Dobré noviny
Meno I. M. Singera sa stalo synonymom pre šijací stroj
TASR
TASR

Meno I. M. Singera sa stalo synonymom pre šijací stroj

Založil vlastnú firmu Singer Sewing Machine Company a stal sa najväčším výrobcom šijacích strojov v Spojených štátoch amerických a čoskoro potom aj ich najväčším výrobcom na svete.

Na snímke šijací stroj, archívne foto Foto: FOTO TASR – František Iván

Pittstown/Bratislava 23. júla (TASR) – Americký vynálezca a herec Isaac Merritt Singer zomrel 23. júla pred 140 rokmi.

Zaslúžil o veľký pokrok v dizajne šijacích strojov, keď z komplikovaných a nespoľahlivých mašín vyrobil jednoduché "singerky" na domáce použitie. Založil vlastnú firmu Singer Sewing Machine Company a stal sa najväčším výrobcom šijacích strojov v Spojených štátoch amerických a čoskoro potom aj ich najväčším výrobcom na svete.

Isaac Merritt Singer sa narodil 26. októbra 1811 v Pittstowne v americkom štáte New York v židovskej prisťahovaleckej rodine. Ako desaťročný chlapec sa stal učňom v strojárskej dielni svojho staršieho brata a vyučil sa remeslu, ktoré mu neskôr prinieslo slávu a bohatstvo. Mladého zručného mechanika však zlákalo divadlo. Dlhé roky utekal od poctivej práce a usadeného života, pretĺkal sa s kočovnými divadlami a k technike sa vracal iba z núdze. V roku 1839 získal Singer svoj prvý patent na stroj na vŕtanie skál, ktorý sa predával za 2000 dolárov. Nadobudnutá finančná sloboda mu načas umožnila pokračovať v kariére herca, avšak po rozpade divadelného súboru sa musel vrátil k technike.

V roku 1950 prišiel Singer do Bostonu, kde sa v obchode Orsona C. Phelpsa zoznámil s rotačným šijacím strojom. Ihneď si všimol, že šijací stroj by mal byť spoľahlivejší, ak sa bude pohybovať v priamej línii a nie v kruhu, s rovnou ihlou a nie so zakrivenou. Za krátkych 11 dní prístroj vylepšil pridaním vodorovnej dosky, vertikálne sa pohybujúceho ramena s ihlou a podávača látky. Patent na takýto šijací stroj získal 12. augusta 1851.

Isaac Singer pri vylepšovaní šijacieho stroja využil vynález ďalšieho šikovného mechanika Eliasa Howa. Ten sa následne na súde domáhal svojich práv a po piatich rokoch spor vyhral. Od každého výrobcu šijacích strojov, vrátane Singera, získal licenčný poplatok a po biednych začiatkoch sa aj z neho stal majetný človek. Nič však nezabránilo Isaacovi Singerovi vybudovať továrne na výrobu svojich strojov. Premyslenou obchodnou politikou sa jeho praktické šijacie stroje míňali a priniesli mu finančný úspech. Cena "singeriek" sa v tom čase rovnala ročnému zárobku, vynálezca ich však predával na splátky. Za päť dolárov si každý záujemca mohol stroj odniesť a ihneď začať pracovať a samozrejme splácať pôžičku. V roku 1856 vyrábala Singerova firma ročne 2654 strojov, o štyri roky neskôr to už bolo 13.000. Otvoril obchod v New Yorku, neskôr v brazílskom Rio de Janeiro a európske pobočky pribudli v Británii i vo Francúzsku. Singer Sewing Machine Company sa tak stala jednou z prvých nadnárodných spoločnosti v dejinách.

Pozornosť pútal i osobný život Isaaca Singera. Mal päť manželiek a viac ako 20 detí. Zomrel 23. júla 1875 v anglickom Paigntone ako veľmi bohatý muž vo veku 63 rokov.

Už ste čítali?