Dobré noviny
Počet nových firiem v Rakúsku dosiahol rekordnú hodnotu
TASR
TASR

Počet nových firiem v Rakúsku dosiahol rekordnú hodnotu

Najviac nových firiem vzniklo v oblasti remesiel (42 %), obchode (27 %) a informačných a konzultačných službách (18 %).

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Viedeň 29. júla (TASR) - V prvých šiestich mesiacoch tohto roka sa na skok do neznáma vo forme podnikania odvážilo viac Rakúšanov. Počet nových firiem medziročne stúpol z 15.018 na 15.264, čo predstavuje najvyššiu úroveň za posledných päť rokov. "Zároveň klesol počet firemných bankrotov," uviedol prezident Rakúskej hospodárskej komory (WKÖ) Christoph Leitl pre agentúru APA.

V priemere sú noví podnikatelia vo veku 37,3 roka, vlani išlo o vek 37,5 roka. V porovnaní s prvou polovica minulého roka bolo medzi novými podnikateľmi opäť viac mužov (57,7 %) než žien (42,3 %), i keď po zohľadnení samostatne zárobkovo činných opatrovateliek by podiel žien presiahol 50 %.

Najviac nových firiem vzniklo v oblasti remesiel (42 %), obchode (27 %) a informačných a konzultačných službách (18 %). Najčastejšie si noví podnikatelia vybrali živnosť (42 %), pre právnu formu spoločnosť s ručením obmedzeným sa rozhodlo len necelých 14 %.

Pre celý tento rok počíta WKÖ s nárastom počtu nových firiem na 28.541 (2014: 28.211). Podľa Leitla sa zlepšila nálada podnikateľov, keďže len 9 % malo pocit, že im bolo podnikanie nanútené. Toto číslo sa už niekoľko rokov nemení.

Noví podnikatelia v Rakúsku majú najvyššiu mieru úspešnosti v rámci Európy. Po piatich rokoch bolo až sedem z desiatich nových firiem v rukách pôvodného zakladateľa, kým európsky priemer dosahuje 50 %.

Hlavnou motiváciou pre založenie firmy sú nové nápady, ktoré môžu zakladatelia zrealizovať len ako nezávislý subjekt. "Chcú sami hľadať partnerov a nemusieť vždy klopať na dvere nadriadeného. Z tohto dôvodu sú ochotní podstúpiť riziko," vysvetľuje Leitl. A niektorí začali podnikať, aby sa vyhli nezamestnanosti.

Veľkou prekážkou je podľa Leitla priveľká byrokracia, keďže až 54 % nových podnikateľov označuje Rakúsko za "prebyrokratizované". Podnikatelia sa sťažujú najmä na likvidačné pokuty, ktoré úrady firmám veľmi často ukladajú.

Už ste čítali?