Dobré noviny
5 rád, vďaka ktorým vám alergia na slnko nepokazí dovolenku
Dobré noviny
Dobré noviny

5 rád, vďaka ktorým vám alergia na slnko nepokazí dovolenku

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Ako si užiť dovolenku naplno a dopriať si krásne opálenie bez príznakov slnečnej alergie?

Dni letných dovoleniek sú konečne tu. Teplo, slnko, voda, pláž, pokoj. To je dokonalá predstava. Často ju však prekazí nepríjemná alergia na slnko, ktorá nás z opaľovacieho ležadla zaženie do tieňa. Ako si užiť dovolenku naplno a dopriať si krásne opálenie bez príznakov slnečnej alergie, aj to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

1. Slnko dávkujte postupne

Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť, je vybrať sa na dovolenku k moru v subtropických až tropických pásmach s takmer žiadnym opálením. Práve náhle vystavenie neopálenej pokožky silnému slnečnému žiareniu môže vyvolať silnú alergickú reakciu na slnko.

Našim kožným bunkám treba dopriať dostatok času na to, aby sa prispôsobili zvýšenej dávke slnečných lúčov. Preto by sme sa mali opaľovať priebežne a postupne, spočiatku krátko, až potom dlhší čas. Samozrejme, vyvarovať sa treba pobytu na priamom slnku najmä v čase od 10.00 do 15.00 hod., keď je slnečné žiarenie najsilnejšie.

2. Betakarotén slúži nielen na predĺženie opálenia

Už niekoľko dní predtým, ako vyrazíte na dovolenku, by ste mali vášmu organizmu dopriať dôležitý provitamín – a to starý známy betakarotén. Ten totiž pomáha nielen tým, ktorí si chcú dlhšie udržať dovolenkový „bronz“, ale aj tým, ktorí mávajú problémy so slnečnou alergiou. Najlepší čas, kedy začať s betakaroténovou prevenciou, je približne dva až tri týždne pred dovolenkou.

Nemusíte pritom hneď siahať po výživových doplnkoch. Tých by sa mali úplne vzdať fajčiari, pretože betakakarotén v tabletách podporuje tvorbu kyslíkových radikálov v pľúcach. Existujú však mnohé prírodné zdroje bohaté na betakarotén, a to najmä rôzne druhy zeleniny a ovocia. Obohaťte svoj jedálniček napríklad o špenát, mrkvu, melón, paradajky, brokolicu či rebarboru.  


Foto: reprofoto kurtzorchards.com

3. Používajte kvalitné opaľovacie prípravky z lekárne

Keď sa budete rozhodovať, akú opaľovaciu kozmetiku si kúpiť, rozhodne by ste si nemali vyberať podľa najlepšej ceny. Pri výbere opaľovacích prípravkov siahajte po tých, ktoré neobsahujú konzervačné látky, farbivá ani zbytočné parfumy. Obmedziť parfumy by ste mali aj čo sa týka používania vody po holení či voňaviek či vlhčených utierok.

Kvalitná opaľovacia kozmetika sa pritom väčšinou nachádza na pultoch lekární. Nebojte sa siahnuť aj po vyššom faktore. Uprednostnite najmä krémy s faktorom aspoň 30 a zároveň také, ktoré blokujú aj UVA aj AVB lúče. Nezabudnite sa prípravkami natierať niekoľkokrát denne, približne každé dve hodiny.

4. So sprejom ALLERSUN nedáte alergii na slnko šancu

Účinnou prevenciou pred vznikom alergickej reakcie na slnko, ktorá sa prejavuje v podobe začervenania, svrbenia či zápalu pokožky, je sprej Allersun od spoločnosti Monsea. Jednoducho sa aplikuje na pokožku, na ktorej vytvára ochranný film, ktorý zabraňuje UVA a UVB lúčom, aby prenikali do pokožky.

Vďaka tomu efektívne prechádza vzniku kožných reakcií. Tento sprej navyše neobsahuje žiadne parfumy ani parabény a pokožku nevysušuje. Naopak, chráni ju pred spálením, keďže má vysoký ochranný faktor SPF 30. Nanášanie spreja je pritom veľmi komfortné, a to tak pre dospelých, ako aj deti. Ak by vás však alergia predsa len neminula, pomôže vám krém na liečbu alergie na slnko Allersun, taktiež s faktorom SPF 30. Ten vďaka pôsobeniu aloe vera, rumančeka a sladkého drievka účinne zmierňuje zápalovú reakciu pokožky.

5. Odpustite si citrusy či figy

Možno sa budete čudovať, ale ak sa chcete vyhnúť slnečnej alergii, počas dovolenky by ste mali zabudnúť na ovocie ako figy či citrusy. Patria totiž medzi rizikové potraviny, ktoré zvyšujú citlivosť kože na slnečné žiarenie. K týmto rastlinám patria dokonca aj zeler či petržlen. A ak si chcete slnko užiť naozaj naplno, vyhnite sa aj ležaniu na tráve. Tá totiž môže vyvolať neželanú alergickú reakciu.

(PR)

Už ste čítali?