Dobré noviny
V múzeu v Detve vystavujú 77 historických valašiek a fokošov
TASR
TASR

V múzeu v Detve vystavujú 77 historických valašiek a fokošov

Zastúpené sú detské, tanečnícke, pracovné, reprezentačné, turistické, vinohradnícke či dekoračné valašky, hlavne z prvej i druhej polovice 20. storočia v zaujímavom výtvarno–remeselnom prevedení.

Desiatky valašiek a fokošov zo súkromnej zbierky Jána Svetlíka a fujary zo súťaže výrobcov Instrumentum Excellens FSP 2001–2010 vystavili v týchto dňoch v Podpolianskom múzeu v Detve. Výstavy sú súčasťou jubilejného 50. ročníka Folklórnych slávnosti pod Poľanou. V Detve 11. júla 2015. Foto: TASR/Jozef Poliak

Detva 11. júla (TASR) - Desiatky valašiek a fokošov zo súkromnej zbierky Jána Svetlíka a fujary zo súťaže výrobcov Instrumentum Excellens FSP 2001–2010 vystavili v týchto dňoch v Podpolianskom múzeu v Detve. Výstavy sú súčasťou jubilejného 50. ročníka Folklórnych slávnosti pod Poľanou (FSP) v tomto meste.

Ako TASR informovala vedúca múzea Renata Babicová, zberateľ valašiek a fokošov J. Svetlík sa odmalička zaujímal o ľudovú kultúru a folklór rázovitého podpolianskeho kraja. "Je to všestranný človek s množstvom záľub, zanietený zberateľ. K jeho záľubám okrem histórie patrí operná hudba, od roku 1980 je medzinárodným rozhodcom v športovej streľbe, sám zostáva aj aktívnym športovým strelcom. V neposlednom rade je aktívnym zberateľom kremnickej kameniny, slovenských praciek, nábojov i chladných zbraní. K týmto záľubám pribudla v deväťdesiatych rokoch ďalšia zberateľská vášeň - valašky," uviedla Babicová.

Autorská výstava predstavuje výber 77 rôznych typov valašiek zozbieraných z rôznych kútov Slovenska. Zastúpené sú detské, tanečnícke, pracovné (pastierske), reprezentačné, turistické, vinohradnícke či dekoračné valašky, hlavne z prvej i druhej polovice 20. storočia v zaujímavom výtvarno–remeselnom prevedení. Výstava predstavuje aj výber zemianskych, bojových, dekoratívnych i baníckych fokošov z obdobia od 18. storočia po súčasnosť. Trojrozmerné exponáty dopĺňajú sprievodné materiály a odborné texty. Veľkosťou i výtvarným prevedením zaujme spomienková valaška darovaná režisérovi Vladimírovi Bahnovi pri príležitosti premiéry jeho filmu Posledná bosorka na Filmovom festivale pracujúcich v Banskej Bystrici v roku 1957.

Výstava Fujary predstavuje výber 22 fujár od 19 výrobcov zo zbierkového fondu Podpolianskeho múzea, získaných aktivitami mesta Detva, FSP, výrobcov, sponzorov a pripravovateľov súťaže Instrumentum Excellens FSP Detva v rokoch 2001-2010. "Je poctou tak pre všetkých organizátorov i výrobcov fujár z celého Slovenska v rámci uvedenej súťaže, ale aj malým darčekom pri príležitosti 10. výročia jej zápisu do zoznamu UNESCO," pripomenula Babicová.

Fujara mala svoju špecifickú oblasť prezentácie na osobitných podujatiach, najmä od roku 1975 v rámci FSP v Detve, ktorá bola spojená s odovzdávaním medailí v rámci tvorivej súťaže Instrumentum Excellens - Cena Ladislava Lenga v rokoch 1975-85 pre výrobcov najkrajších a najlepších hudobných nástrojov. Folklórne slávnosti pod Poľanou obnovili v roku 2001 tento projekt výroby, hodnotenia, scénickej interpretácie a dokumentácie slovenských ľudových hudobných nástrojov pod názvom Instrumentum Excellens FSP Detva. Nová etapa súťaže bola každoročne organizovaná v rokoch 2001-2010, v rámci nej jej najlepší účastníci dostali Cenu Instrumentum Excellens FSP Detva.

Fujara sa vďaka svojim hudobným a umeleckým hodnotám stala nástrojom s medzinárodnou reputáciou. Jej výnimočnosť bola potvrdená aj 25. novembra 2005, kedy bola zapísaná do zoznamu UNESCO medzi majstrovské diela ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Už ste čítali?