Dobré noviny
V Bratislave sa koná výstava Renesancia fotografie 19. storočia
TASR
TASR

V Bratislave sa koná výstava Renesancia fotografie 19. storočia

Expozíciu dobových i súčasných fotografií vytvorených starými technikami pripravila VŠVU.

Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava. Foto: citylife.sk

Bratislava 18. decembra (TASR) - Renesancia fotografie 19. storočia je názov výstavy v Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF) v centre Bratislavy. Pripravila ju Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU).

"Je to vyvrcholenie trojročného projektu katedier fotografie a reštaurovania VŠVU. Týka sa skúmania historických fotografických techník, vybudovania potrebného pracoviska a začatia výučby techník z 19. storočia," uviedla na stredajšej (17.12.) vernisáži kurátorka výstavy Jana Hojstričová.

Reštaurátor a pedagóg Boris Kvasnica pripomenul záujem o návrat k ručne vyrábaným fotografiám, ktoré zanikajú v súčasnom čase moderných digitálnych technológií. "Týmto projektom nastala renesancia vzťahov našich katedier. Zároveň sme chceli študentom sprístupniť kreativitu a krásu pôvodnej vytlačenej fotografie starými technikmi," dodal Kvasnica.

"Na začiatok budúceho roka pripravujeme vydanie publikácie, v ktorej sú mapované dejiny slovenskej fotografie 19. storočia. Budú v nej aj výstupy prác študentov, ktoré sú na tejto výstave," prezradila Bohunka Koklesová z VŠVU.

Expozícia na druhom poschodí SEDF prezentuje pôvodné fotografie z 19. storočia, ktoré sú z referenčnej zbierky katedry fotografie VŠVU. Zároveň poukazuje na prepojenosť súčasných fotografických koncepcií s jej obsahom alebo prvotnými technikami. Čiže s dobovým vzhľadom sú aj tohtoročné fotografie z tvorby 40 študentov.

Celkove je na výstave vyše 350 fotografií a niekoľko objektov. Je to unikátna ukážka historického vývoja fotografie. Na jednom mieste sú vedľa seba fotografie na sklenených doskách, medenom plechu, plátne, rôznych papieroch i vytvorené gumotlačou, slaným procesom, dagerotypiou, ferotypiou, kyanotypiou či kolorovanou tónovanou kyanotypiou. Nechýba ani želatínový a alumíniový pozitív.

Texty oboznamujú nielen s technikami tvorby, ale aj s najčastejšie používanými motívmi fotografovania, ktorými sú portrét, krajina, zátišie či etnografická fotografia. Návštevník môže špeciálnym objektom nazrieť na stereofotografiu, vidí rodinné albumy z čias Rakúsko–Uhorska, ukážky adjustácie fotografie z prelomu 19. a 20. storočia či dobové šperky s fotografiami.

Výstava potrvá do 25. januára.

Už ste čítali?