Dobré noviny
Moldavsko je na rázcestí. Vykročí vďaka Slovensku správnym smerom?
SlovakAid
SlovakAid

Moldavsko je na rázcestí. Vykročí vďaka Slovensku správnym smerom?

Ako Slovensko prispieva k zlepšeniu života v Moldavsku, sme sa rozprávali s Petrom Tomášekom, rozvojovým diplomatom, ktorý už viac ako rok pôsobí na slovenskom veľvyslanectve v Kišiňove a koordinuje aktivity slovenskej rozvojovej pomoci v Moldavsku.

Moldavsko, kedysi súčasť pyšného Moldavského kniežactva je dnes najchudobnejšou krajinou Európy. Leží „zamrznuté v čase“ niekde na križovatke osudu medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou úniou. Časy kedy bolo Moldavsko ovocným sadom a zeleninovou záhradou mocného Sovietskeho zväzu sú dávno preč a krajina sa do dnešných dní vyrovnáva s problémami ešte zo sovietskych čias. Ako Moldavsku v tomto boji pomáha Slovensko?

Moldavsko patrí k najchudobnejším krajinám Európy. V HDP na obyvateľa sa Moldavsko nachádza na 125. mieste zo všetkých krajín sveta a podľa Indexu ľudského rozvoja je Moldavsko krajinou porovnateľnou so štátmi ako Egypt, Mongolsko alebo Botswana. Moldavská ekonomika nie je dostatočne konkurencieschopná a dlhodobo neprodukuje pracovné miesta, ktoré by obyvateľstvu zaručili primeraný životný štandard.

V roku 2014 bolo Moldavsko zaradené medzi programové krajiny slovenskej rozvojovej pomoci. Krajine sa snažíme poskytnúť potrebný transformačný know-how, skúsenosti z budovania občianskej spoločnosti, reformy samospráv a pomáhame napríklad aj v oblasti vodného hospodárstva.

Ako Slovensko prispieva k zlepšeniu života v tejto krajine, sme sa rozprávali s Petrom Tomášekom, rozvojovým diplomatom, ktorý už viac ako rok pôsobí na slovenskom veľvyslanectve v Kišiňove a koordinuje aktivity slovenskej rozvojovej pomoci v Moldavsku.

Prečo môže byť práve Slovensko nápomocné Moldavsku pri jeho reformnom úsilí?

Slovensko ako krajina, ktorá prešla úspešne procesom transformácie, je určite dobrým príkladom – a to nielen úspechmi, ale predchádzaním a poučením sa z niektorých chýb. Slovensko prešlo úspešnou zmenou v oblasti ekonomiky aj spoločnosti ako takej. Na začiatku tohto procesu by asi málokto z nás povedal, že raz bude aj Slovensko krajinou, ktorá sa z príjemcu stane poskytovateľom rozvojovej pomoci.

V akých oblastiach Moldavsku pomáhame?

Pre Moldavsko boli definované dve sektorové priority. Prvá je dobrá správa vecí verejných – s cieľom zdieľania transformačných skúseností SR, podpory budovania stabilnej a demokratickej Moldavskej republiky s efektívne fungujúcou štátnou správou, samosprávou a silnou občianskou spoločnosťou. Druhou prioritou je voda a sanitácia, kde sa zameriavame na zlepšenie kvality života a zdravia obyvateľov Moldavska prostredníctvom efektívneho a udržateľného hospodárenia s vodnými zdrojmi a odpadom.

Ktoré projekty by ste hodnotili ako najúspešnejšie?

V minulých rokoch bolo v Moldavsku realizovaných niekoľko úspešných projektov v oblasti „dobrej správy vecí verejných“. Spomenúť môžeme napríklad projekt Národný konvent o EÚ v Moldavsku realizovaný Výskumným centrom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Tento projekt výrazne prispel k zavedeniu platformy pre partnerskú diskusiu vlády, mimovládneho sektora, odborníkov z rôznych oblastí a podnikateľského sektora o otázkach európskej integrácie a reforiem. Ďalší projekt, realizovaný Slovenskou agentúrou životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia Moldavskej republiky, umožnil vytvoriť legislatívny rámec a navrhol systém nakladania s elektronickým odpadom v Moldavsku. Výsledky projektov sú vždy najhmatateľnejšie pri realizácii na lokálnej úrovni. Takým bol projekt rozvojovej organizácie ADRA Slovensko v obci Dezhginja (v Gagauzskej autonómnej oblasti), vďaka ktorému 5 000 obyvateľov získalo prístup k pitnej vode.

Aké sú odozvy Moldavčanov?

Moldavčania sú za projekty spolupráce veľmi vďační. Ich vďačnosť býva najviac zreteľná na úrovni miestnych komunít, kde aj projekty s malým rozpočtom môžu výrazne prispieť ku skvalitneniu života obyvateľov.

Galéria

Galéria

Čo je podľa Vás najväčšou výzvou pre slovenskú rozvojovú pomoc v Moldavsku?

Moldavsko je dlhodobým prijímateľom rozvojovej pomoci v pomerne veľkom objeme, ročne je to približne 400 mil. EUR. Táto pomoc môže samozrejme v niektorých prípadoch znižovať mieru vlastnej iniciatívy. Je potrebné spolupracovať tak, aby Moldavčania nestrácali motiváciu a cítili sami zodpovednosť za svoje problémy a ich riešenie.

Myslíte si, že Moldavsko vykročí vďaka Slovensku správnym smerom?

Slovensko prostredníctvom rozvojovej spolupráce krajine už pomáha a je pripravené napredovanie krajiny projektmi naďalej podporovať. To, či krajina vykročí správnym smerom, je však v prvom rade v rukách samotných Moldavčanov, ktorí musia byť schopní efektívne využiť túto podporu. Verím, že sa im to podarí a pozitívne zmeny vyplývajúce z rozvojovej spolupráce s viacerými krajinami, vrátane Slovenska, pocítia obyvatelia vo svojom každodennom živote.

Moldavsko je jedným z najväčších príjemcov rozvojovej pomoci v Európe. Napriek výraznej pomoci zo zahraničia žije takmer 17 % ľudí stále pod hranicou chudoby a priemerná mzda v hospodárstve je len približne 210 EUR.

www.slovakaid.sk

Už ste čítali?