Dobré noviny
Ranná káva? Najúčinnejšia je, ak si po nej zdriemnete
Dobré noviny
Dobré noviny

Ranná káva? Najúčinnejšia je, ak si po nej zdriemnete

— Foto: Pixabay

Podľa psychológov z  Loughboroughskej univerzity sa za produktívne a plnohodnotne stráveným dňom skrýva kombinácia dvoch ľahko zabezpečiteľných drobností!

Posledné štúdie z oblasti psychológie preukázali, že štvrťhodinka spánku nasledujúca po vypití rannej šálky kávy významne napomáha človeku úspešne sa vysporiadať s úlohami, ktoré ho počas dňa čakajú. Štúdia bola zverejnená v talianskom denníku Corriere della Sera a podľa jej autorov sú spánok a kofeín vzájomne sa dopĺňajúce protiklady.

Odpočinok po dobu 15 až 20 minút, ktorý nasleduje po vypití kávy, je podľa vedcov tá správna kombinácia umožňujúca človeku, aby zostal bdelý a čulý po celý zvyšok dňa. Vedci z britskej Loughboroughskej univerzity podrobili skúmaniu osoby, ktoré sa v noci nevyspali, aby zistili, ako najlepšie stimulovať bdelý stav a rýchlosť reflexov. Zo všetkých spôsobov, ktorými sa vedci snažili čulosť skúmaných ľudí prebudiť, vrátane pobytu na čerstvom vzduchu, zvíťazila práve šálka kávy doplnená štvrťhodinku spánku.

Rovnaký výsledok priniesla aj štúdia expertov z Japonska, ktorí navyše preukázali, že táto na prvý pohľad podivná kombinácia významne podporuje pamäť.

Ako to funguje?

Pýtate sa, ako je to možné? Odpoveď je jednoduchá. Kofeín musí prejsť celým tráviacim traktom a prejsť do krvného obehu a následne až do mozgu. Táto cesta trvá asi 20 minút a práve túto časovú medzeru je vhodné vyplniť krátkym spánkom.

Celý tento proces má čo dočinenia s adenozínom, významnou chemickou zlúčeninou podieľajúcou sa aj na spánku. Podľa posledných štúdií totiž tento neuromodulátor navodzuje spánok s pomalými vlnami, čiže ten najhlbší. Prebudiť sa prudko z tohto spánku je veľmi ťažké. Adenozín spôsobuje, že sa cítime po príliš krátkom odpočinku unavení. Káva však pôsobí ako inhibítor adenozínu. Káva "vyplní" receptory v mozgu, ktoré sú normálne "obsadené" molekulou adenozínu. Laicky povedané - kofeín úspešne súperí s adenozínom o priestor v mozgu. Krátky spánok tak končí presne vtedy, kedy začína pôsobiť kofeín.

Počas odpočinkovej štvrťhodinky sa človeku nepodarí dosianúť hlboký spánok. Podstatou je ľahko si zdriemnuť a dosiahnúť len mikrospánok. Dávajte si však pozor, aby váš spánok neprekročil 15 nanajvýš 20 minút. Ak spíme dlhšie, môžeme upadnúť do hlbokého spánku, z ktorého sa prebudíme omámení. Môže trvať až pol hodiny, než sa úplne preberieme.

Obzvlášť počas jesene, kedy obľúbené prázdninové radovánky strieda obdobie pracovnej aktivity, majte na pamäti, že to najlepšie, čo môžete po šálke kávy urobiť, je dať si šlofíka :-)

Už ste čítali?