Dobré noviny
10 vecí, ktoré by ste nemali robiť, keď ste nahnevaní. Robíte ich aj vy?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť, keď ste nahnevaní. Robíte ich aj vy?

— Foto: Fotolia

Hnev vás môže ovplyvniť aj pri vykonávaní každodenných činností a môže ohroziť vás aj ostatných.

Hádka vám nemusí „iba“ pokaziť deň a priniesť zlú náladu. Môže vás ovplyvniť aj pri vykonávaní každodenných činností, ktoré inak robíte úplne bežne. Po hádke by ste nimi však mohli ohroziť seba alebo ostatných. Odborníci sa preto zaoberali otázkou, čo by ste nemali robiť práve vtedy, keď ste nahnevaní.

1. Nemali by ste „sa na to ísť vyspať“

Dobrá rada, že by ste nikdy nemali ísť spať nahnevaní, je naozaj pravdivá. Spánok môže negatívne pocity uchovať alebo dokonca posilniť. Podľa štúdii totiž spánok zlepšuje pamäť, najmä tú emocionálnu. Takže to, na čo by ste radšej zabudli, si spánkom len dlhšie uchováte v pamäti. Navyše si takto ani váš mozog počas spánku neoddýchne, čiže okrem toho, že sa zobudíte nahnevaní, budete s najväčšou pravdepodobnosťou aj unavení.

2. Nemali by ste šoférovať

Riadenie motorového vozidla v stave zúrivosti môže byť naozaj nebezpečné. Výskumy ukazujú, že rozhnevaní vodiči viac riskujú, viac sa dopúšťajú dopravných priestupkov a častejšie spôsobujú dopravné nehody. Okrem toho, hnev u vodičov zapríčiňuje takzvané tunelové videnie, čo znamená, že šofér iba nesústredene zíza dopredu a nevníma chodcov alebo iné autá okolo. Periférne videnie je vtedy úplne potlačené. Ak ale musíte nevyhnutne šoférovať, aj keď ste nahnevaní, dbajte na to, aby ste sa plne sústredili, vnímali aj na svoje okolie a mali oči otvorené dokorán.

3. Nemali by ste sa „ventilovať“

Zakričať si z plných pľúc alebo udrieť si do vankúša, znie ako dobrý nápad, keď máte naozaj veľkú zlosť. V skutočnosti vám to ale vôbec nepomôže. Práve naopak. Štúdia publikovaná v časopise Kyberpsychológia, správanie a sociálne siete (Cyberpsychology, Behavior and Social Networking) dokázala, že takéto „ventilovanie“ spôsobuje ešte väčší hnev a agresívnejšie správanie, ktoré sa môže prejaviť aj pri ďalšej hádke.

4. Nemali by ste jesť

Ak odbúravate svoj hnev jedením, môže sa vám to vypomstiť hneď niekoľkými spôsobmi. Je prirodzené, že keď je človek nahnevaný, siahne po nezdravých jedlách. Nikto si v zúrivosti nedá napríklad brokolicu, ale hľadá skôr potraviny s vysokým obsahom cukru alebo tuku. A práve vtedy človek najrýchlejšie priberá. Samozrejme, v návale emócií má človek tendenciu jesť rýchlo, čo tiež nie je práve zdravé. Navyše, jedenie v zúrivosti vám môže spôsobiť tráviace ťažkosti ako napríklad hnačku alebo naopak zápchu.

5. Nemali by ste sa hádať

Niekedy pramení náš hnev práve z hádok, ale niekedy nás dokáže nahnevať aj nevhodná poznámka alebo konanie. Vtedy sa zbytočne do hádky nepúšťajte. Človek má v návale zlosti vo zvyku použiť obzvlášť zraňujúce a urážlivé slová. Keď už ich ale raz vysloví, nemôže to vrátiť späť a obvykle to neskôr ľutuje. Skúste si kusnúť do jazyka, predýchajte to. Niekedy to môže trvať 10 minúť, niekedy aj pár dní, ale raz určite „vychladnete“. Vtedy nastáva ten pravý čas na vysvetlenie.

Bude vás zaujímať:

Deväť trikov, vďaka ktorým sa zbavíte hnevu

 

 

Časť 1 / 2

Už ste čítali?