Dobré noviny
Na čo prihliada znalec pri ohodnocovaní predávanej nehnuteľnosti
TASR
TASR

Na čo prihliada znalec pri ohodnocovaní predávanej nehnuteľnosti

Hodnota nehnuteľnosti sa posudzuje na základe množstva ukazovateľov.

Ilustračné foto. Foto: H1.cz s.r.o.

Bratislava 26. februára (TASR) – Predaj nehnuteľnosti sa zväčša nezaobíde bez znaleckého posudku. Zoznam znalcov vedie ministerstvo spravodlivosti a záujemca si môže na jeho webe nájsť podľa miesta pôsobenia toho, ktorý je k nemu najbližšie. Hodnota nehnuteľnosti sa posudzuje na základe množstva ukazovateľov.

Podľa znalca Romana Horečného existuje niekoľko koeficientov, ktoré musí vziať odborník do úvahy, keď chce ohodnotiť byt, dom či pozemok. "Vo veľkej miere sa prihliada na konštrukciu domu a jeho stav. Dôležitý je územný vplyv, teda, v akej časti Slovenska sa nehnuteľnosť nachádza. Lokality sú rozdelené podľa toho, či ide o krajské, okresné, kúpeľné mesto alebo obec a následne jej vzdialenosť od najbližšieho mesta," priblížil.

"Nemenej dôležitá je občianska vybavenosť lokality, v ktorej je nehnuteľnosť umiestnená – úrady, zdravotné strediská, obchody, školy a tak ďalej. Prihliada sa aj na hustotu zastavania, prašnosť, hlučnosť a iné faktory," uviedol Horečný s tým, že tieto vplyvy znalec vyhodnotí pri obhliadke nehnuteľnosti. Objektívne tiež posúdi záujem o byt či dom v danej lokalite v konkrétnom čase.

Ak sa majiteľ rozhodne nehnuteľnosť predať, znalec od neho bude vyžadovať niekoľko dokumentov. Mal by ich mať preto pripravené, aby nedošlo k zbytočným komplikáciám. Ide predovšetkým o list vlastníctva, na základe ktorého znalec zistí, ako je nehnuteľnosť vedená, či je predávajúci skutočne jej majiteľom a v akom spoluvlastníckom pomere.

"Veľmi dôležité je aj zistenie prípadných tiarch. Najčastejšie ide o ťarchu v podobe vecného bremena, z ktorých bežne sa vyskytujúce je právo na dožitie a záložné právo v prospech finančného ústavu, ktorý pomáhal s financovaním nehnuteľnosti súčasnému majiteľovi. Vyskytujú sa aj exekučné záložné práva," doplnil Horečný.

Okrem listu vlastníctva treba mať k dispozícii aj pôvodný nadobúdací dokument. Zmluvu, dedičské osvedčenie alebo kolaudačné rozhodnutie, na základe ktorého súčasný majiteľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Potrebný je tiež dokument určujúci vek domu. U bytov ho majitelia získajú od správcu bytového domu, v prípade rodinných domov ho môžu dostať na príslušnom stavebnom úrade.

"Nesmieme zabudnúť ani na kópiu z katastrálnej mapy. Tá je veľmi dôležitá. Znalec vďaka nej zistí, či je daná nehnuteľnosť zapísaná skutočne na uvedenom pozemku, či nedošlo k chybe v jej umiestnení a podobne. Následne vie na prípadné nezrovnalosti upozorniť majiteľa, ktorý by ju s takýmito nedostatkami nemohol predať, respektíve založiť," uzavrel Horečný.

Už ste čítali?