Dobré noviny
Alexander Moyzes patrí k najhrávanejším slovenským autorom v zahraničí
TASR
TASR

Alexander Moyzes patrí k najhrávanejším slovenským autorom v zahraničí

Bol jednou z vedúcich osobností slovenského hudobného života, ktorá sa usilovala o prebudenie hudobnej kultúry.

V roku 1906 sa narodil ALEXANDER MOYZES. Bol hudobný skladateľ a pedagóg. Zložil 12 symfónií, symfonickú báseň Nikola Šuhaj alebo kantátu Demontáž. Pre SĽUK zložil vokálno-symfonické skladby Tance z Pohronia a Tance z Gemera. Zomrel 20.11.1984. Foto: TASR/ARCHÍV TASR

Kláštor pod Znievom/Bratislava 20. novembra (TASR) – Od úmrtia hudobného skladateľa a pedagóga Alexandra Moyzesa uplynulo dnes 30 rokov.

Bol jednou z vedúcich osobností slovenského hudobného života, ktorá sa usilovala o prebudenie hudobnej kultúry. Skladateľ medzivojnovej národno-hudobnej moderny okrem komponovania učil, písal štúdie a kritiky o hudbe a v roku 1929 dokončil I. slovenskú symfóniu opus 4.

Moyzesova symfónia:

Syn nestora slovenských skladateľov

Alexander Moyzes sa narodil 4. septembra 1906 v Kláštore pod Znievom ako syn Mikuláša Moyzesa, nestora slovenských skladateľov. Základné hudobné vzdelanie i cenné rady získal od svojho otca. Po maturite na reálnom gymnáziu v Prešove študoval mladý Moyzes kompozíciu, inštrumentáciu, dirigovanie a hudobné formy na konzervatóriu v českej Prahe. V získavaní vedomostí pokračoval v kompozičnej triede Vítězslava Nováka na Majstrovskej škole pražského konzervatória, ktorú úspešne absolvoval v roku 1930.

Bol riaditeľom SĽUKu

Talentovaný hudobník tiež súkromne študoval na Conservatoire vo francúzskom Paríži a na Hochschule für Musik v nemeckom Lipsku. V rokoch 1937-1948 bol Alexander Moyzes šéfom hudobného odboru Československého rozhlasu v Bratislave, od roku 1949 profesorom kompozície na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a v rokoch 1965-1971 rektorom tejto vysokej školy. Súčasne pôsobil ako umelecký vedúci a riaditeľ folklórneho súboru SĽUK (Slovenský ľudový umelecký kolektív - 1953). Pre tento umelecký súbor zložil prvý hudobný program. Predsedom Zväzu slovenských skladateľov bol A. Moyzes v rokoch 1969 až 1970.

Tvorba významného slovenského skladateľa inšpirovaná zbojníckou a trávnicovou lyrikou je rozsiahla a žánrovo rozmanitá. Okrem orchestrálnych, komorných a vokálnych skladieb je Alexander Moyzes autorom početných inštrumentálnych diel pre rôzne nástrojové obsadenie a množstva zborových piesní a úprav ľudových piesní. Jeho dielo zahŕňa tiež tvorbu pre ľudové súbory ako sú SĽUK či Lúčnica, scénické hudby pre divadlo a taktiež filmovú hudbu.

Modernistické tendencie

Prvé obdobie Moyzesovej tvorby (1929-1933) znamená v dejinách slovenskej hudby výraznú radikalizáciu smerom k modernistickým tendenciám. Symbolickým začiatkom slovenskej hudobnej moderny je jeho I. symfónia opus 4 (1929). Časť jeho tvorby je ovplyvnená európskym avantgardizmom a civilizmom. Druhý smer skladateľovej tvorby reprezentuje tendencia využiť charakteristické elementy slovenskej ľudovej hudby v hudbe umelej. Toto druhé tvorivé obdobie A. Moyzesa (1934-1950) znamená upevnenie národného prvku hudobnej reči s uplatnením programových momentov, historických a vlasteneckých námetov.

Oceňovaný

Za svoje hodnotné celoživotné dielo a zásluhy o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry získal popredný hudobný umelec mnohé ocenenia a vyznamenania. V roku 1966 mu bol udelený titul Národný umelec. Alexander Moyzes zomrel 20. novembra 1984 v Bratislave.

Už ste čítali?