Dobré noviny
Gigantická špongia plávajúca v priestore. Pohľad na fascinujúci objekt Slnečnej sústavy
Dobré noviny
Dobré noviny

Gigantická špongia plávajúca v priestore. Pohľad na fascinujúci objekt Slnečnej sústavy

Vedci dospeli k prekvapivému záveru, že až 40 % mesiaca je tvorených prázdnym priestorom.


Foto: NASA

Detailné snímky jedného z vonkajších mesiacov Saturnu predstavujú náš najbližší kontakt so záhadným pórovitým telesom. Povrch mesiaca s názvom Hyperion pokrývajú tisícky kráterov pripomínajúcich bublinky. Vedci dospeli k prekvapivému záveru, že až 40 % mesiaca je tvorených prázdnym priestorom.

Snímky boli získané medzi 9. a 11. júnom 2005 počas prvého preletu sondy Cassini okolo Hyperionu. Kozmická sonda Cassini bola od mesiaca Hyperion vzdialená 510000 kilometrov a snímky, ktoré sa jej podarilo zachytiť tak predstavujú dosiaľ najdetailnejší a najbližší kontakt s týmto telesom. Priemerný priemer Hyperionu je 270 km, no jeho tvar je veľmi nepravidelný, takže na rôznych miestach sa líši od 190 do 364 km.

Prečo vyzerá ako špongia?

Hyperion so zemiakovitým tvarom je jedným z najväčších telies v Slnečnej sústave, ktorých tvar je tak veľmi nepravidelný. Zvláštne bublinky na jeho povrchu pripisujú vedci z NASA veľmi nízkej hustote v pomere k jeho veľkosti. Nízka hustota objektu je spôsobená tým, že väčšinu jeho povrchu je tvorená ľadom a nie stabilnou horninou. Práve vďaka týmto vlastnostiam je mesiac porézny a s množstvom kráterov na svojom povrchu pripomína obriu špongiu.

Už ste čítali?