Dobré noviny
12 dôkazov, že zvieratá nás robia zdravšími a šťastnejšími (2. časť)
Dobré noviny
Dobré noviny

12 dôkazov, že zvieratá nás robia zdravšími a šťastnejšími (2. časť)

Nie je žiadnym tajomstvom, že vďaka zvieratám sa cítime dobre. Prinášame vám druhú šesticu z 12 dôkazov o skutočnom vplyve zvierat na našu duševnú a fyzickú pohodu.

Predchádzajúcich 6 dôkazov - čítajte tu!

7. Domáce zvieratá zmierňujú depresiu

Domáci miláčikovia poskytujú svojim majiteľom sociálnu podporu, vďaka ktorej cítia vyššiu životnú pohodu, ako tí, ktorí zviera nemajú. To je výsledok štúdie uverejnenej v žurnáli psychológie osobnosti a sociálnej psychológie. Podľa ďalších zistení má predovšetkým prítomnosť psa značné terapeutické účinky na psychický stav svojho majiteľa, ktorý sa tiež prejavuje znížením stresu, zvýšením sebavedomia, nárastom autonómie a kompetencie. Zvieratá disponujú jedinečným psychologickým pôsobením, vďaka ktorému sa dokáže človek odpútať od negatívnych myšlienok, ktoré sú typické predovšetkým pre depresiu a úzkosť.

8. Domáce zvieratá zmierňujú chronickú bolesť

Prítomnosť chlpatých stvorení v dome môže pomôcť zmierňvať či dokonca odvrátiť chronickú bolesť. Spôsobuje to hormón endorfín pôsobiaci proti bolesti, ktorý sa vo zvýšenej miere vyplavuje práve v prítomnost domácich miláčikov. Tento jav bol preukázaný u hospitalizovaných pacientov, ktorí po návšteve domáceho miláčika v nemocnici pociťovali významne nižšiu mieru bolesti – a to už po jednej návšteve. Ďalšia štúdia potvrdila, že pacienti, ktorí podstúpili bolestivú výmenu kĺbov, požívali po terapii s domácim miláčikov preukázateľne menej liekov proti bolesti.

9. Domáce zvieratá zlepšujú vzťahy

Žurnál aplikovaných vied uverejnil štúdiu, podľa ktorej mladí dospelí s hlbokou väzbou na svojich domácich maznáčikov cítili pevnejšie spojenie vo svojich blízkych osobných vzťahoch, ako aj komunitných väzbách v porovnaní s tými, ktorí zvieratá nemali. Okrem toho boli títo ľudia obľúbenejší, sebaistejší, empatickejší a  častejšie zastávali vedúce pozície na pracoviskách.

10. Domáce zvieratá monitorujú zdravie svojich pánov

Domáce zvieratá sú veľmi citlivé na správanie svojich majiteľov, čo môže byť užitočné predovšetkým pre ľudí trpiacich ochoreniami, akými je napríklad cukrovka. Niektoré zvieratá totiž dokážu cítiť klesanie hladiny cukru v krvi ich majitelia. Veterinár Christopher Buckley uvádza, že vycvičené psy dokážu vycítiť nízku hladinu cukru v krvi majiteľa, ktorá sa prejavuje typickou zmenou zápachu dychu, na ktorú su psy citliví. Táto schopnosť už vo viacerých prípadoch zabránila rapídnemu zhoršeniu stavu pacienta s cukrovkou.

11. Domáci miláčikovia zvyšujú sebavedomie

Domáce zvieratá sú úplne nekritické, nehodnotia a nezaujíma ich, ako vyzeráme alebo ako sa správame. Milujú nás bezpodmienečne a za každých okolností, práve to je podľa vedkyňe Rebeccy Johnsonovej spôsob, akým nám domáci miláčikovia dodádavú sebavedomie a istotu, ktorú v živote potrebujeme. Výskumy publikované v oblasti psychológie osobnosti a sociálnej psychológie zistili, že majitelia domácich zvierat majú vyššie sebavedomie, rovnako ako pocity spolupatričnosti a zmysluplnosti existencie v porovnaní s tými, ktorí domáce zvieratá nemajú.

12. Domáce zvieratá zbližujú rodinu

Či už sa vaše deti striedajú pri venčení psa alebo je kŕmenie mačky vždy len vašou úlohou, výskum ukázal, že zviera je dobré pre celú rodinu. "Domáce zvieratá môžu byť veľmi dôležitým mostom medzi členmi rodiny," hovorí Rebecca Johnson. Napríklad pri prekonávaní generačnej priepaste môže byť ich vplyv obzvlášť významný. Pre deti je často pomerne komplikované nadvizať rozhovor s prarodičmi a práve domáci miláčik môže byť prirodzeným mostom, poskytujúcim jednoduchú tému rozhovoru blízku obom vekovým kategóriám. Okrem toho majú deti často prvé skúsenosti so smrťou a konečnosťou práve prostredníctvom zvierat, čo je v rozvoji detskej osobnosti a psychiky veľmi významný moment. Domáci miláčikovia tiež poskytujú deťom tréning a prostredníctvom nich získavajú nové skúsenosti, akými je napríklad starostlivosť o ostatných, láskavosť a v neposlednom rade aj zodpovednosť a empatia.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Už ste čítali?