Dobré noviny
BSK ocenili víťazov súťaže Vráťme knihy do škôl
TASR
TASR

BSK ocenili víťazov súťaže Vráťme knihy do škôl

Ocenení vyhrali čítačky, knihy, ale aj výlet do Bruselu pre celú triedu.

Zo slávnostného vyhodnotenia projektu Vráťme knihy do škôl v Bratislave, 10. marca 2015. Foto: TASR/ Michal Svítok

Bratislava 10. marca (TASR) - Štvrtý ročník súťaže Vráťme knihy do škôl dosiahol celoslovenský rozmer a zaznamenal rekordný počet príspevkov, takmer 22.000. Víťazov jednotlivých kategórií aj najaktívnejšie školy dnes v aule Gymnázia Ladislava Novomeského ocenili podpredsedníčka Bratislavského kraja Alžbeta Ožvaldová a riaditeľ odboru školstva BSK Roman Csabay. Ocenení vyhrali čítačky, knihy, ale aj výlet do Bruselu pre celú triedu.

"Táto súťaž sa začala v rámci Bratislavského kraja a za štyri roky sa rozrástla na celoslovenskú súťaž. Je potešujúce, že o to majú žiaci záujem a to hlavné je, že vrátime opäť čítanie do centra záujmu našich detí. Kým minulé roky súťažili len stredné školy, teraz je tu nóvum a súťažili aj žiaci zo základných škôl a detičky z materských škôlok. Sme strašne radi, že táto súťaž mala takýto úspech a dúfajme, že do budúcna dosiahneme ešte lepšie čísla," povedala vicežupanka Alžbeta Ožvaldová na slávnostnom odovzdávaní cien.

Do súťaže bolo celkovo doručených 21.953 príspevkov, z toho 9074 kresbičiek. Vlani bol počet príspevkov vyše 2700. Aj v tomto roku posielali príspevky prevažne dievčatá, z celkového počtu to bolo až 73 percent. Zo škôl v BSK prišlo 3310 príspevkov, čo je takmer 350-percentný nárast oproti minulému roku. Celkovo sa zapojilo 661 škôl, najaktívnejší boli žiaci z bratislavského, potom z prešovského a košického regiónu.

Výhercami hlavných cien, elektronických čítačiek, ktoré do súťaže venoval BSK, sú Patrik Hájek z OA Čadca, Nika Šušoliaková z Gymnázia Partizánske a Lenka Trembecká z Gymnázia sv. E. Steinovej v Košiciach. Špeciálnu cenu – výlet do Bruselu pre celú triedu - vybojovali Timea Somorová z Gymnázia Trstená, Iveta Ratajská zo SZŠ Bratislava-Petržalka a Andrea Miškocová z Gymnázia Humenné.

Po tretíkrát bola udelená aj cena Knižný Anjel, na ktorú študenti navrhovali knihovníkov či učiteľov slovenského jazyka, ktorí podporujú záujem o čítanie. Z 2868 nominovaných Knižných anjelov si absolútnu jednotku vybojovala Andrea Grajzová z MŠ Šaštín Stráže.

Aj tento rok prebehla súťaž o najaktívnejšiu školu – školu, z ktorej sa zapojilo najviac študentov. Najaktívnejšia škola – ZŠ M. Bela v Šamoríne - vyhrala interaktívnu čítačku a spolu s ďalšími dvoma príspevkovo najaktívnejšími školami – s bratislavským Gymnáziom Grösslingova a Gymnáziom na Alejovej v Košiciach - získali od vydavateľstva Raabe odbornú literatúru o hospodárení a administratíve škôl a literatúru pre pedagógov.

"Je veľmi dôležité, že takéto projekty existujú, čo sa ukazuje aj na stúpajúcej tendencii a záujme detí o literatúru. Som spokojná a vďačná, že takéto súťaže existujú v tejto dobe, kde smartfóny sú dennodennou až predĺženou rukou a literatúra často nie je až tak vnímaná ako in alebo cool. Toto je dôkaz toho, že to tak nie je," zhodnotila spisovateľka Tamara Heribanová.

Na projekte spolupracuje Bratislavský kraj s kníhkupectvom abcknihy.sk, partnermi sú vydavateľstvá IKAR a RAABE.

Už ste čítali?