Dobré noviny
Bývanie sa pre ľudí na Slovensku stáva čoraz dostupnejším
TASR
TASR

Bývanie sa pre ľudí na Slovensku stáva čoraz dostupnejším

Počet i objem poskytnutých hypoték v prvom polroku 2014 medziročne výrazne vzrástol.

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 30. júla (TASR) – Dostupnosť bývania na Slovensku sa zvyšuje. Trh zaznamenáva čoraz väčšiu aktivitu a ľudí, ktorí si hľadajú strechu nad hlavou, motivujú najmä priaznivé úrokové sadzby úverov na bývanie. Zhodujú sa na tom bankoví analytici. Počet i objem poskytnutých hypoték v prvom polroku 2014 medziročne výrazne vzrástol.

"Pri úveroch na bývanie sme zaznamenali medziročný nárast predaja o 33 %," priblížila pre TASR hovorkyňa ČSOB banky Zuzana Eliášová. Približne o polovicu viac úverov v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška uzavrela v prvých šiestich mesiacoch tohto roka Slovenská sporiteľňa (SLSP). Bývanie zafinancovala prostredníctvom vyše 13.700 úverov v celkovom objeme takmer 672 miliónov eur. VÚB banka podpísala medziročne o 40 % viac hypotekárnych zmlúv a ich objem sa zvýšil zhruba o dve tretiny. Nárast objemu úverov na úrovni 10 % zaevidovala Tatra banka.

"Na Slovensku sa postupne vytvorili predpoklady pre stabilizáciu trhu nehnuteľností po predchádzajúcom dlhšom poklese a následnej stagnácii a dnes vidíme rast záujmu o úverovanie bývania. Najmä vďaka stabilizácii trhu práce, zotaveniu spotrebiteľskej dôvery a rastu reálnych miezd za posledné obdobie," zdôvodnil analytik ČSOB Marek Gábriš.

"Priaznivé ceny nehnuteľností a nízke úrokové sadzby úverov na bývanie zvyšujú dostupnosť nehnuteľností pre stále širší okruh ľudí. Predpokladáme, že úvery na bývanie stúpnu za celý rok dvojciferným tempom, podobne, ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch," domnieva sa analytička SLSP Mária Valachyová. Úvery na kúpu nehnuteľností sú pritom vo všeobecnosti žiadané vo väčšej miere ako pôžičky na ich výstavbu či rekonštrukciu.

Zlepšenie situácie v oblasti bývania vníma aj ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík, podľa ktorého na väčšiu aktivitu na trhu reflektujú developéri a počet vydaných stavebných povolení rapídne rastie. "Mierny optimizmus domácností cítiť aj zo spotrebiteľského barometra, kde spotrebitelia vnímajú lepšie podmienky na úpravu bývania," zhodnotil. Za najväčšiu brzdu vývoja považuje vysokú mieru nezamestnanosti na Slovensku.

Už ste čítali?