Dobré noviny
7 zdravých zvykov, ktoré vám v skutočnosti môžu uškodiť
Dobré noviny
Dobré noviny

7 zdravých zvykov, ktoré vám v skutočnosti môžu uškodiť

— Foto: reprofoto Lidovky.cz/Shutterstock

Predstavujeme vám 7 doposiaľ univerzálnych tipov pre zdravie, ktoré by ste nemali brať príliš vážne.

Všadeprítomné rady ako žiť zdravo a čo robiť preto, aby sme boli vitálni až do vysokého veku, zdá sa, nemusia byť také úžasné. Séria nedávnych štúdií z rôznych kútov sveta totiž ukazuje, že aj všetko dobré môže byť na niečo zlé. Predstavujeme vám 7 doposiaľ univerzálnych tipov pre zdravie, ktoré by ste nemali brať príliš vážne.

Pite čo najviac vody

Jeden a pol litra denne a počas letného obdobia, samozrejme, viac. Voda je pre náš organizmus životne dôležitá, ale ukazuje sa, že ani s ňou to netreba preháňať. Ak si myslíte, že by ste za deň mali vypiť toľko, čo sa do vás vojde, mýlite sa. Nadmerné množstvo prijatej tekutiny totiž môže zásadne znížiť koncentráciu soli v našek krvi. V prípade vody v plastových fľašiach môže navyše prítomnosť chemických zložiek kontaminovať tekutinu a narušiť hladiny telesných hormónov.

Pite len nealkoholické koktejly

Mnohí z nás si myslia, že ak vymenia originálne verzie obľúbených alkoholických koktejlov za nealkoholické, spravili pre svoje telo niečo dobré. Nie je to však celkom pravda. Tieto nápoje sú totiž sladené rafinovaným cukrom, ktorý je podľa vedcov rovnako škodlivý, ako alkohol. Múdrejšie je pred lákavo vyzerajúcimi nápojmi plnými chémie dať prednosť napríklad šťave z čerstvého ovocia.

O problémoch musíte hovoriť

Univerzálna rada, ktorú sa dočítate takmer vo všetkých ženských časopisoch. Bohužiaľ sa ukazuje, že ak sa to s otvorenosťou príliš preháňa, môže mať aj táto univerzálna psychologická pravda veľmi negatívny účinok. Podľa štúdie Kolumbijskej univerzity môže neustále zaoberanie sa tým istým problémom a jeho analyzovanie v kruhu našich známych a priateľov vyvolať úzkosti, stres a viesť k depresii. Najlepším spôsob, ako sa s problémom vysporiadať, je sústrediť sa na jeho riešenie.

Po prebudení si poriadne zacvičte

To, že pravidelná fyzická aktivita je pre naše zdravie prospešná, je známy a overený fakt. Pre naše telo je však najoptimálnejším časom na športovanie obdobie dopoludnia. Experti z Brunelovej univerzity totiž zistili, že ak cvičíme, len čo vyskočíme z postele, vystavujeme svoj imunitný systém extrémnej záťaži, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť vírusových infekcií. Samozrejme, niekoľko cvikov na rozhýbanie tela nemôže byť na škodu, avšak náročnejšie a intenzívnejšie cvičenie si radšej nechajte na neskôr.

Kupujte si pokrmy s označením „light“

Zdá sa, že konzumovať potraviny a nápoje s nálepkou „light“ je skutočne v móde. Dá sa povedať, že trh je doslova zaplavený takýmito produktami a my v snahe žiť zdravšie a udržiavať štíhlu líniu často siahneme práve po nich. V čom je teda háčik? Ten spočíva v tom, že konzumáciou potravín so sníženým alebo nulovým obsahom tuku nedodávame organizmu potrebné nenasýtené mastné kyseliny omega-3. Tie látky, ktoré sa nachádzajú napríklad v tučných rybách alebo orechoch sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie mozgu, srdca a pohybového systému.

Jedzte potravinové doplnky

Pre naše telo sú nevyhnutné vitamíny skupiny A, B, C a D. Ich nedostatok sa na našom organizme veľmi rýchlo prejaví. Reklamy propagujúce rôzne výživové doplnky plné týchto potrebných vitamínov nás často presviečajú o tom, aké dôležité je užívať tieto preparáty, ktoré, samozrejme, stoja nemalé peniaze. Buďte však opatrní a neverte všetkému, čo sa vám reklama snaží podsunúť. Mnohé štúdie preukázali, že príliš vysoké dávky vitamínov a minerálov (akými sú napríklad železo, horčík či vitamín B6) môžu vážnym spôsobom poškodiť vaše zdravie a spôsobovoať viaceré nepríjemné zdravotné komplikácie. Nedávne štúdie preukázali tiež súvislosť medzi zvýšenou hladinou niektorých vitamínov a rakovinou prostraty či dokonca smrťou. Ak chcete pre svoje telo spraviť skutočne niečo prospešné, vymeňte umelé preparáty za čerstvé ovocie a zeninu.

Vyhýbajte sa slnku

Milovníci bronzovej pokožky sa už roky desia obávaného strašiaka menom rakovina kože. Každé leto sme doslova zasypaní najrôznejšími preventívnymi kampaňami a často máme strach čo i len vystrčiť nos bez toho, aby sme sa od hlavy po päty nenatreli krémom s vysokým ochranným faktorom. Samozrejme, chrániť sa pred slnkom je veľmi dôležité, ale ak sa chcete vyvarovať konzumácií umelých vitamínov, potom vedzte, že mierne vystavenie sa slnečným lúčom je dôležité, pretože nás chráni pred nedostatkom vitamínu D. V Británii úrady odporúčajú stráviť denne desať minút na slniečku bez ochranného krému.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Zdroje: Gentside, Lidovky.cz;

Už ste čítali?