Dobré noviny
Poľnohospodárstvo potrebuje generačnú obmenu a kvalitných ľudí
TASR
TASR

Poľnohospodárstvo potrebuje generačnú obmenu a kvalitných ľudí

Podľa Miroslava Maxona zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) potrebujú však kvalifikovanú pracovnú silu a generačnú obmenu.

Predseda vlády SR Robert Fico (uprostred), minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek a predseda SPPK Milan Semančík navštívili vo štvrtok 10. júla 2014 Poľnohospodárske družstvo Sokolce v okrese Komárno, kde kde sa oboznámili so stavom žatevných prác a aktuálnou situáciou v poľnohospodárstve. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Bratislava 7. mája (TASR) – Farmy rodinného typu, ale aj poľnohospodárska prvovýroba majú na Slovensku budúcnosť. Podľa Miroslava Maxona zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) potrebujú však kvalifikovanú pracovnú silu a generačnú obmenu. Preto aj do rozbiehajúceho sa systému duálneho vzdelávania na školách vstúpili už tento rok niektoré poľnohospodárske družstvá a agropodniky. Tie začnú už v školskom roku 2015/2016 zabezpečovať praktické vyučovanie na stredných školách a odborných učilištiach.

"Odvetvie poľnohospodárskej prvovýroby aj spracovateľského priemyslu nevyhnutne potrebuje obnovu starnúcej pracovnej sily, čo pociťuje najmä prvovýroba," konštatoval dnes Maxon pre TASR. Zamestnávatelia podľa neho majú eminentný záujem, aby mali kvalitnú pracovnú silu. "Ak si uvedomíme, že kombajn dnes stojí okolo 400.000 eur a je vybavený najmodernejšou technikou vrátane GPS, tak je nevyhnutné, aby ľudia už počas prípravy na školách prichádzali do kontaktu s novými technológiami a boli pripravení na nich efektívne pracovať," povedal Maxon.

SPPK registruje viacero ďalších firiem v sektore poľnohospodárstva a potravinárstva, ktoré majú záujem podieľať sa na praktickej príprave študentov a teda vstúpiť do duálneho systému vyučovania. Maxon pripomenul, že poľnohospodárstvo na Slovensku má rodinný charakter, keď sa profesia "dedila z pokolenia na pokolenie". "Pokiaľ zamestnávatelia dokážu motivovať svojich zamestnancov, aby sa do procesu vzdelávania zapájali ich deti, tak to môže mať veľký prínos pre toto odvetvie hospodárstva," domnieva sa. Napriek tomu, že za pôvodnou európskou 15 zaostávame, a to aj z hľadiska podpôr, odvetvie podľa neho môže byť potenciálne zaujímavé aj pre mladých ľudí. "Už len tým, že sa pracuje s kvalitnou technikou, technológiami a genofondom, na čo je potrebná aj dostatočná odborná príprava," zdôraznil Maxon.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…