Sagan v Paríži obhájil zelený dres
SITA
SITA

Záverečná etapa 101. ročníka merala 137,5 kilometra a tradične mala cieľ na Elyzejských poliach v Paríži.

PARÍŽ 27. júla - Stoprvý ročník najväčšej cyklistickej etapovej klasiky Tour de France je minulosťou. Skončil sa suverénnym triumfom Taliana Vincenza Nibaliho z tímu Astana, ktorý počas troch týždňov len dva dni nemal na sebe žlté tričko pre lídra celkovej klasifikácie.

Nedeľňajšiu záverečnú 21. etapu so štartom v Évry a cieľom na Elyzejských poliach v Paríži vyhral Nemec Marcel Kittel. Skvelý špurtér tímu Giant-Shimano triumfoval pred Nórom Alexandrom Kristoffom (Kaťuša) a Ramunasom Navardauskasom (Garmin-Sharp) z Litvy a štvrtý raz v tomto ročníku TdF sa tešil z etapového víťazstva. Týmto súčtom 26-ročný rodák z Arnstadtu vyrovnal svoj výsledok z vlaňajška, keď na "Starej dáme" rovnako vyhral štyri etapy a tiež triumfoval aj v parížskom závere.

Slovenský kapitán tímu Cannondale Peter Sagan obsadil v záverečnej etape 9. miesto a hoci Tour dokončil bez víťaznej etapovej koncovky, suverénne sa stal víťazom bodovacej súťaže. Jeho konečný zisk v boji o zelené tričko je 431 bodov, čím o 10 bodov prekonal svoj doteraz najlepší výsledok z roku 2012. Sagan vo veku 24 rokov dovŕšil víťazný hetrik v bodovacej súťaži, čo sa pred ním v takom mladom veku nepodarilo nikomu.

Sagan sa vydal na posledné kilometre 101. ročníka cyklistických pretekov na špeciálne pripravenom bicykli. Jeho tím Cannondale mu ho zhotovil do trblietavo zelených farieb.

V hornej časti rámu opäť nechýba motív v štýle Wolverina z filmu X-Men, ktorý bol aj na súťažnom bicykli v predchádzajúcich etapách. Na bicykli je aj štylizované meno slovenského cyklistu, ktorý tretí rok po sebe vyhral súťaž o zelený dres.

Okrem Sagana mal špeciálne dizajnovaný bicykel aj celkový víťaz Vincenzo Nibali. Na čiernom stroji sú žlté riadidlá i všetky nápisy sú vo farbe dresu víťaza Tour de France.

Posledná etapa 101. ročníka Tour de France merala len 137,5 km a v prvej polovici sa jazdila podľa osvedčenej tradície v pokojnom tempe. Po príchode do Paríža sa však začalo skutočne pretekať a deväť okruhov po Elyzejských poliach sa odjazdilo v rýchlom tempe.

O vzruch sa 43 km pred cieľom postaral Jean-Christoph Péraud. Druhý muž celkového poradia sa zaplietol do pádu a pelotón mu začal unikať. Takmer polminútové manko však aj zásluhou štyroch tímových kolegov do niekoľkých kilometrov zmazal. Šprintérsku prémiu na 91. km vyhral akoby symbolicky najstarší muž pelotónu, 42-ročný Nemec Jens Voigt.

Peter Sagan v poslednej prémii celých pretekov nebodoval. V záverečných kilometroch nebola núdza o úniky, ale mali zväčša iba krátke trvanie. Necelých 5 km pred cieľom zaútočil Simon Clarke z tímu Orica GreenEdge, no nič vážne to neznamenalo. Peter Sagan sa postupne posúval dopredu a 1500 m pred cieľom bol už okolo desiateho miesta. Z poslednej zákruty pred cieľovou rovinkou už Sagan nemal dobrú pozíciu a stratil šancu presadiť sa v záverečnom špurte.