Dobré noviny
Slovák navrhol drony proti pytliakom. Vyhral milión dolárov
Dobré noviny
Dobré noviny

Slovák navrhol drony proti pytliakom. Vyhral milión dolárov

Slovenský študent vyhral inžiniersku súťaž v Spojených arabských emirátoch.

BRATSILAVA 23. februára - Dvadsaťjedenročný Slovák spoločne s tímom kolegov navrhli alternatívne využitie bezpilotných lietadiel. Takzvané drony sa často využívajú na vojenské a špionážne účely - podmienkou súťaže bolo nájsť mierové využitie technológie. Informoval o tom Denník N.

Martin Šlosárik a jeho kolegovia z Newyorskej univerzity v Abú Zabí (NYU) sa rozhodli dron využiť pre ochranu prírody. Projekt navrhli v spolupráci s národným parkom vo Fudžajrahu. "Veľmi lacno môžu pomôcť sledovať zvieratá a zároveň pomôcť s odhalením pytliakov," priblížil podstatu víťazného nápadu Šlosárik.

Strážcom v rezervácii vďaka využitiu dronov odpadne povinnosť absolvovať dlhé a nebezpečné cesty k približne stovke kamerových pascí. Kamery rozmiestnené po celom parku reagujú na pohyb. Používajú sa na pozorovanie prirodzeného správania zvierat, ale pomáhajú tiež odhaliť pytliakov. Pamäťové karty so záznamami ale musí niekto vyzdvihnúť - u dronov táto povinnosť odpadá.

Drony pre dobro

Motto súťaže, ktorej výsledky vyhlasoval šejk Muhammad bin Rashid Al Maktúm, premiér Spojených arabských emirátov, znie v anglickom origináli 'Drones for Good' (Drony pre dobro). To sa tím NYU snažil naplniť.

"Nápad na ten projekt vyšiel zo starostlivej úvahy o tom, kde drony môžu pomáhať dobrej veci v prospech celej spoločnosti," povedal Šlosárik.

Technológia, s ktorou štvorčlenný tím porazil stovky ďalších návrhov a získal cenu vo výške jedného milióna dolárov, je využiteľná aj v iných prostrediach. Vie zbierať dáta o vlhkosti z nedostupných oblastí v okolí rieky Amazonky alebo o teplote vody v Arktíde. Vie ale tiež nájsť cestu zo zbúraných alebo horiacich budov.

Ďalšie projekty ukázali, že drony majú potenciál pre široké využitie - napríklad ako prostriedok pre doručenie liekov, kontrolu parkovania, pri záchranných operáciách, inšpekcii stavieb alebo pre výsadbu stromov.

"Nie je potrebné sústrediť sa na vývoj nových dronov. Dnes je dôležité vymýšľať systémy, ktoré je zapoja do praktického života," uviedol Šlosárik pre Denník N.

Martin Šlosárik študuje v emirátoch elektrotechniku. Momentálne je v druhom ročníku. Náklady na štúdium sa mu darí hradiť najmä vďaka tomu, že dostal štipendium.

Slovenský mladík na projekte pracoval so svojím ukrajinským spolubývajúcim a dvoma kolegami z Taiwanu a Brazílie.

Už ste čítali?