Dobré noviny
Venuša prešla pred Slnkom, sledovali to milióny ľudí
SITA
SITA

Venuša prešla pred Slnkom, sledovali to milióny ľudí

Prechod Venuše si nenechali ujsť ani astronauti na vesmírnej stanici ISS.

BRATISLAVA 6. júna - Milióny ľudí na celom svete dnes sledovali prechod Venuše pred Slnkom. Pozoruhodný vesmírny úkaz sa zopakuje najskôr za 105 až 120 rokov.

Tranzit trval približne 6 hodín a 40 minút. Najskôr ho mohli sledovať obyvatelia a návštevníci severu Spojených štátov.

V Európe, Afrike a Ázii bolo možné prechod sledovať približne od piatej hodiny.

Astronóm Sul Ah Čim z Kórejského astronomického a vesmírneho strediska pre agentúru AP povedal, že takáto nebeská šou ukáže ľuďom život z inej perspektívy a nebudú sa trápiť na každodennými maličkosťami.

„Keď sa nad tým zamyslíte, tak 105 rokov je veľmi krátka doba z pohľadu vesmíru a Zem je iba malý modrý bod,“ uviedol.

Prechod Venuše si nenechali ujsť ani astronauti na vesmírnej stanici ISS. Mnoho ľudí v Spojených štátoch si pre netradičnú šou vzalo dovolenku.

Výnimkou nebola ani Jamie Jetton z Arizony. „Baví ma sa na to pozerať. Je to zážitok. Niečo, o čom budem môcť rozprávať do konca života,“ povedala Jetton.

Životný zážitok mal aj 32-ročný Bo Tan, ktorý sledoval prechod planéty z observatória v Los Angeles: „Vzal som si v práci pol dňa voľno. Nie som veľký fanúšik astronómie, ale túto príležitosť som si nemohol nechať ujsť.“

Obrazom: Svet sledoval prechod Venuše pred Slnkom

Samotný prechod Venuše sa začal päť minút po polnoci. Keďže u nás bola noc, až do 4:30 mohli ľudia sledovať prechod cez internet.

Pri tejto príleźitosti mohli ľudia vidieť prechod Venuše aj z východnej terasy Bratislavského hradu. Tam predstavitelia Slovenského národného múzea v spolupráci s občianskym združením Planetárium Bratislava pripravili pre verejnosť ďalekohľady a tiež odborný komentár. Začiatok pozorovania bol od východu Slnka o 4:52 až do konca prechodu Venuše o 6:55 v stredu ráno.

Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici zase pripravil pozorovanie prechodu Venuše popred slnečný disk. Noc a ráno s Venušou sa začalo v Tatranskej Lomnici už v utorok večer na pracovisku Astronomického ústavu na Starolesnianskych lúkach v Starej Lesnej.

Prechod Venuše popred Slnko je najvýznamnejšou astronomickou udalosťou tohto roka. Z územia Slovenska bude prechod Venuše popred Slnko pozorovateľný až v záverečnej tretine. V stredu 6. júna vyšlo Slnko na severovýchode približne o 4:45.

V tom čase už bola Venuša pozorovateľná pred slnečným diskom a mala za sebou takmer dve tretiny prechodu.

Venuša začala opúšťať disk Slnka približne o 6:38, kedy sa dotkla okraja Slnka. Z disku Slnka celkom vystúpila a stala sa nepozorovateľnou približne o 6:55, čím sa jej prechod skončil. Podobný úkaz bude možné pozorovať zo Zeme až v roku 2117. Z územia Slovenska bude tento úkaz pozorovateľný až pri ďalšom prechode Venuše pred Slnkom v roku 2125.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?