Dobré noviny
Priberáte a neviete prečo? Na vine sú „skryté“ kalórie
Dobré noviny
Dobré noviny

Priberáte a neviete prečo? Na vine sú „skryté“ kalórie

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Mnohé kalórie konzumujeme vo veľkom a ani o tom nevieme.

BRATISLAVA 4. mája - Každý, kto sa snaží schudnúť, si dáva pozor na kalorické hodnoty rôznych potravín. Sladkosti, obľúbené slané snacky, pečivo či vysmážané potraviny sú známe kalorické bomby a väčšina z nás vie, že ak sa nažíme schudnúť, mali by sme sa im vyhýbať. Čo však v prípade kalórií, ktoré konzumujeme vo veľkom a vôbec o tom nevieme?

Na vine je alkohol

Len dva poháre vína. Presne toľko stačí, aby žena nabrala pätinu bežného denného príjmu kalórií. Hoci o tom väčšina z nás nemá ani poňatia, práve uvedené dva poháre vína obsahujú až 370 kalórií. Odborníci varujú, že aj keď si to ľudia neuvedomujú, za pomoci alkoholu vstrebávajú látky, ktoré prispievajú k obezite. Britskí úradníci preto bijú na poplach a bojujú za to, aby informácie o kalorickej hodnote boli súčasťou každej fľaše alkoholu a to na dobre viditeľnom mieste.

Označené majú byť podľa navrhovaného zákona všetky nápoje podávané v krčmách, reštauráciách, baroch, ale aj obchodoch. Okrem údajov o množstve alkoholu by mal byť zdôraznený práve údaj o počte kalórií. Predsedníčka Kráľovského spoločenstva pre verejné zdravie profesorka Fiona Simová uvádza, že trend v nalievaní väčších pohárov alkoholu ničí akékoľvek snahy o kontrolu obezity.

Podľa profesorky dospelí, ktorí pijú alkoholické nápoje, prijímajú približne desať percent kalórií denne práve z alkoholu. Zväčšovanie objemu pohárov, ktoré je v poslednom desaťročí rozšíreným trendom, znamená väčší prísun skrytých kalórií. Podľa nej sa v dotazníku ukázalo, že až štyri pätiny opýtaných o skrytých kalóriách skutočne nemali ani poňatia. Podľa súčasného zákona sa nutričné údaje píšu k potravinám, avšak pre nápoje, ktoré obsahujú viac, ako 1,2 percenta alkoholu, tento zákon neplatí.

Informácie o kalorickej hodnote alkoholických nápojov sú povinné v USA a v rámci Európy by malo tento trend ako prvé nasledovať Írsko. Kedy sa však podobné zákony dostanú aj do našich zemepisných šírok, je hudbou budúcnosti.

 

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?