Dobré noviny
Rok 2015 je Európskym rokom rozvoja
SlovakAid
SlovakAid

Rok 2015 je Európskym rokom rozvoja

Na svete ešte stále približne 1,3 miliardy ľudí žije v extrémnej chudobe, mnohí z nich trpia podvýživou, nemajú prístup k základnej zdravotnej starostlivosti, liekom či pitnej vode a dosiahnutie základného vzdelania je pre nich utópiou. Títo ľudia musia často krát vyžiť z menej ako 1,25 USD na deň.

Európska únia je najväčším poskytovateľom rozvojovej pomoci na svete. Podľa výsledkov prieskumu Eurobarometer (2012) až 85% občanov EÚ podporuje myšlienku pomoci chudobným krajinám. Rok 2015 bude príležitosťou zhodnotiť, čo sa v rozvojovej agende doposiaľ dosiahlo a aké sú vízie pre spoluprácu s rozvojovými krajinami na ďalšie roky. Európsky rok rozvoja bude prvým európskym rokom, ktorý bude mať silný globálny rozmer a predstavuje jedinečnú príležitosť na rozsiahlu verejnú diskusiu a  zapojenie občanov do vízie Európy o globálnom rozvoji. Hlavný dôraz sa bude klásť na najdôležitejšie aspekty rozvojovej spolupráce, ako je globálna solidarita, spravodlivosť, súdržnosť rozvojových politík, ciele udržateľného rozvoja a v neposlednom rade úloha európskych občanov ako spotrebiteľov a aktérov v globálnom hospodárstve. Takéto rozvojové stratégie môžu pomôcť odstrániť chudobu a uľahčiť inkluzívny rast.

Je tiež dôležité aktívne zapájať do rozvojovej spolupráce súkromný sektor. Peter Hulényi, riaditeľ Odboru rozvojovej a humanitárnej pomoci MZVaEZ SR, vidí v tejto oblasti stále rezervy i široký potenciál: „Súkromný sektor by mal byť prirodzenou súčasťou systému SlovakAid a to nielen pokiaľ ide o akumulovanie finančné prostriedky, ale aj o využívanie skúseností slovenských subjektov z transformačného procesu, tvorby trhovej ekonomiky, či implementácie nových technológií. Rezort diplomacie nastavil podmienky a nástroje, ktoré by mali vstup podnikateľských subjektov do rozvojovej spolupráce posilniť. Ostatné je už len na ich iniciatíve, záujme a odvahe.“

Rok 2015 je rokom, dokedy majú byť splnené miléniové rozvojové ciele a tiež príležitosťou pre zhodnotenie dosiahnutých výsledkov a prijatím novej stratégie na nasledujúce desaťročie. Väčšina poskytovanej oficiálnej rozvojovej pomoci (60 %) pochádza z EÚ a jej členských štátov.

Za posledných desať rokov mohlo vďaka finančným prostriedkom EÚ navštevovať základné školy takmer 14 miliónov žiakov, viac ako 70 miliónov ľudí získalo prístup ku kvalitnejšej pitnej vode a viac ako 7,5 milióna pôrodov sa uskutočnilo za prítomnosti kvalifikovaného zdravotníckeho personálu, čím sa zachránili životy matiek a novorodencov. V roku 2013 EÚ a jej členské štáty spolu vynaložili 56,5 miliardy EUR na pomoc krajinám na celom svete v ich boji proti chudobe.

Slovensko ako súčasť Európskej únie a spoločenstva najvyspelejších krajín sveta - OECD - tiež prispieva ku globálnemu rozvoju a každoročne na aktivity rozvojovej spolupráce prispieva sumou približne 64 mil. EURO. Slovenská rozvojová spolupráca sa zameriava na realizáciu bilaterálnych rozvojových projektov v Keni, Južnom Sudáne, Afganistane, Moldavsku a tiež v krajinách západného Balkánu a Východného partnerstva.“ uviedla Eva Klanduchová zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Viac na www.slovakaid.sk.

 

Slovensko poskytuje rozvojovú pomoc od roku 2003, minulý rok tak program SlovakAid oslávil svoje 10. výročie. Objem poskytnutej pomoci bol za týchto 10 rokov približne 627 mil. USD.

(PR)

Už ste čítali?