Dobré noviny
Ušetrite! PREHĽAD potravín, ktoré možno jesť aj po vypršaní trvanlivosti
Dobré noviny
Dobré noviny

Ušetrite! PREHĽAD potravín, ktoré možno jesť aj po vypršaní trvanlivosti

— Foto: reprofoto nova.cz

Predstavujeme vám potraviny, ktré sa dajú konzumovať aj po dátume minimálnej spotreby.

BRATISLAVA 12. marca - Prekročený dátum minimálnej trvanlivosti alebo dokonca dátumu použiteľnosti neznamená, že potraviny musíte automaticky vyhodiť. V niektorých prípadoch ich môžete konzumovať aj ak sa objaví na povrchu pleseň.

Pri nákupe potravín môžete veľa ušetriť a napriek tomu získať kvalitné jedlo. Britský podnikateľ Dan Cluderay zarobil majetok tým, že ponúkal zákazníkom potraviny po záruke. Obchody mu ich s radosťou odpredali a zákazníci ich ešte radšej nakupovali. Cluderay tvrdí, že vďaka jeho obchodu ušetria rodiny pri veľkých týždenných nákupoch až 60 libier (približne 84 eur).

Britský denník Daily Mail sa na bezpečnosť konzumácie takýchto potravín opýtal investigatívnej novinárky a poprednej britskej odborníčky na potraviny Joanny Blythmanovej. Tá pre neho analyzovala najbežnejšie potraviny, aby čitateľom ukázala, čo môžu bezpečne konzumovať aj po vypršaní dátumu minimálnej trvanlivosti alebo dátumu spotreby.

Blythmanová považuje za bezpečné jedlá s veľkým obsahom soli alebo cukru. Napríklad zelenina v náleve konzervovaná octom alebo med a marmelády. To isté platí aj o čipsoch, kyslej kapuste alebo sušienkach.

Odporúčame:

Staré pečivo nevyhadzujte! Takto ľahko ho znovu oživíte

 

 

Nemusíte sa báť dokonca ani expirovaných vajíčok: "Môžete ich použiť do koláčov alebo ich uvariť natvrdo do šalátu. Ale nemali by sa jesť miešané, vyprážané alebo varené na mäkko, ak vám doma ležali príliš dlho," vyjadrila sa Blythmanová.

Odborníčka však dôrazne varuje pred konzumáciou expirovaného mäsa. Predovšetkým hydinové a bravčové mäso sú najväčším zdrojom otráv jedlom.

Ktoré potraviny môžete konzumovať aj po dátume spotreby

Mlieko - pasterizované mlieko vydrží o 50% dlhšie, než udáva dátum spotreby. Avšak len ak je uchovávané pri nízkych teplotách. Je lepšie ho tak skladovať vzadu v chladničke, nie vo dverách. Ak skysne, stále ho možno využiť na palacinky.

Vajíčka - podľa správy Dana Gundersa, vedca zaoberajúceho sa jedlom, vydržia vajíčka tri až päť týždňov, ale musia sa skladovať pri teplotách pod 5 °C, aby sa predišlo potenciálnemu rastu baktérií salmonely.

Sladké potraviny - čokoľvek s vysokým obsahom cukru, napríklad marmelády alebo medy, môžete bezpečne skonzumovať.

Odporúčame:

Prekvapujúce fakty o cukroch

 

 

Kyslá kapusta - bezpečná ako ostatné jedlá konzervované solením alebo vysušením.

Čipsy - hoci možno zmäknú, vysoký obsah soli zabezpečí, že je bezpečné ich zjesť.

Nevarené cestoviny - kým zostávajú v neporušenom hermeticky uzavretom obale, vydržia večne.

Konzervované potraviny - keď sú uložené na chladnom a temnom mieste, predĺži sa ich životnosť.

Balený šalát - ak listy nezačnú plesnivieť, zvädnutý šalát oživí ľadová voda.

Čokoláda - vydrží dlho, ale pokiaľ je dlhú dobu otvorená, objavia sa občas na povrchu biele škvrny známe ako "kvet".

 

Zdroj: nova.cz

Už ste čítali?