Dobré noviny
Čím vábia Slováci turistov? Kúpeľmi, kultúrou i akvaparkami
SITA
SITA

Čím vábia Slováci turistov? Kúpeľmi, kultúrou i akvaparkami

Slovensko láka rakúskych turistov aj na kúpele. Vystavovatelia sa na veľtrhu vo Viedni snažia spropagovať krajinu ako celoročnú destináciu.

BRATISLAVA 17. januára - Slovensko má záujem naďalej zvyšovať počet rakúskych turistov u nás. To je hlavá myšlienka nášho zastúpenia na najväčšom rakúskom cestovateľskom veľtrhu.

Veľtrh Freien Messe sa začal vo štvrtok 16. januára vo Viedni s účasťou okolo 700 vystavovateľov z celého sveta. Nielen cestovné kancelárie, ale aj expozície jednotlivých štátov sa snažia presvedčiť Rakúšanov, že sú ideálnou destináciou pre ich dovolenku.

Podľa zástupcov Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR), ktorá je realizátorom slovenskej expozície sú turisti z Rakúska štvrtou najpočetnejšou skupinou turistov, ktorá v minulom roku prišla na Slovensko. V I.- III. štvrťroku 2013 ich bolo vyše 55-tisíc. Za rok 2012 ich bolo celkom 66-tisíc. Väčšina rakúskych turistov, ktorí navštívili Slovensko, je podľa štatistík starších ako 50 rokov. Tomu je prispôsobená aj slovenská expozícia. Ako spoluvystavovatelia pôsobia v rámci našej expozície kúpeľné mestá Dudince, Trenčianske Teplice a kúpeľné zariadenia z Piešťan.

Propagácia pre dve skupiny krajín

Výhodou Slovenska je podľa zástupcov SACR to, že Slovensko začína byť vnímané ako celoročná destinácia.

„Na tom, že Slovensko sa stále viac dostáva do povedomia ako celoročná destinácia, má určite veľký podiel to, že sa budujú akvaparky a termálne kúpaliská, ktoré sú k dispozícii 12 mesiacov v roku a nájde tam zábavu a oddych celá rodina,“ hovorí komunikačná riaditeľka SACR Alica Štrbavá.

Podľa nej má Slovensko pre nasledujúce roky vytýčené dva okruhy krajín, kde chce propagovať našu krajinu ako turistickú destináciu.

„V prvom sú okolité krajiny ako Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko. Patria tam aj ruskojazyčné krajiny ako Rusko a Ukrajina, kde bol zaznamenaný veľký nárast záujmu aj celoročne. Druhý okruh tvoria krajiny ako Čína, ktorá má obrovský potenciál, India, Brazília alebo Kórea. Tam neoperujeme sami, ale využívame prezentácie v rámci V4. Je to výhodnejšie, keďže návštevníci z týchto krajín chcú v priebehu dvoch týždňov navštíviť viaceré krajiny,“ uzatvára Štrbavá.

Košice ťažili z titulu kultúrneho euromesta

Spoluvystavovateľom v rámci Slovenskej expozície je aj mesto Košice, ktoré v roku 2013 disponovalo titulom Európske hlavné mesto kultúry spolu s francúzskym Marseilles.

Kultúrne podujatia prispeli k zvýšeniu návštevnosti mesta. „V prípade prenocovaných návštevníkov ich počet vzrástol o 40-tisíc oproti minulému roku. V prípade jednodňových sa to nedá presne určiť, ale podľa návštevnosti pamiatok ako Dóm Sv. Alžbety sa to odhaduje približne na 3–násobný nárast oproti roku 2012,“ hovorí Ivana Takácsová, zástupkyňa Košíc na veľtrhu.

Počet návštevníkov z Rakúska v priebehu roku 2013 podľa nej stúpol enormne: „približne o tisíc percent“. Košice by si chceli návštevnosť udržať aj v nasledujúcom roku, k čomu majú prispieť aj dva nové objekty otvorené počas roku 2013: Kunsthalle a Kulturpark.

Bratislava sa zameriava aj na Ukrajincov

Mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj majú samostatnú expozíciu. Návštevníkov okrem historických a kultúrnych reálií láka aj známy slovenský mím Juraj Benčík alebo ochutnávka regionálnych vín.

Rakúšania medzi turistami v Bratislave obsadili piate miesto. V I. – III. štvrťroku 2013 bolo zaznamenaných viac ako 41-tisíc prenocovaní rakúskych turistov v Bratislave. V popredí však ostávajú krátkodobé kultúrne a predovšetkým nákupné aktivity.

Bratislava má naďalej v pláne získavať rakúskych turistov. Príležitosti však vidí aj inde. „Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj sa už druhý rok zameriavajú na Ukrajinu,“ hovorí riaditeľka krajskej organizácie turistického ruchu Bratislava region tourism Alžbeta Melicharová. „Bola spustená linka Bratislava – Kyjev, čo spôsobilo nárast návštevníkov v minulom roku o takmer 20 percent. Na Ukrajine naďalej inzerujeme a navštevujeme veľtrhy“.

Medzi najfrekventovanejších návštevníkov Slovenska naďalej patria občania okolitých štátov: Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Poľska.

Už ste čítali?