Dobré noviny
V košickej zoo prišlo prvýkrát na svet mláďa lemura kata
TASR
TASR

V košickej zoo prišlo prvýkrát na svet mláďa lemura kata

Týmto prírastkom sa košická zoo zaradila k zoologickým záhradám, ktoré rozmnožujú poloopice. Prevažná väčšina lemurov patrí k ohrozeným druhom.

V košickej zoologickej záhrade sa 15. júna 2015 historicky prvýkrát narodil Lemur kata. Tento druh poloopice chovajú v zoo od roku 2014. Matkou sa stala samica Eda, ktorá je prvorodičkou, otcom je samec Sifa. Matka mláďaťu dáva príkladnú starostlivosť, nosí ho celý čas na bruchu. Tieto poloopice sa vyskytujú iba na Madagaskare, živia sa ovocím a rastlinnou potravou. Tento druh lemurov dorastá do veľkosti väčšej mačky, majú dlhý chvost, ktorý im pomáha v pohybe v korunách stromov. Na snímke vľavo matka s mláďaťom, vpravo otec Sifa. Košice 2. júla 2015. Foto: TASR/František Iván

Košice 2. júla (TASR) - V košickej zoologickej záhrade sa prvý raz narodilo mláďa lemura kata. Priviedli ho na svet v polovici júna rodičia, ktorí prišli vlani zo Zoo Hluboká v Južných Čechách.

"Mláďatko je veľmi čulé a matka si ho úzkostlivo stráži. Zatiaľ ho nosí na bruchu a približne po troch týždňoch sa potomok presťahuje na jej chrbát," uviedol pre TASR riaditeľ košickej zoo Erich Kočner.

Chovatelia zatiaľ nepoznajú pohlavie mláďaťa. Samostatné začne byť po pol roku, do veku dospelosti sa dostane približne v 18 mesiacoch.

Lemury kata patria medzi najpopulárnejšie a najviac skúmané lemury, ktoré spopularizoval aj animovaný film Madagaskar. Práve tento ostrov je ich prirodzeným domovom. Medzi návštevníkmi zoo sú mimoriadne obľúbené aj pre efektné sfarbenie. Charakteristický je pre nich pruhovaný chvost.

Týmto prírastkom sa košická zoo zaradila k zoologickým záhradám, ktoré rozmnožujú poloopice. Prevažná väčšina lemurov patrí k ohrozeným druhom.

Od začiatku tohto roka v košickej zoo prišlo na svet vyše 70 mláďat. Chovateľov potešili najviac mláďatká pakoňa modrého, priamorožca šabľorohého, ťavy dvojhrbej či zubra európskeho. Návštevníci sa tešia aj z rodinky labutí čiernych. "Prvý raz v histórii zoologická záhrada rozmnožila aj pižmovku lesklú a tragopana modrolíceho, ktorý patrí medzi najmohutnejšie bažanty," uviedol Kočner.

Už ste čítali?