Dobré noviny
Ukrajinský premiér Azarov podal demisiu
TASR
TASR

Ukrajinský premiér Azarov podal demisiu

Parlament hľadá spôsob, ako ukončiť politickú krízu.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov Foto: TASR/AP

Kyjev 28. januára (TASR) - Ukrajinský premiér Mykola Azarov dnes podal demisiu. S odvolaním sa na webovú stránku ukrajinskej vlády o tom informovali agentúry RIA Novosti a UNIAN.

Ako uviedol, funkcie sa vzdal v záujme dosiahnutia pokojného riešenia súčasnej politickej krízy na Ukrajine.

"V záujme vytvorenia ďalších možností pre dosiahnutie spoločensko-politického kompromisu a kvôli pokojnému vyriešeniu súčasnej politickej krízy som prezidenta Ukrajiny požiadal, aby prijal moju demisiu z funkcie predsedu vlády," uvádza sa v Azarovovom vyhlásení.

Situácia v krajine je napätá

O napätej situácii v krajine a jej urovnaní dnes v Kyjeve rokujú aj poslanci ukrajinského parlamentu, ktorí sa zišli na mimoriadnej schôdzi. Na úvod schôdze si poslanci minútou ticha uctili pamiatku obetí protivládnych nepokojov. Vzápätí predseda parlamentu Volodymyr Rybak vyhlásil prestávku v rokovaní na politické konzultácie.

Na dnešnom zasadnutí sa zúčastňujú aj traja bývalí prezidenti Ukrajiny - Leonid Kravčuk, Leonid Kučma a Viktor Juščenko - ktorí sa od začiatku politickej krízy angažovali ako sprostredkovatelia a organizátori tzv. okrúhleho stola.

V uplynulých dňoch vládni i opoziční poslanci v rozhovoroch pre médiá uvádzali, že v rámci schôdze sa bude diskutovať aj o zmenách v kontroverzných zákonoch obmedzujúcich právo občanov na vyjadrenie názoru, ktoré v polovici januára vystupňovali politickú krízu na Ukrajine.

Schôdza má však podľa ukrajinských médií v programe jediný bod - diskusiu o politickej situácii v krajine. Okrem toho ministerka spravodlivosti Olena Lukašová podľa agentúry UNIAN spresnila, že parlament sa dnes nebude zaoberať otázkou vyhlásenia výnimočného stavu v krajine.

Líder opozičnej strany Sloboda Oleh Ťahnybok dnes vyjadril nádej, že parlamentná väčšina dodrží slovo, ktoré jej zástupcovia dali v pondelok počas rokovaní s opozíciou, a bude hlasovať za zmenu v "protiprotestných" zákonoch. Ťahnybok súčasne pripomenul, že prezidentská väčšina by mala odhladovať aj vyhlásenie amnestie na osoby zadržané počas protivládnych nepokojov v prípade, že opoziční aktivisti sa stiahnu zo všetkých obsadených vládnych budov.

Práve zmenou v kontroverzných zákonoch, ako aj nájdením kompromisu medzi vládou a opozíciou a vyhlásením amnestie pre všetkých zadržaných počas protivládnych nepokojov podmienili dnes aktivisti z radikálneho nacionalistického hnutia Pravý sektor postupné utlmenie svojich akcií proti príslušníkom bezpečnostných zložiek.

Špekulácie o personálnych zmenách

Ukrajinské médiá špekulovali, že dnes dôjde aj k personálnym zmenám vo vláde, aj keď lídri opozície Arsenij Jaceňuk (Vlasť) a Vitalij Kličko (UDAR) v pondelok večer odmietli vládne posty ponúknuté prezidentom Viktorom Janukovyčom. Jaceňuk dostal ponuku stať sa premiérom a Kličko vicepremiérom pre humanitárne záležitosti. Svoje odmietnutie zdôvodnili, že nemôžu byť členmi Janukovyčovej vlády.

Agentúra UNIAN informovala, že pred budovou parlamentu sa dnes ráno zišlo zhruba 500 mladých mužov športového výzoru. UNIAN ich označila za vládnych provokatérov.

Už ste čítali?