Slovenské basketbalistky v príprave na ME prehrali s Tureckom

Ďalšími súperkami Sloveniek budú v sobotu domáce Češky.

Basketbalistky Slovenska Foto: TASR/Michal Svítok

Karlove Vary 29. mája (TASR) - Slovenské basketbalistky prehrali vo svojom úvodnom vystúpení na medzinárodnom turnaji v Karlových Varoch s Tureckom vysoko 41:68. Podujatie v českom kúpeľnom meste je súčasťou prípravy na blížiace sa majstrovstvá Európy v Maďarsku a Rumunsku. Ďalšími súperkami Sloveniek budú v sobotu domáce Češky.

Slovenky, ktoré po prvý raz v príprave nastúpili už aj s americkou rozohrávačkou Kristi Toliverovou, hrali s favorizovaným súperom vyrovnanú partiu iba v prvom polčase. Prvých šesť bodov zápasu strelili Turkyne, ktoré si mierny náskok udržiavali celé prvé dejstvo. Hráčky spod Tatier vyrovnali hru v druhej štvrtine, keď sa opierali o ofenzívne schopnosti dvojice Toliverová, Páleníková. Tie nastrieľali 15 z 27 bodov Slovenska v prvom polčase.

Po zmene strán sa však už naplno prejavila kvalita na strane hráčok z krajiny polmesiaca. Slovenkám navyše totálne odišla streľba, keď za 15 minút druhého polčasu dokázali zaznamenať iba chudobných sedem bodov. V záverečnej štvrtine urobili Turkyne zo zápasu svoju exhibíciu a napokon zaslúžene triumfovali rozdielom 27 bodov.

ME - príprava

Turecko - Slovensko 68:41 (28:27)

zostava a body SR: Hruščáková 9, M. Páleníková 6, Kiššová 3, Jurčenková 2, Bálintová 0 (Toliverová 10, Krč-Turbová 8, Tetemondová 3, Janoščíková 0, D. Baburová 0, Lázárová 0, Vyňuchalová 0), najviac bodov Turecka: Sandersová 12, Canitezová 10, Albenová 8.

štvrtiny: 17:12, 11:15, 16:5, 24:9

Povedali po zápase

Martin Pospíšil, asistent trénera SR: "Opäť sme doplatili na nízku efektivitu streľby. Dievčatá mali úspešnosť z hry iba 26 percent, čo je skutočne veľmi málo. Viac očakávame od našich pivotiek, a nie je to len bodová produkcia. Potešujúci bol výkon v prvom polčase, v ktorom sme jedného z kandidátov na medailu z európskeho šampionátu udržali v obrane na 28 bodoch. V ďalších dueloch musíme jednoznačne zlepšiť streľbu, či to je za dva alebo tri body. Inak na ME proti kvalitným súperom uspejeme iba veľmi ťažko."