Dobré noviny
Zakladateľom Slovenského komorného orchestra bol Bohdan Warchal
TASR
TASR

Zakladateľom Slovenského komorného orchestra bol Bohdan Warchal

Huslista a hudobný pedagóg Bohdan Warchal by sa dnes dožil 85 rokov. Za najväčšie šťastie v živote pokladal svoju prácu, pretože vždy robil to, čo mal rád.

Bohdan Warchal. Foto: TASR

Orlová/Bratislava 27. januára (TASR) – Huslista a hudobný pedagóg Bohdan Warchal by sa v utorok 27. januára dožil 85 rokov.

Za najväčšie šťastie v živote pokladal svoju prácu, pretože vždy robil to, čo mal rád. S malou prestávkou 40 rokov viedol Slovenský komorný orchester (SKO), teleso, ktorého vysoké umelecké kvality dlhé roky obdivovali poslucháči nielen na našich, ale aj svetových pódiách. "Warchalovci" stelesňovali pojem, na ktorý sa vždy a za každých okolností chodilo.

Bohdan Warchal sa narodil 27. januára 1930 v Orlovej pri Karvinej na Morave v Čechách. Prvé husličky, ktoré ho priviedli do sveta hudby a potom sprevádzali po celý život dostal od svojej mamy. Hudobné vzdelanie získal v Brne. Na tamojšom konzervatóriu študoval hru na husliach a v štúdiu hudby pokračoval na brnianskej Janáčkovej akadémii múzických umení (JAMU). Takmer celý svoj umelecký život prežil na Slovensku. V Bratislave začínal ako člen Slovenskej filharmónie (SF), kde sa vypracoval na post koncertného majstra. Od začiatku svojej profesionálnej dráhy sa prejavoval ako mimoriadne silná, kreatívna a spontánna umelecká osobnosť. Venoval sa najmä barokovej hudbe.

Prelomovou udalosťou v živote Bohdana Warchala a zároveň významný krok pre celú hudobnú kultúru na Slovensku sa stalo založenie Slovenského komorného orchestra (SKO) v roku 1960. Warchal ako jeho hlavný iniciátor zoskupil okolo seba vynikajúcich hráčov sláčikovej sekcie orchestra. SKO známy tiež ako "Warchalovci" sa stal jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti vážnej hudby na Slovensku a popredným predstaviteľom slovenského interpretačného umenia v zahraničí. Predstavil sa na najvýznamnejších koncertných pódiách a hudobných festivaloch v Európe, severnej a južnej Amerike, Ázii i Austrálii, kde dosiahol vysoké uznanie. Popri hudbe baroka sa venovali aj dielam z obdobia klasicizmu a romantizmu, dielam 20. storočia a skladbám slovenských skladateľov Eugena Suchoňa, Alexandra Moyzesa, Ilju Zeljenku, ktoré vznikli buď na podnet Warchala, alebo mu ich tvorcovia darovali. Warchalovo hudobné teleso podnietilo záujem slovenských skladateľov o vznik diel, ktoré súbor uvádzal ako premiéry a nahrával v rozhlase. V roku 2000 odovzdal Bohdan Warchal vedenie telesa svojmu žiakovi Ewaldovi Danelovi, ktorý vedie "Warchalovcov" dodnes.

Popri činnosti aktívne hrajúceho umeleckého vedúceho a dirigenta odovzdával Bohdan Warchal svoje bohaté skúsenosti najmladším generáciám adeptov interpretačného umenia. Učil na Konzervatóriu v Bratislave, JAMU v Brne a bol riadnym profesorom na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Ako satisfakciu za dlhoročnú prácu chápal umelec udelenie Talichovej medaily Slovenskej filharmónie za prínos do slovenského hudobného umenia a Pamätnej medaily Umeleckej a vedeckej rady VŠMU. Tieto cenenia maestrovi udelili v januári 2000 pri príležitosti jeho 70. narodenín. Za mimoriadne významné šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v oblasti umenia v zahraničí udelili Bohdanovi Warchalovi v septembri 2000 tiež štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Bohdan Warchal zomrel 30. decembra 2000 v Bratislave vo veku nedožitých 71 rokov. Uznávaný husľový virtuóz si podľa vlastných slov svoj život bez hudby nevedel predstaviť, a keby sa ešte raz narodil, vždy by chcel byť len hudobníkom.

Už ste čítali?