Dobré noviny
Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO pribudlo miesto krstu Ježiša
TASR
TASR

Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO pribudlo miesto krstu Ježiša

Miesto krstu Ježiša v osade Betánia, kde Ján Krstiteľ žil, bolo súčasťou skorej kresťanskej púte medzi Jeruzalemom, riekou Jordán a biblickou Horou Nebo.

Ilustračné foto Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Bonn 3. júla (TASR) - Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO bolo dnes zapísané miesto v Jordánsku, na ktorom Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša, rovnako ako modré hory Blue Mountains na Jamajke či púštne skalné kresby v regióne Há'il v Saudskej Arábii.

Miesto krstu Ježiša v osade Betánia, kde Ján Krstiteľ žil, bolo súčasťou skorej kresťanskej púte medzi Jeruzalemom, riekou Jordán a biblickou Horou Nebo. Oblasť je tiež spájaná s biblickým záznamom o tom, ako prorok Eliáš vystúpil do neba po tom, ako rozdelil vody rieky Jordán.

Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Jamajka sa dostala na Zoznam svetového dedičstva prvýkrát, s modrými horami na juhovýchode ostrova, ktoré poskytovali útočisko domorodcom utekajúcim pred otroctvom a neskôr africkým otrokom na úteku. Uviedol to Výbor svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorý od 28. júna do 8. júla zasadá v nemeckom Bonne.

Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO dnes pribudli aj tri pamiatky zo Sicílie: arabsko-normanské Palermo a katedrály v Cefalú a Monreale, ktorých mozaiky a sochy počas normanskej nadvlády (1071-1194) "viedli k zrodu pozoruhodného umeleckého a architektonického dedičstva výnimočnej hodnoty".

Výbor svetového dedičstva počas desaťdňového zasadnutia, ktoré sa začalo v nedeľu, vyberá z kandidátov na zapísanie do Zoznamu svetového dedičstva a tiež rokuje o ničení pamiatok v sýrskom antickom meste Palmýra, ktoré dobyli extrémisti z Islamského štátu.

Nemecko, ktoré hostí rokovanie výboru po druhý raz od roku 1995, má v súčasnosti na Zozname svetového dedičstva 39 miest, vrátane berlínskeho Múzejného ostrova na rieke Spréva, katedrál v Kolíne nad Rýnom a Aachene a piatich bukových pralesov v spolkových krajinách Meklenbursko-Západné Pomoransko, Brandenbursko, Durínsko a Hesensko.

Kultúrne miesta, ktoré výbor ešte bude zvažovať, zahŕňajú staroveké grécke mesto Efez v Turecku, staroveké mesto Súsy v dnešnom Iráne a pamätné miesta japonskej priemyselnej revolúcie za vlády cisára Meidžiho. Debatovať budú aj o návrhoch zapísať na Zoznam svetového dedičstva miesta z éry Vikingov v severnej Európe - v Dánsku, Nemecku, na Islande, v Lotyšsku a Nórsku.

Už ste čítali?