Dobré noviny
Aristoteles Onassis zistil, že milióny nie sú to, čo človek potrebuje
TASR
TASR

Aristoteles Onassis zistil, že milióny nie sú to, čo človek potrebuje

Od úmrtia finančného magnáta uplynulo dnes presne 40 rokov.

Aristoteles Onassis Foto: Teraz.sk/Wikipedia

Paríž/Bratislava 14. marca (TASR) – Podnikavý Grék Aristoteles Onassis sa stal finančným magnátom, založil lodiarske impérium a leteckú spoločnosť Olympic Airways. Známe sú jeho vzťahy so ženami - gréckou opernou divou Mariou Callasovou a Jackie Kennedyovou, vdovou po americkom prezidentovi Johnovi F. Kennedym, s ktorou sa oženil. Od jeho úmrtia uplynulo dnes presne 40 rokov.

Napriek rozprávkovému bohatstvu na sklonku svojho života často vravieval: "Nie som šťastný, milióny nie sú vždy to, čo človek potrebuje". Zrejme ho k takejto úvahe doviedla smrť jeho jediného syna, či poznanie, že zavrhol pravdepodobne najväčšiu lásku svojho života.

Deň narodenia

Je známy rok a mesiac jeho narodenia, no pri dni sa zdroje líšia. Mnohé uvádzajú, že sa narodil 15. januára 1906, niektoré zase 20. januára 1906. Rodiskom Aristotela Onassisa bolo mestečko Smyrna na tureckom polostrove. Po vyhnaní Grékov z tohto územia v krvavej grécko-tureckej vojne v roku 1922 sa rodina Onassisovcov vrátila do Grécka.

Odchod do Ameriky

Aristoteles však šiel vlastnou cestou. S veľmi skromnými finančnými prostriedkami sa vydal na cestu do Ameriky a skončil v Argentíne. Tam začínal ako telefónny operátor. Jeho vrodené podnikateľské nadanie, zdedené pravdepodobne po otcovi, ho priviedlo k podnikaniu, k výrobe cigariet a ich exportu, ktoré časom prevážal vlastnými loďami.

Obchody sa mu darili i počas druhej svetovej vojny a obchodoval aj s americkou vládou, ktorej prenajímal niekoľko svojich lodí. Investoval do výstavby obrovských tankerov, ktoré po vojne prevážali ropu a ktoré mu priniesli rozprávkové bohatstvo. V roku 1971 už vlastnil flotilu stovky nákladných lodí a tankerov a získal obrovskú moc.

K bohatstvu mu dopomohla aj kríza okolo Suezského prieplavu v roku 1957. V tom čase mal najviac lodí z možných prepravcov ropy, mohol určovať ceny a onedlho mal na konte miliardu dolárov. Investoval aj do ďalších oblastí. Kúpil banky, poisťovne i ostrov Skorpios v Grécku, založil leteckú spoločnosť.

Jachta Christina

V najvyšších kruhoch ho však vždy považovali za dobrodruha s majetkom podozrivého pôvodu. V podnikateľských kruhoch bolo o ňom známe, že pre tohto "malého Gréka" so železnou vôľou a veľkou tvrdohlavosťou, merajúceho len okolo 165 centimetrov neexistovali prekážky, ktoré by nezdolal. Pracoval tvrdo, hoci nikdy nemal vlastnú kanceláriu a žiaden pracovný čas, najradšej na svojej slávnej jachte Christina. K práci potreboval len telefón a poznámkový blok. Christina, prerobená na jachtu z malej kanadskej vojenskej lode a pomenovaná podľa Onassisovej dcéry, bola "stredobodom Onassisovho života".

Na archívnej snímke z roku 1963 jachta Christina Aristotelesa Onassisa. Foto: TASR/AP

Vzťahy so ženami

Okrem obchodných transakcií hrali v jeho živote veľkú úlohu ženy. Jeho prvou manželkou sa stala 17-ročná Athina (Tin) Livanosová, dcéra významného gréckeho lodiara, s ktorou mal syna Alexandra a dcéru Christinu. Manželstvo veľmi nefungovalo a skončilo rozvodom. Onassis sa zaľúbil do Marie Callasovej. "Najbohatší Grék a najslávnejšia Grékyňa", tak ich volali. Hoci sa Onassis veľmi zviditeľnil láskou k známej gréckej opernej dive, napokon ju ohrdol a v roku 1968 sa oženil s Jacqueline Kennedyovou, vdovou po americkom prezidentovi. A vtedy sa oči sveta naňho upierali znova.

Maria Callasová Foto: TASR/AP

Svadba s Jacqueline Kennedyovou

Mal vtedy 62 rokov a potom ho už postretli len nezdary. Najhorší údel postihol tohto boháča v roku 1973, keď sa do mora zrútilo malé lietadlo s jeho jediným synom Alexandrom. Smrť miláčika rodiny, vraj krásneho po mame a vášnivého po otcovi, budúceho dediča otcovho finančného impéria, ho celkom zlomila. Aristoteles napokon prežil syna len o dva roky, keď v Paríži ako 69-ročný podľahol 15. marca 1975 pľúcnej infekcii. To už tvrdil, že sobáš s Jacqueline Kennedyovou bola jeho najväčšia chyba a že mal ostať pri Callasovej, ktorá podľa všetkého bola jeho najväčšou životnou láskou.

Jacqueline Kennedyová - Onassisová Foto: biagioprivitera.it

Už ste čítali?