Dobré noviny
Vieme, ako bude vyzerať internet o 5, 10 a 15 rokov
Dobré noviny
Dobré noviny

Vieme, ako bude vyzerať internet o 5, 10 a 15 rokov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR

Vybraní experti načrtli, ako vidia budúcnosť internetu v nasledujúcich rokoch.

BRATISLAVA 6. februára - Rozmach internetu za posledných 15 rokov zasiahol takmer všetky aspekty života moderného človeka. Vďaka internetu sa môžeme pozrieť na miesta, kde sme nikdy neboli, komunikovať s ľuďmi vzdialenými tisícky kilometrov a byť v centre svetového diania 24 hodín denne. V dobe, kedy je život bez počítača pripojeného na internet takmer nepredstaviteľný, je ťažké hádať, ako bude vyzerať toto médium v blízkej budúcnosti.

Vybraní experti však napriek tomu načrtli, ako vidia budúcnosť internetu v nasledujúcich rokoch. Vo všeobecnosti môžeme očakávať, že internet sa čoskoro dostane aj na miesta, kde dosiaľ nie je prístupný a jeho expanzia pravdepodobne presiahne hranice našej planéty.

O 5 rokov

Podľa výkonného riaditeľa Googlu Erica Schmidta bude môcť o päť rokov každý človek na svete používať internet. Zatiaľčo dnes sa na internet môžeme pripojiť len zo špeciálnych zariadení, akými sú notebooky, smartfóny či tablety, o päť rokov budú na internet pripojené aj bežné domáce spotrebiče ako napríklad práčka, umývačka riadu či zámok na dverách.

Napríklad chladničky budú vybavené špeciálnymi senzormi, ktoré upozornia spotrebiteľa na to, že je potrebné doplniť mlieko alebo iné suroviny. Pripomienku vám chladnička, samozrejme, zašle napríklad aj cez telefón. Ba čo viac, chladnička bude môcť prostredníctvom internetu nakúpiť chýbajúce potraviny na internete za vás. Mimochodom, podobné "sci-fi" chladničky sa v niekoľkých vybraných domácnostiach testujú už dnes.

O 10 rokov

Miliardy ľudí pripojených na internet budú mať možnosť vytvárať nové „digitálne“ národy s ostatnými ľuďmi zdieľajúcimi spoločné záujmy. To vo svojej práci predpovedá internetový priekopník David Huges. Ďalej predpovedá, že tradičné krajiny budú mať menší vplyv na ľudí vo svojich zemepisných hraniciach.

Hoci pri pohľade na diskusné príspevky na internete to tak zatiaľ nevyzerá, docent z Univerzity v Michigane predpokladá, že v dôsledku lepšieho prepojenia rôznych národov sa z nášho sveta stane empatickejšie a tolerantnejšie miesto. Ľudia z vyspelých svetových krajín budú mať napríklad osobnejšiu skúsenosť so životom ľudí v chudobných častiach sveta. Práve preto budú podľa docenta ľudia vo vyspelých národoch omnoho motivovanejší pomáhať ľuďom v núdzi.

O 15 rokov

Učenie bude jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým, predpovedá expert Matt Mead, riaditeľ organizácie Nesta zameranej na inovácie. Vzdelávací proces bude vďaka internetu dostupnému vo všetkých kútoch sveta omnoho efektívnejší.

Učitelia budú podľa neho schopní využívať virtuálne školy, ktoré poskytnú študentom všetky potrebné informácie. Vďaka technológiám bude môcť učiteľ personalizovať vzdelávací proces na základe lepšej znalosti silných a slabých stránok svojich študentov.

O 15 rokov však internet nebude prístupný len na Zemi. Odborníci predpokladajú, že v roku 2030 bude pripojenie možné aj na planéte Mars. Dokonca už v roku 2012 začala NASA s projektom medziplanetárneho pripojenia k internetu. Pri teste z toho istého roku veliteľ medzinárodnej vesmírnej stanice ISS Sunita Williams dokázal z kozmu ovládať robota nachádzajúceho sa v Nemecku.

Ako vidíte budúcnosť internetu vy? Napíšte nám svoju víziu do diskusie pod článkom.

Už ste čítali?