Slovensko porazilo Slovinsko 3:1, rozhodol dvojgólový Gáborík

Slováci sa najbližšie stretnú už v stredu o 20.15 h s Nórskom.

Na snímke vpravo Marián Gáborík (SR) a vľavo slovinský brankár Robert Kristan v zápase základnej B-skupiny Slovensko - Slovinsko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 5. mája 2015 v Ostrave. Foto: TASR/Michal Svítok

Ostrava 5. mája (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili vo svojom treťom zápase na 79. majstrovstvách sveta v Ostrave nad Slovinskom 3:1. Na konte tak majú sedem bodov a posunuli sa na tretiu priečku tabuľky.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka ťahali od 7. minúty za kratší koniec, keď Urbas využil prvú slovinskú presilovku v zápase. Slováci robili veľa individuálnych chýb a tak sa pripravili o väčšie šance. Navyše ich ofenzíve chýbali kombinácie a nápady. V tretej tretine sa im však podarilo využiť piatu presilovku v zápase a Andrej Meszároš od modrej vyrovnal na 1:1. V 55. minúte to padlo aj Gáboríkovi, ktorý tak rozhodol o triumfe Slovenska a sekundu pred koncom pridal do prázdnej bránky aj gól na konečných 3:1.

Slováci sa najbližšie stretnú už v stredu o 20.15 h s Nórskom. V B-skupine ich ďalej čakajú aj Fínsko, Rusko a na záver USA. Slovinci si vo štvrtok o 20.15 h zmerajú sily s Fínskom.

Slovensko - Slovinsko 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Góly: 48. Meszároš (Surový), 55. Gáborík (Surový, L. Hudáček), 60. Gáborík - 7. Urbas (Kranjc, Kovačevič). Rozhodcovia: Olenin, Gofman (obaja Rus.) - Semjonov (Est.), Carnathan (USA), vylúčení: 3:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: od 21. min. so Surovým, od 41. bez Kopeckého, 8812 divákov (vypredané).
Slovensko: Laco – Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Jánošík, Baranka – Daňo, Kopecký, Gáborík – Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - L. Hudáček, Lušňák, Dravecký
Slovinsko: Kristan – Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Vidmar, Kovačevič, Štebih, Tavželj - Muršak, Kopitar, Urbas – Jeglič, Tičar, Sabolič – Razingar, Mušič, Pance - Goličič, Rodman, Ograjenšek

O úvodnú šancu sa postaral obranca Ďaloga, ktorý sa vďaka svojim rýchlym nohám preštrikoval od pravého mantinelu až pred bránku, ale Kristan si s jeho zakončením poradil. Štvrtý útok si potom svojou aktivitou vypýtal presilovku, no tá dopadla veľmi zle. Naopak, Slovinci v 7. minúte potrestali vylúčenie Gráňaka a ujali sa vedenia. Kranjc nahodil puk od modrej a pred Lacom ho tečoval Urbas - 0:1. Potom prišla dobrá trojminútovka Vůjtekových zverencov. V 9. minúte sa natlačil pred Kristana Pánik, ale neuspel. Tlak vyvrcholil v 11. minúte, keď po Barankovej strele skončil teč Draveckého na žŕdke. Slováci dokázali súpera dostať pod tlak, no zbytočnými individuálnymi chybami často prichádzali o puky i pásmo, čo obratní súperi dokázali využiť na ohrozenie bránky. V 13. minúte stratil puk Kopecký, Kopitar prihral pred bránku a druhému gólu Urbasa zabránil len pohotový betón Laca. V ďalších minútach sa hralo hore-dole vo vysokom tempe. V 16. minúte zahodil tutovku Gáborík, ktorému sa odrazil puk na hokejku, no nikým nebránený zaváhal a jeho strela nemohla Kristanovi robiť problémy.

Vůjtek od 21. minúty stiahol z prvého útoku Kopeckého a na jeho miesto naskočil zo striedačky Surový. Kapitán sa presunul do štvrtej lajny namiesto L. Hudáčka. Slovinci začali druhé dejstvo náporom, ktorý sa vystupňoval v 23. minúte, keď išiel na trestnú Baranka. Mužstvo "rysov" sa usadilo v útočnom pásme a súper mal čo robiť, aby neinkasoval druhý gól. Slováci sa vo 8. minúte po chybe obrany dostali do prečíslenia 4 na 2, ale to skončilo len slabou strelou Tatara do Kristana. Na druhej strane po akcii Razingara s Mušičom zachránil Laco lapačkou. V 31. minúte sa šikovne uvoľnil Bartovič a išiel sám na brankára, no ten jeho pokus vyrazil betónom. Laco podržal spoluhráčov aj pri ich vlastnej presilovke, keď aj so šťastím kryl brejk Kopitara. Ešte predtým trafil Tatar žŕdku.

Slovenský tréner pomenil útoky aj pred treťou tretinou. Do prvej naskočil L. Hudáček namiesto Daňa, ktorý nahradil v 4. formácii Kopeckého. Hráči v modrom zatlačili súpera počas presilovky, no opäť ich sklamala koncovka. Najväčšiu šancu spálil Jurčo. Ďalšiu početnú výhodu už premenili zásluhou obrancu Meszároša, ktorý od modrej vyrovnal na 1:1. Gólu však predchádzal faul lakťom L. Hudáčka na Kopitara, ktorý rozhodcovia neodpískali. Arbitri aj ďalšie hraničné situácie rozhodli v prospech slovenského tímu. Laco potom dvakrát zachránil pri šanciach slovinského kapitána a Urbasa. V 55. minúte sa dočkal gólu Gáborík, ktorý strelou k ľavej žŕdke poslal Slovensko do vedenia - 2:1. Slovinci vyskúšali ešte powerplay, ale Gáborík pridal tretí gól do prázdnej.