Dobré noviny
Najväčšie mýty o zuboch. Čo je pravda a čo nezmysel?
Dobré noviny
Dobré noviny

Najväčšie mýty o zuboch. Čo je pravda a čo nezmysel?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: reprofoto Huffington Post/Shutterstock

Za nezdravé zuby môže genetika a kaz je problémom až vtedy, keď bolí. Mnohí z nás veria nepravdivým mýtom o zuboch, ktoré môžu mať nebezpečné následky.

BRATISLAVA 1. apríla - Čo viete o zubných kazoch a správnej starostlivosti o chrup? Bohužiaľ, ani v dnešnej dobe mnohí pacienti nedisponujú relevantnými informáciami či dokonca podliehajú nebezečným mýtom. Zubný kaz môže byť závažnejším problémom, ako si myslíte. Pokiaľ sa nelieči, môže viesť k viacerým nepríjemným komplikáciám, akými sú napríklad bolestivé zápaly či dokonca život ohrozujúce šírenie infekcie do krvi a ostatných častí tela.

Kazy sú dedičné

Zubní lekári sa často stretávajú s presvedčením svojich pacientov, že za skazené zuby môžu gény. Pravdou však je, že za stav nášho chrupu si môžeme sami. Reči o nepríjemnom dedičstve sú teda len obľúbenou a často používanou výhovorkou. Zdravé zuby sú výsledkom správnej a pravidelnej hygieny, pričom zásadný vplyv má aj vaša životospráva. Lekári sa zhodujú, že kľúčom k zdravému úsmevu je správna kombinácia domácej a profesionálnej starostlivosti. Tá spočíva v dôslednom odstraňovaní zubného povlaku a pravidelných preventívnych prehliadkach, ktoré včas odhalia prípadné problémy.

Kazy bolia

Mnohí ľudia sú presvedčení, že kaz poznáme podľa charakteristickej nepríjemnej bolesti. „Pravdou však je, že kaz bolí až vtedy, keď sa priblíži k zubnému nervu. To je však známkou toho, že kaz je už veľmi veľký. Menšie kazy nebolia vôbec a človek si ich nevšimne aj napriek tomu, že ich má plné ústa,“ uvádza zubný špecialista Robert Vondruška. Samotný lekár našiel pri rutinnej zubnej prehliadke u svojho pacienta až 13 zubných kazov, o ktorých dotyčný nemal ani tušenie.

Materiál výplne je najdôležitejší

Stretli ste sa s tým, že vám váš nový zubár prevŕtaval zaplombované zuby? Dôvodom však nemusí byť zle zvolený typ plomby. Hoci sa pacienti často zameriavajú na výber materiálu výplne, omnoho dôležitejšia je dôsledná práca zubára. Správne utesnenie blomby či vybranie celého kazu je omnoho dôležitejšie ako typ zubnej výplne.

Skazené mliečne zuby nevadia

Hoci mliečne zuby deťom vypadnú, starostlivosť o ne rozhodne netreba zanedbávať. Zistilo sa totiž, že zdravie mliečneho chrupu je významným indikátorom zdravia trvalého chrupu. Mliečne zuby ovplyvňujú vývoj čeľustí, postavenie trvalých zubov a sú dôležité aj pre správnu výslovnosť. Zanedbaný mliečny chrup môže spôsobiť dieťaťu celú radu problémov - počnúc od bolestivých zápalov až po rečové vady a výrazné problémy pri prerezávaní trvalého chrupu. Aj preto je dôležité, aby rodičia viedli svoje deti k pravidelnej a dôslednej dentálnej hygiene už od momentu, kedy sa prereže prvý zub. Správne a včasné základy starostlivosti o zuby majú veľký dopad na zdravie chrupu počas života.

Žuvačky vyťahujú plomby

Hovorili vám vaši rodičia, že žuvanie žuvačiek nie je dobré, pretože žuvačka vo vašich ústach spoľahlivo vytiahne výplne zo zubov? Na tomto mýte je skutočne trocha pravdy. Žuvačka môže naozaj vytiahnuť plombu z opraveného zubu, avšak len vtedy, ak je plomba nekvalitne vyhotovená alebo je pod ňou kaz. Žuvačka teda zohráva užitočnú úlohu, keďže na tento problém včas upozorní a môže dôjsť k rýchlej náprave. V prípade, že je plomba bezchybná, žuvanie žuvačiek by podľa odborníkov nemalo mať žiaden negatívny vplyv. Práve naopak. Žuvanie žuvačiek pomáha tvoriť sliny, ktoré zmývajú zvyšky jedla a pomáhajú neutralizovať kyseliny poškodzujúce zubnú sklovinu.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?