. Ericsson (Zackrisson, Pesonen), roz. nájazd Broadhurst – 2. König (Macík), 4. Slovák (Stloukal, König). Rozhodovali: Leppänen, Öhlund – Käck, Yletyinen (všetci Fín.), vylúčení: 2:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3106 divákov

zostavy

AIK Skelleftea: Hanses – Burström, Heed, Pettersson M., Lindgren, A. Lundberg, A. Lindholm, Andersson – M. Lundberg, Ericsson, P. Lindholm – Pesonen, Calof, Zackrisson – Broadhurst, Holmström, A. Pettersson – Forssell, Petterstrom, Edström

HK Nitra: Valent – Ordzovenský, König, Milam, Mezei, Milo, M. Novák, Guoth, Devečka – L. Novák, Kutálek, Stümpel – Stloukal, S. Saliji, Slovák – Buček, Piačka, Pupák – Bene, Bajtek, Macík

Povedali po zápase:

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Mohlo to byť lepšie, ale aj ďaleko horšie. Očakávali sme, že nás domáci dostanú pod veľký tlak. Tým, že sme dokázali rýchlo odpovedať na ich úvodný gól, sme sa udržali v hre o dobrý výsledok. Uhrať bod na ľade Skelleftey je výborné."

Peter König, obranca Nitry: "Vydržali sme s nimi korčuľovať celý zápas. V tretej tretine však prepli na vyššie obrátky, a to bolo pre nás náročnejšie. Na nájazdy asi nemáme dobrých strelcov, škoda toho."