Dobré noviny
Spišská Nová Ves vydala monografiu, jej realizácia trvala asi 5 rokov
TASR
TASR

Spišská Nová Ves vydala monografiu, jej realizácia trvala asi 5 rokov

Do života ju slávnostne uviedli v stredu (28.1.) v Spišskom divadle bývalí funkcionári mesta František Pukluš, Rastislav Jacák a Karol Mitrík spolu so súčasným primátorom Jánom Volným.

PhDr. Ján Volný Foto: TASR

Spišská Nová Ves 29. januára (TASR) - Mesto Spišská Nová Ves v závere roka 2014 vydalo monografiu Dejiny mesta Spišská Nová Ves. Do života ju slávnostne uviedli v stredu (28.1.) v Spišskom divadle bývalí funkcionári mesta František Pukluš, Rastislav Jacák a Karol Mitrík spolu so súčasným primátorom Jánom Volným, symbolicky lupienkami ruží, keďže sa ruže nachádzajú v erbe mesta.

Slávnostný akt prebehol za účasti známeho slovenského herca a divadelného režiséra Martina Hubu, ktorého korene siahajú do Spišskej Novej Vsi. „Veľkým šťastím človeka je, keď sa má, kam vrátiť. Ja som vďačný, že som sa zase mohol vrátiť do Spišskej Novej Vsi. Mám 72 rokov a vrátil som sa sem 72-krát. Môžete byť veľmi hrdí a šťastní, že ostane takáto pečať a takýto dôkaz o miere kultúrnosti a kultivovanosti ľudí, ktorí vytvárali spoločenský život v Spišskej Novej Vsi,“ uviedol počas slávnostného uvedenia monografie Huba. Zároveň poprial, nech je kniha pamiatkou na všetkých ľudí, ktorí pozitívnym spôsobom ovplyvnili vývoj mesta.

Dielo je spracované populárno-vedeckým štýlom tak, aby bolo zrozumiteľné nielen odbornej, ale i širokej verejnosti. Vzhľadom na náročnosť celého projektu z pohľadu odbornosti, ako aj financovania, prebiehala jeho realizácia počas viacerých rokov. S prípravou sa začalo ešte v roku 2009. Spolu 15 osobností pod vedením zostavovateľa Ivana Chalupeckého spracovalo ucelene, podrobne bohatú históriu mesta. Texty sú doplnené grafickými prvkami, reprodukciami archívnych listín, fotografiami, mapami, plánmi, kresbami, tabuľkami a pod.

„Spišská Nová Ves je mesto, ktoré má osobitú históriu, celkom inú, ako ostatné mestá silne zastúpené baníctvom, napr. obrovské lesy, ktoré mesto malo, roky bolo centrom Provincie 16 spišských miest. Myslím si, že Spišská Nová Ves si dávno zaslúžila monografiu. Som rád, že konečne vyšla, že mesto malo ochotu a našlo peniaze na jej vydanie a našli sa dobrí autori. Je ich troška veľa, čo prácu sťažovalo, lebo každý má iný štýl a prístup, ale nakoniec aj tá technická a umelecká stránka je veľmi dobre urobená,“ zhodnotil Chalupecký.

Publikácia má spolu deväť kapitol, ktoré sa od prírodných pomerov, cez archeologické svedectvá, demografické, politické, náboženské i školské pomery mesta, ako aj hospodársky a stavebný vývoj, venujú i ťažkým chvíľam obyvateľov mesta počas požiarov alebo morových epidémií. Autori sa venujú jednak stredoveku, ďalej poľskému zálohu, modernej spoločnosti i novodobejším dejinám. Nevynechali však ani ďalšie témy, ako napr. baníctvo, kultúru, šport či školstvo. Kniha má 632 strán, 722 fotografií, 2614 poznámok, resumé v troch jazykových mutáciách - anglickej, nemeckej a maďarskej. Celkové výdavky na vydanie publikácie v náklade 3000 kusov s finančnou podporou ministerstva kultúry a ďalších inštitúcií sú na úrovni približne 78.000 eur.

Už ste čítali?