Dobré noviny
Plávanie - SPF splní prísne kritériá, ale od štátu čaká protihodnotu
TASR
TASR

Plávanie - SPF splní prísne kritériá, ale od štátu čaká protihodnotu

Rozmenené na drobné teda to, že uzákonená legislatíva má finančne umožniť jednak plniť povinnosti nového zákona a predovšetkým zabezpečiť financovanie plaveckého športového odvetvia.

Prezidentka Slovenskej plaveckej federácie Irena Adámková. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 7. júla (TASR) - Slovenské plávanie už teraz dokáže pružne nabehnúť na prispôsobenie sa prísne nastavenej legislatíve vyplývajúcej z návrhu nového Zákona o športe. To podľa prezidentky Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ireny Adámkovej nie je žiadnym problémom. Prvá žena slovenského plávania však očakáva, že ak bude jej športový zväz plniť prísne kritériá, dostane za to "zodpovedajúce protiplnenie zo strany štátu".

Rozmenené na drobné teda to, že uzákonená legislatíva má finančne umožniť jednak plniť povinnosti nového zákona a predovšetkým zabezpečiť financovanie plaveckého športového odvetvia. "Úprimne, ak by sme mali plniť povinnosti podľa nefinančnej časti návrhu zákona a nedostali za to patričnú finančnú protihodnotu, situáciu v športe by sme považovali za ešte horšiu než je v súčasnosti," povedala v rozhovore pre TASR Irena Adámková.

Aj SPF úplne jednoznačne, tak ako aj mnoho ďalších športových zväzov, považuje za najväčší problém nedostatok finančných prostriedkov. Dôležitý aspekt vidí v možnosti uľahčiť kumuláciu pomoci aj zo súkromných zdrojov. "Naša federácia nijako zvlášť a výslovne nepociťuje, že by platná legislatíva v oblasti športu v užšom zmysle bola nedostačujúca. V širšom zmysle pociťujeme nedostatok legislatívy v možnosti podpory športu z iných než štátnych, resp. verejno-právnych zdrojov. Pociťujeme skoro až nemožnú podporu zo súkromných zdrojov. V zásade môžeme konštatovať, že SPF má do veľmi výraznej miery nastavené vnútorné procesy už teraz v súlade so smerom, akým sa uberá návrh novej legislatívy a teda prispôsobenie sa našej federácie novým podmienkam bude relatívne bezproblémové. S výnimkou potreby navýšenia personálneho obsadenia, ktoré bude musieť zabezpečovať značnú administratívu vyplývajúcu z návrhu novej legislatívy, čo na druhej strane opäť prinesie zvýšené nároky na financie, ktoré však nebudú môcť byť použité pre účely nášho športu," uviedla Adámková a dodala: "Za nemenej dôležité považujeme to, aby sme mali prostriedky už na začiatku kalendárneho roka, resp. aby sme vedeli už vopred koľko finančných prostriedkov budeme mať k dispozícií na ďalší rok, aby sme tak mohli riadne a v súlade s našimi potrebami pripraviť rozpočet pre daný rok a podľa neho postupovať od prvého dňa roka a mať možnosť financovať šport v riadnom režime. A nie v provizóriu, nie ako v súčasnosti, keď sa dozvieme objem financií na daný rok až niekedy koncom mája," uviedla Adámková.

Podľa vedenia SPF by prijatie zákona malo priniesť citeľné navýšenie objemu finančnej podpory na športovú prípravu jej členov, počnúc elitnými plavcami a končiac možnosťou realizovať projekty na najnižšej úrovni plaveckej mlade s presahom na zvyšovanie plaveckej gramotnosti na školách, škôlkach či podpory všeobecnej rekreačnej športovej činnosti širokej verejnosti, keďže plávanie ako také je azda najzdravším druhom pohybu vôbec. Či sa tak ale stane, je otázka: "To dnes takto ťažko konštatovať, nakoľko sa doteraz vôbec o finančnej časti a jej aspektoch nového zákona vôbec ani len náznakom nikto nezmienil. V tejto súvislosti je nutné zopakovať a zdôrazniť, že ak my športové zväzy budeme nútené postupovať a riadiť sa novým zákonom, ktorého podmienky sú nastavené veľmi prísne a náročne. Očakávame na druhej strane tomu zodpovedajúce protiplnenie zo strany štátu, ktoré nám finančne umožní za prvé plniť povinnosti nového zákona a za druhé, a to predovšetkým, zabezpečiť financovanie nášho športového odvetvia. Keďže ako sme už vyššie uviedli, že dosiaľ nie sú nikomu známe ani len základné zásady finančnej časti a aspekty nového zákona, a ak povieme pravdu v prvom rade ide o financie, bolo by v tomto momente príliš optimistické až trúfalé, vysloviť vieru. Pevne však v to dúfame."

Zo širšieho hľadiska ocenila šéfka SPF fakt, že na tvorbe novej legislatívnej normy sa podieľala športová obec ako masové hnutie s mnohými často rôznorodými záujmami. "Nový zákon o športe vnímame ako návrh športovej obce, ktorá štátu ponúka otvorenosť a transparentnosť. Táto naprieč celou našou spoločnosťou nemá obdobu a nie je ju možné badať v žiadnej oblasti verejno-právnej, samosprávnej či súkromno-právnej oblasti spoločenského života v SR. Za tento návrh športová obec od štátu očakáva tomu zodpovedajúce citeľné navýšenie objemu finančnej podpory športovej prípravy pre drvivú väčšinu športových odvetví v SR a nie je len pre futbal, či hokej ako je to často vnímané."

Už ste čítali?