Dobré noviny
SND uvádza premiéru operety Zem úsmevov skladateľa Franza Lehára
TASR
TASR

SND uvádza premiéru operety Zem úsmevov skladateľa Franza Lehára

Opereta Zem úsmevov zobrazuje dva odlišné svety, medzi ktorými hľadá svoje miesto najviac ospevovaný jav v dejinách divadla – láska.

Tlačová konferencia tvorcov pripravovanej premiéry operety Franza Lehára Zem úsmevov sa uskutočnila v stredu 14. januára 2015 v priestoroch Slovenského národného divadla (SND) na Pribinovej ulici v Bratislave. Premiéry operety budú 17. a 18. januára 2015. Na snímke operný spavák Miroslav Dvorský, v úlohe princa Su-Čong a operná speváčka Adriana Kohútková, v úlohe Lízy. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 15. januára (TASR) – Opera Slovenského národného divadla (SND) uvedie v sobotu 17. januára v novej budove premiéru operety Franza Lehára Zem úsmevov. Režisérom inscenácie je Juraj Nvota, dielo hudobne naštudoval a diriguje Peter Valentovič, scénu navrhol Tomáš Rusín, kostýmy Zuzana Štefunková-Rusínová, choreografom inscenácie je Jaroslav Moravčík, dramaturgom Martin Bendik, slovenský preklad pripravil Ján Štrasser.

V jednotlivých postavách tejto romantickej operety v troch dejstvách v slovenskom jazyku sa v alternáciách predstavia Adriana Kohútková a Helena Becse-Szabó (Lisa), Miroslav Dvorský a Michal Lehotský (princ Su-Čong), Jana Benáthová a Mária Rychlová (Mi), Róbert Remeselník a Ondrej Šaling (gróf Gustav von Pottenstein), v ďalších postavách účinkujú Ján Ďurčo, František Ďuriač, Ján Galla, Jozef Kundlák, Mária Kráľovičová, Jitka Sapara-Fischerová, Juraj Peter, Daniel Hlásny, Milan Kľučár, Katarína Flórová, Ivan Ožvát, Igor Pasek, Ľudovít Vongrej, Michal Želonka, Viktória Predanóciová, Jana Labajová, Juliana Oľhová, Barbora Andrešičová, Barbora Drozdová a ďalší umelci.

Návštevník operetného predstavenia sa nevyberie do divadla so zámerom prežívať dramatickú katarziu v starogréckom význame slova, ani analyzovať súčasnú spoločnosť prostredníctvom metaforického výkladu zložitého textu, ale vyberie sa do divadla prežiť príjemné chvíle s jasne vystavaným príbehom a s ľahko zapamätateľnými melódiami šlágrov. Opereta Zem úsmevov nie je výnimkou. Zobrazuje dva odlišné svety, medzi ktorými hľadá svoje miesto najviac ospevovaný jav v dejinách divadla – láska. V tomto prípade ide o lásku viedenskej slečinky Lízy a čínskeho princa Su-Čonga, ktorá sa trpko potýka s tradičnými predsudkami, zákazmi a odporúčaniami. Pohľad na svet lásky je odlišný podľa toho, či sa naň dívame z východu alebo zo západu. Ale téma lásky je v operete Zem úsmevov podaná predsa len inak než vo väčšine operiet. Majster Lehár sa odchyľuje od konvencie a nahrádza obvyklé veselé a neviazané operetné finále nostalgickým záverom. Lebo v lehárovskej Číne je to tak. Aj keď sa láske nedarí, na tvári musí ďalej žiariť úsmev, aby nikto nevidel, že srdce krváca.

"Pre mňa to bola prekvapivá ponuka, aj som váhal, ale i zvedavosť ma dohnala do tohto svätostánku hudby nahliadnuť do kuchyne, ako sa tu tvorí. Analýza príbehu, vzťahov a situácií, konfliktu je rovnaká pri filme, divadle alebo operete. Ale výrazové prostriedky herecké sú iné, aj alchýmia, ako to spojiť. Zostávame v tom období, je to už klasika z roku 1929, už je v zlatom fonde, takže to sme nemenili. Výtvarníci nepresúvali dej do iného obdobia, ale na to obdobie nahliadajú súčasnými očami," uviedol pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami režisér Juraj Nvota.

Rodák z Komárna, operetný skladateľ Franz Lehár (1870-1948) patrí k najznámejším autorom tohto hudobného žánru. Krátko po jeho narodení sa rodina presťahovala do Bratislavy. K hudbe ho viedol otec, vojenský kapelník. Gymnázium už absolvoval v Budapešti, kde sa rodina prisťahovala v roku 1880. V Prahe vyštudoval Konzervatórium, ktoré ukončil v roku 1888. Prvú operetu Viedenské ženy skomponoval v roku 1902. Najväčší úspech mu priniesla opereta Veselá vdova, ktorú skomponoval v roku 1905. Tá je dodnes najhranejšou Lehárovou operetou. Zložil celkom 28 operiet. Zem úsmevov mala premiéru 10. októbra 1929 v berlínskom Metropol Theater. V Slovenskom národnom divadle sa bude uvádzať štvrtýkrát, naposledy mala premiéru v apríli 1945.

Už ste čítali?