Dobré noviny
Robotický psychológ sľubuje revolúciu v starostlivosti o duševné zdravie
Dobré noviny
Dobré noviny

Robotický psychológ sľubuje revolúciu v starostlivosti o duševné zdravie

Psychológ, ktorého môžete doslova nosiť vo vrecku svojho kabáta. Nemá za sebou nijaké tituly, psychologické smerovanie ani prax. Aj napriek tomu sľubuje, že pomôže vyriešiť všetky starosti a trápenia. Zoznámte sa s psychológom - robotom.

Jej meno je Ellie a svelo sveta uzrela len pre niekoľkými mesiacmi. Ide o prvú umelú inteligenciu, ktorá zároveň pracuje ako psychologička. Okrem iného dokáže prečítať význam až 60 neverbálnych prejavov človeka od pohľadu až po tón hlasu.

Autorom ambiciózneho projektu je americká výskumná inštitúcia DARPA, ktorá mimochodom stála aj pri zrode internetu. Cieľom projektu je podľa spoločnosti zlepšenie diagnostikovania depresie ako aj včasné odhalenie príznakov, ktoré môžu viesť k samovražde.

Psychológ vždy po ruke

Podľa prvých výsledkov z praxe dokáže Ellie fungovať na úrovni porovnateľnej s psychológom - človekom. Výskumnú vzorku na ktorej bol robotický psychológ testovaný, tvorili vojaci. Tí paradoxne svoje vnútorné pocity odhalovali pred Ellie omnoho ľahšie ako pred psychológom človekom. Výsledky výskumu podľa jeho autorov a analytikov naznačujú, že automatizácii sa zrejme nevyhne ani oblasť psychológie. Čo všetko to však bude predstavovať pre budúcnosť starostlivosti o mentálne zravie?

Okrem zredukovania počtu ľudských psychológov je prvoradou ambíciou projektu analýza mentálneho stavu aj bez rozhovoru a iných metód spojených s prácou psychológa.

Okrem Ellie však existujujú aj iné súčasné projekty, ktoré sa snažia porozumieť ľudskej mysli pomocou digitálnych technológií. Jedným z nich je napríklad rozsiahly experiment Facebooku z júna tohto roku, ktorý na vzorke 700 000 respondentov preukázal, že na našu náladu, majú vplyv aj také detaily, akými je výskyt pozitívnych alebo negatívnych slov v statusoch našich známych. Podobne aj štúdia Andrewa Campbella dokázala na základe dát z mobilných telefónov veľmi presne analyzovať mentálny stav ich používateľov.

Masovo využívané aplikácie, ktoré užívateľom odporučia návštevu lekára, prípadne sami určia diagnózu, sú už prakticky na svete a čaká sa len na ich vylepšenie a distribúciu. Diagnóza samotná je však len prvým krokom a pokiaľ nebude nasledovať adekvátna terapia, nebude mať pre svojho „klienta“ nijaký praktický efekt. Už dnes však vývojári Ellie sľubujú, že aj pri liečebe duševného zdravia zohrajú počítače čoskoro zásadnú úlohu. Kritické hlasy však už dnes upozorňujú, že dokonalejšia znaloť ludskej mysle počítačom môže predstavovať skôr hrozbu ako pomoc.

Už ste čítali?