Dobré noviny
Vynálezca Plunkett sa za teflón dostal do siene slávy
TASR
TASR

Vynálezca Plunkett sa za teflón dostal do siene slávy

Narodil sa pred 105 rokmi 26. júna 1910 v New Carlisle štát Ohio (USA). V roku 1985 bol uvedený do americkej siene slávy vynálezcov (Inventors Hall of Fame).

Teflónová panvica Foto: wikipedia

Bratislava 26. júna (TASR) - Americký chemik Roy Plunkett je objaviteľom prevratného materiálu - polytetrafluóretylénu - teflónu. Narodil sa pred 105 rokmi 26. júna 1910 v New Carlisle štát Ohio (USA).

V roku 1985 bol uvedený do americkej siene slávy vynálezcov (Inventors Hall of Fame).

Roy Plunkett vyštudoval chémiu. V roku 1936 sa zamestnal v laboratóriách firmy DuPont v New Jersey. K objavu teflónu mu dopomohla náhoda pri experimentovaní s chladiacim médiom pre chladničky. Nová anorganická látka polytetrafluóretylén (PTFE), neskôr známa pod názvom teflón ho zaujala nízkym trením. Za túto vlastnosť látka vďačí svojej molekule, ktorá sa skladá z dlhého reťazca atómov uhlíka, pričom na každom atóme uhlíka sú pripojené dva atómy fluóru. Chemická väzba medzi atómami uhlíka je extrémne pevná a silné sú aj väzby medzi susednými reťazcami. To spôsobuje, že povrch PTFE je klzký a nič na ňom nepriľne. Vyznačuje sa aj chemickou odolnosťou v agresívnych prostrediach a vynikajúcimi elektroizolačnými vlastnosťami.

V roku 1941 získala firma DuPont patent na výrobu polytetrafluóretylénu a roku 1944 sa teflón stal obchodnou značkou. 

Plunkett po svojom významnom objave zostal naďalej pracovať vo firme a od roku 1939 viedol najväčšiu fabriku DuPont v tom čase. Potom pracoval v administratíve a neskôr pôsobil v divízii freónu (DuPont's Freon Products Division). Do dôchodku odišiel v roku 1975.

Roy Plunkett zomrel 12. mája 1994 vo veku nedožitých 84 rokov.

Jeho objav teflón sa môže chváliť všestranným využitím. V medicíne je vhodný nielen na povrchy bedrových kĺbov, ale aj na nahrádzanie drobných kostí v oblasti tváre. Na začiatku svojej "kariéry" v roku 1943 však teflón poslúžil aj pri výrobe atómovej bomby ako ochrana proti korózii.

Francúzsky chemik Marc Grégoire použil teflón pri inej príležitosti, naniesol ho na rybársky vlasec, aby sa lepšie odvíjal. A jeho manželke Colette možno vďačiť za naozaj vhodné využitie teflónu na povrchy panvíc, na ktorých sa pripravované jedlo nepripaľuje.

V súčasnosti možno teflón nájsť v úpravách materiálov proti nečistotám, v kobercoch, obrusoch, na tkaninách Gore-Tex určených na turistiku a šport, je súčasťou skloteflónového textilu s uplatnením v priemysle, nachádza sa v baliacich materiáloch i v mnohých ďalších výrobkoch.

Medzi vedcami však prebiehajú polemiky o vplyve teflónu na zdravie človeka. Ukazuje sa totiž, že jeho použitie nie je bez nebezpečenstva a predajcovia kuchynského riadu často uvádzajú jeho neprítomnosť v neadhéznych povrchoch ako klad.

Už ste čítali?