Dobré noviny
Ktorý olej je vhodný na smaženie, do šalátov či na pečenie?
Dobré noviny
Dobré noviny

Ktorý olej je vhodný na smaženie, do šalátov či na pečenie?

Olivový olej.
Olivový olej. — Foto: Pixabay

Odborníčka na výživu doktorka Sarah Schenker ponúka niekoľko alternatív obľúbeného olivového oleja.

Mnohí z nás využívajú olivový olej ako univerzálnu „zdravšiu“ alternatívu iných druhov olejov. Slabá úroda olív v minulom roku však môže spôsobiť nedostatok panenského olivového oleja. Aj preto by ste mali poznať niekoľko zdravých alternatív, ktoré sa vám v kuchyni určite hodia.

Repkový olej

Repkový olej má o 8,3% menej nasýtených tukov ako obľúbený olivový olej. Obsahuje tiež 10-násobok množstva omega-3 mastných kyselín a o 50% viac vitamínu E. Repkový olej je podľa exprertov jeden z najzdravších olejov a má príjemnú jemnú chuť. Pri používaní na vysmážanie narážame na problém, ktorý sa týka všetkých olejov – pri zohrievaní sa začína prepaľovať a uvoľňovať škodlivé voľné radikály. Repkový olej má však v porovnaní s olivovým olejom omnoho vyššiu tepelnú odolnosť, aj preto je vhodný na vysmážanie.

Ryžový olej

Je vyrábaný z ryžových otrúb a klíčkov – teda častí ryžovej plodiny, ktoré sú najbohatšej na vitamíny. Má tiež vysoký obsah ochranných antioxidantov, akými je napríklad pre telo potrebný vitamín E. Ďalším významným benefitom ryžového oleja je kyselina ferulová, ktorá má silné antioxidačné a protizápalové účinky. Pomáha tiež chrániť imunitný systém a predchádzať chorobám.

Kokosový olej

Olej je vyrábaný z bielej dužiny kokosových orechov. Obsahuje takmer 50% kyseliny laurovej a zdravých nasýtených mastných kyselín. Keďže ostáva v pevnom skupenstve aj pri izbových teplotách, nie je vhodný na šalátové dresingy či iné použitie v studenej kuchyni. Na druhej strane je ideálnym olejom na varenie, pečenie a smaženie. Aj napriek tomu, že obsahuje až 86,5 percenta nasýtených tukov, výskum naznačuje, že v ľudskom tele sa tieto tuky rýchlo uvoľňujú a spracujú. Preto je podľa odborníkov málo pravdepodobné, že sa uložia do „zásoby“ ako nechcený telesný tuk.

Olej z vlašských orechov

Obsahuje množstvo telu porospešných mastných kyselín, ktoré pomáhajú vášmu telu predchádzať riziku srdcových ochorení. Výrazná orechová chuť spolu s nízkou tepelnou odolnosťou robí z tohto typu oleja výborného pomocníka predovšetkým v studenej kuchyni. Nekupujte ho však vo veľkom množstve. Voľte menšiu fľašu a uchovávajte ju na chladnom a tmavom mieste, pretože ľahko zatuchne.

Konopný olej

Bohatý na esenciálne mastné kyseliny omega 3, 6 a 9. V porovnaní s olivovým olejom má len polovičné množstvo nasýtených tukov. Jedna polievková lyžica konopného oleja obsahuje až 94 percent odporúčanej dennej dávky omega-3 mastnej kyseliny. Použitie tohto oleja v kuchyni je univerzálne – môže sa používať na smaženie, pečenie ako aj do šalátov. Konopný olej je podľa odborníkov najzdravšou alternatívou olivového oleja, avšak jeho špecifická aróma nemusí byť každému po chuti.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Už ste čítali?