Slovenské basketbalistky zdolali v A-skupine Luxembursko vysoko 82:41

Zverenky Maroša Kováčika už v stredu 25. júna odohrajú záverečný kvalifikačný duel na ME s výberom Poľska.

Zo zápasu A-skupiny kvalifikácie ME 2015 žien v basketbale Slovensko – Luxembursko 22. júna 2014 v Košiciach. Na snímke basketbalistky Slovenska. Foto: TASR/František Iván

Košice 22. júna (TASR) - Slovenské basketbalistky zvíťazili v piatom kvalifikačnom stretnutí o postup na ME 2015 v košickej Infiniti aréne nad Luxemburskom vysoko 82:41. V prvom stretnutí kvalifikačnej A-skupiny zvíťazilo Poľsko nad Slovinskom 65:51 a vedie ju o skóre práve pred Slovenskom.

Zverenky Maroša Kováčika už v stredu 25. júna odohrajú záverečný kvalifikačný duel s výberom Poľska (18.00). Tento duel zároveň rozhodne o víťazovi A-skupiny.

Slovenky vstúpili do zápasu zodpovedne a proti outsiderovi skupiny vyhrávali po úvodných troch minútach 12:0. Do konca desiatej minúty zvýšili svoj náskok už na rozdiel dvadsiatich bodov a Kiššovej dva premenené trestné hody v 12. minúte znamenali vedenie 37:15. O päť minút neskôr Krč-Turbová zvýšila na 49:17, no do polčasu hostky korigovali na 51:21.

Od začiatku druhého dejstva sa hral viac vyrovnaný basketbal a Slovenky zvýšili svoje vedenie na rozdiel 33 bodov až v 28. minúte, keď Felixová úspešne premenila dve šestky - 60:27. Na konci tridsiatej minúty svietil na ukazovateli skóre stav 64:27. V záverečnej desaťminútovke slovenské reprezentantky kontrolovali priebeh hry a po víťazstve 82:41 získali dva kvalifikačné body.

A-skupina, kval. ME:

SLOVENSKO - Luxembursko 82:41 (51:21)

Zostava a body SR: Hruščáková 14, Žirková a Tetemondová po 11, Jurčenková 5, Toliverová 0 (Krč-Turbová 13, Kiššová 9, Baburová 7, Felixová 6, Bálintová a Kmeťová po 3, Brezániová 0) - najviac bodov Luxemburska: Jablonowská 12, Meynadierová a Schreinerová po 7. TH: 14/13-9/6, fauly: 10:19, trojky 11:3, rozhodovali: Johanssonová (Švéd.), Smiljaničová (Srb.), Csenderoá (Rum.), 900 divákov.

Hlasy po zápase:

Maroš Kováčik, tréner SR: "Bola to povinná jazda a základ víťazstva sme položili už v prvom polčase. V prvej štvrtine sme triafali s neuveriteľnou úspešnosťou. Mrzí ma druhý polčas, súper zaznamenal do polčasu dva doskoky v útoku a na konci ich mal sedemnásť. Vyskočil nám i problém so stratenými loptami, číslo devätnásť je veľmi vysoké proti takémuto súperovi."

Zuzana Brezániová, rozohrávačka SR: "Už prvý zápas v Luxembursku ukázal, že súper je hrou niekde inde. Doma sme to potvrdili vyšším víťazstvom. Vedeli sme, že vyhráme, otázka bola iba o koľko."

Katarína Tetemondová, krídelníčka SR: "Na súpera sme sa pripravili zodpovedne a toto víťazstvo je výsledkom našej prípravy. Urobili sme pár žiackych chýb a náskok mohol byť o niečo vyšší. Teší nás víťazstvo."