Futbalisti Švajčiarska zvíťazili nad Hondurasom 3:0, sú v osemfinále

Pod cenný triumf sa podpísal tromi gólmi stredopoliar Xherdan Shaqiri, ktorý sa tak po Thomasovi Müllerovi stal druhým autorom hetriku na šampionáte.

Švajčiarsky stredopoliar Xherdan Shaqiri (vľavo) strieľa svoj druhý gól, vpravo honduraský obranca Victor Bernardez v zápase E-skupiny MS vo futbale 2014 Honduras - Švajčiarsko na štadióne Arena Amazonia v brazílskom Manause v stredu 25. júna 2014. Foto: TASR/AP

Manaus 25. júna (TASR) - Futbalisti Švajčiarska zvíťazili vo svojom záverečnom súboji v E-skupine na MS v Brazílii nad Hondurasom 3:0 a postúpili do osemfinále.

Pod cenný triumf sa podpísal tromi gólmi stredopoliar Xherdan Shaqiri, ktorý sa tak po Thomasovi Müllerovi stal druhým autorom hetriku na šampionáte. Do osemfinále postúpili z 1. miesta Francúzi, ich súperom bude Nigéria. Na Švajčiarov čaká v prvom kole vyraďovacej fázy Argentína.

Helvéti vykročili za víťazstvom úspešne a už v 6. minúte zvýšil ich nádeje na postup Shaqiri nechytateľnou strelou z dvadsiatich metrov do ľavej šibenice. Stredopoliara Bayernu Mníchov ešte niekoľkokrát vyzval prihrávkou do gólovej šance Drmič a najskôr po polhodine hry, následne v druhom dejstve v 71. minúte Shaqiri jeho výzvu dvakrát úspešne zužitkoval.

Honduras strelil v troch zápasoch na MS iba jeden gól a po troch prehrách sa so šampionátom lúči na konečnej 4. priečke E-skupine.

Fotogaléria: MS vo futbale: Honduras - Švajčiarsko

Priebeh zápasu

Švajčiarsky stredopoliar Xherdan Shaqiri (vpravo) strieľa druhý gól v 31. minúte v zápase E-skupiny MS vo futbale 2014 Honduras - Švajčiarsko na štadióne Arena Amazonia v brazílskom Manause v stredu 25. júna 2014. Foto: TASR/AP

Švajčiari vstúpili do stretnutia aktívne a už v 3. minúte mohli rozjasať svojich fanúšikov v Arena Amazonia v Manause. Drmičov center zľava poslal Shaqiri len do brankára Valladaresa a gólom sa neskončil ani pokus o dorážku z kopačky Xhaku. O tri minúty neskôr sa už švajčiarski futbalisti tešili z otváracieho gólu.

Shaqiri si loptu potiahol z pravého krídla hlbšie do stredu poľa a asi z dvadsiatich metrov ju poslal ľavačkou nechytateľne do šibenice. Hondurasania nenechali nič na náhodu a ihneď sa snažili o gólovú odpoveď, no neujal sa Beckelesov pokus a po ňom ani strieľaný center Palaciosa.

V 22. minúte sa o vyrovnanie snažil opäť Beckeles, tentoraz však zaletela lopta po jeho zakončení do hľadiska. Stredoameričanom sa nepodarilo vyvinúť na súpera väčší tlak a k slovu sa dostali Helvéti. Drmič vyzval po polhodine hry prihrávkou do voľného priestoru Shaqiriho, ten si loptu posunul do pokutového územia a po pravej strane brankára Valladares ju zasunul do siete. Silu honduraskej ofenzívy následne poznačilo zranenie Costlyho, ktorého v 40. minúte vystriedal Jerry Palacios.

Rýchla hra

Švajčiarsky stredopoliar Xherdan Shaqiri (vľavo) strieľa úvodný gól v 6. minúte v zápase E-skupiny MS vo futbale 2014 Honduras - Švajčiarsko na štadióne Arena Amazonia v brazílskom Manause v stredu 25. júna 2014. Foto: TASR/AP

Mužstvá pokračovali v rýchlej hre aj po zmene strán. V 50. minúte naskočil na center za obranu Bengtson, ale loptu minul len o centimetre. Následne sa striedajúci J. Palacios dožadoval odpískania penalty po jeho páde vo "veľkom vápne", hlavný rozhodca mal však na situáciu iný názor.

Ofenzívnu chvíľu Hondurasu mohol korunovať gólom na 1:2 už o minútu opäť Bengtson, ktorý obišiel aj Benaglia, no loptu odkopol pred bránkovou čiarou Rodriguez. Honduras v ďalšom priebehu hrozil pred šestnástkou súpera, no v 71. minúte prešiel po rýchlom protiútoku do "vápna" Drmič a po jeho prihrávke skompletizoval hetrik Shaqiri. V závere sa ešte Bengtson ocitol vo výbornej príležitosti, ale Benaglia z tesnej blízkosti neprekonal.

E-skupina, 3. kolo:

Honduras - Švajčiarsko 0:3 (0:2)

Góly: 6., 31. a 71. Shaqiri ŽK: J. Palacios. Rozhodovali: Pitana - Maidana, Belatti (všetci Arg.), 40.322 divákov.

Honduras: Valladares - Beckeles, Bernardez, Figueroa, J. Garcia - Claros, W. Palacios, Espinoza (46. Chavez), O. Garcia (77. Najar) - Bengtson, Costly (40. J. Palacios)

Švajčiarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Schär, Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri (87. Džemaili), Xhaka (77. Lang), Mehmedi - Drmič (74. Seferovič)