Dobré noviny
Vírus chrípky vydrží v miestnosti až dva dni. Ako sa pred ním chrániť?
Dobré noviny
Dobré noviny

Vírus chrípky vydrží v miestnosti až dva dni. Ako sa pred ním chrániť?

— Foto: Flickr

Vedeli ste, že keď pacient s chrípkou kýchne, vírus z jeho úst môže vyletieť až do výšky 1,5 metra? Čo všetko by ste o víruse mali vedieť a ako sa chrániť pred nákazou?

Chrípkové obdobie je, zdá sa, v plnom prúde. Zatvorené školy a stále viac prípadov nákazy. Vúrusu, ktorý vás môže na dva týždne vyradiť z bežného života, je však možné sa vyhnúť. Stačí, ak ste o krok vpred a viete, na čo si treba dávať pozor.

Najčastejšími ohniskami nákazy sú počas chrípkovej sezóny verejné priestory – hromadná doprava, kancelárie, supermakety či iné uzatvorené miesta. Vírus prežíva na týchto miestach hodiny. Keď sa nakazíte, chrípka výrazne oslabí váš imunitý systém a preto sa môže ľahko stať, že po akom-takom preliečení sa na vás nalepí iná nepríjemná viróza.

Lekári preto stále viac apelujú na prísne dodržiavanie „protichrípkových zásad“, ktoré môžu počet nakazených významne znížiť. Pravidlá by však predovšetkým mali poznať samotní nakazení, ktorí sú najväčšou hrozbou počas prvých dní choroby. Preto by nemali vôbec chodiť medzi ľudí a aj v domácom liečení by v miestnosti mali byť ideálne sami.

Rovnako by sa v domácnosti mal umývať zvlášť riad zdravých a chorých členov rodiny, nehovoriac o používaní uterákov alebo iných hygienických pomôcok.

Odporúčame:

Rozoznáte, či je dieťa naozaj choré?

 

 

Ako dlho prežije vírus na rôznych povrchoch?

V oblečení sa vírus drží až po dobu 12 hodín, pričom na rukách vydrží pripravený zaútočiť len 5 minút. Inkubačná doba vírusu je 12 až 72 hodín. Už pri prvých príznakoch chrípky je preto nutné, aby mal pacient neustále pripravenú na kýchanie papierovú vreckovku. V prípade, že ju nestihne vytianuť, mal by kýchať do hornej polovice paže. Je to rozhone lepšie ako vyprsknúť pred seba alebo do dlane, ktorou náslende siahne po kľučke na kúpeľni.

Na hladkom povrchu akým je plast alebo kov, vydrží vírus najdlhšie, niektoré zdroje uvádzajú dokonca až 48 hodín. V oblečení či papierových vreckovách sa drží 12 hodín a na rukách 5 minút.

Očkovanie proti chrípke vás môže účinne ochrániť len v dostatočnom predstihu pred vypuknutím epidémie. V jej priebehu je už celkom neúčinné. A hoci vás ani očkovanie neuchráni pred chorobou na 100%, odborníci sa stále zhodujú, že v súčasnosti ide o najlepší spôsob prevencie.

Okrem medikamentov sa však proti chorobe môžete účinne chrániť napríklad otužovaním, pravidelným pohybom, pestrou stravou a dostatočným spánkom.

Ak pracujete v kancelárii alebo inej uzavretej miestnosti a prichádzate do častého kontaktu s ľuďmi, dbajte na dôsledné vetranie miestnosti, najlepšie každú hodinu – stačí krátke, ale intenzívne otvorenie okien dokorán.  Vyhnite sa však používaniu klimatizácie, ktoré môže naopak prispieť k rýchlejšiemu šíreniu vírusu.

Za dobrotu na žobrotu

V prípade chrípkovej epidémie platí toto príslovie doslova. Ak sa rozhodnete svojmu kolegovi, kolegyni či známemu požičať mobil, počítač alebo inú osobnú vec, môžete na to doplatiť nepríjemným prekvapením v podobe vírusu.  V prípade, že vo vašom okolí zaznamnáte kýchajúcich a smŕkajúcich ľudí, dávajte si tiež pozor na kľučky, telefónne slúchadlá, kapesníky, klávesnicu či počítačovú myš. Na všetkých týchto predmetoch sa totiž ľahko usadia sekréty nakazeného, v ktorých sa nachádza vírus chrípky.

Rovnako si dávajte pozor na každodenné návyky, akými je napríklad chytanie tváre, pretieranie očí či prikladanie dlane na ústa. Pre istotu pri sebe noste dezinfekciu v podobe vlhčených utierok alebo gélu.

Rovnako by ste mali v priebehu epedémie zvýšiť prísun vitamínov. Pred umelými preparátmi odporúčame zvýšiť dávky ovocia a zeleniny. Vášmu telu tiež prospeje teplý čaj alebo ovocné šťavy. 

Odporúčame:

S bolesťou hrdla môže pomôcť čaj zo šalvie a rumančeka

 

 

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?