Volejbalistky začali kvalifikáciu prehrou s Bulharskom

Slovenské reprezentantky proti súperkám z Bulharska uspeli len v jednom sete.

SAMOKOV 3. januára - Slovenská volejbalová reprezentácia žien prehrala 1:3 s domácimi hráčmi Bulharska v piatok vo svojom úvodnom vystúpení v rámci M-skupiny záverečnej III. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2014 do Talianska.

Zverenky trénera Mareka Rojka v Samokove prehrali úvodné dva sety 13:25 a 19:25, v tretej časti hry dominovali 26:24. Rovnakým výsledkom, avšak v prospech domácich, sa skončil aj štvrtý set.

Po piatkovom stretnutí si slovenské volejbalistky v sobotu 4. januára zmerajú sily s výberom Bieloruska od 19.30 h SEČ, posledným vystúpením tímu SR v kvalifikačnej M-skupine bude súboj s reprezentantmi Česka v nedeľu 5. 1. rovnako od 19.30.

Výsledok - M-skupina - piatok:

Slovensko - Bulharsko 1:3 (-13, -19, 24, -24)

106 minút, rozhodovali: Papageorgiou (Cyp.) a Ambarkov (Mac.), 200 divákov

Zostavy (zdroj: SVF):

Slovensko: Crkoňová, Dudová, Salanciová, Abrhámová, Kubová, Kuciaková, libero Valachová (Stankovianska, Bramborová, Kijaková, Hrončeková)

Bulharsko: Rusevová, E. Nikolovová, Vasilevová, Filipovová, Kitipovová, Dimitrovová, liberá D. Nikolovová a Todorovová (Kolevová, Debarlievová, Rabadžievová, Zarkovová)

I. set

Slovenky vstúpili do zápasu s výbornou obranou v poli, nad domácimi favoritkami viac ráz viedli a držali so súperkami krok aj počas prvého technického oddychového času, keď prehrávali o jeden bod (7:8). Bulharské hráčky následne zlepšili útok a odskočili na rozdiel štyroch bodov - 12:8. Za nepriaznivého stavu 9:14 z pohľadu Sloveniek si kouč Rojko vypýtal oddychový čas, domáce volejbalistky však získali ďalšie dva body a počas druhého technického prerušenia hry vyhrávali 16:9 a svoj náskok ešte zveľadili - 21:12. Slovenky opäť bodovali až pri prvom setbale Bulhariek, keď znížili na 13:24. Set uzavrela servisom do siete smeičarka Kijaková - 25:13 pre Bulharsko.

II. set

V druhej časti hry sa od úvodu častejšie presadzovali domáce reprezentantky, ktoré robili menej chýb a boli presnejšie v útoku. Dvojbodový náskok 5:3 Bulharky postupne zveľaďovali a vyhrávali 15:9 i 19:12. Slovenky úspešnými útokmi znížili hrozivo vyzerajúce vedenie domácich na 16:21. Bulharské hráčky mali za stavu 24:17 k dispozícii sedem setbalov, Slovenkám nepomohol k výraznejšej korekcii ani oddychový čas a prehrali 19:25.

III. set

Do tretieho setu vstúpili lepšie Slovenky, ktoré viedli 4:0 a prinútili domáceho trénera k prerušeniu hry oddychovým časom. Bulharky ožili a vyrovnali na 4:4. Počas prvého technického timeoutu vyhrávali zverenky Mareka Rojka 8:6 a pridali ďalšie tri body - 11:6. Hráčky SR pravidelne bodovali v útoku i na blokoch a viedli aj 16:11. Bulharky sériou troch bodov znížili na 14:16 a tréner Rojko si vypýtal oddychový čas. Domáce hráčky ulievkou korigovali na 19:21. Slovenky viedli v závere 23:20 a po úspešnom útoku aj 24:22. Bulharky znížili pri podaní Dudovej na 23:24 a následne vyrovnali na 24:24. Slovenky získali ďalší setbal a využili ho po chybe bulharského libera - 26:24.

IV. set

Úvod štvrtého setu bol vyrovnaný - skóre bolo nerozhodné 2:2, 5:5 i 9:9. Slovenky vyhrávali po kvalitnom smeči 12:11 a neskôr aj 17:15. V závere setu mali slovenské volejbalistky k dispozícii dva setbaly (24:22) a domáci tréner si vzal oddychový čas. Bulharky znížili na rozdiel jedného bodu a hru prerušil poradou tréner SR Marek Rojko. Útok Sloveniek smeroval za základnú čiaru a bolo vyrovnané - 24:24. Bulharské hráčky získali po chybe súperiek prvý mečbal. Duel ukončil kontroverzným rozhodnutím arbiter, ktorý pripísal slovenský smeč bez dotyku domácich nad sieťou na konto Bulhariek - 26:24.

Hlasy (zdroj: SVF):

Marek Rojko (tréner SR): "Presne v tom som dúfal, že ukážeme, že na to máme. Prehrať prvé dva sety s Bulharskom hladko nie je nič nenormálne, môže sa to stať každému. Dokázali sme, že v družstve drieme potenciál, už ho len treba dostať von. Zaslúžili sme si minimálne bod a to ma mrzí."

Katarína Dudová (nahrávačka SR): "V prvých dvoch setoch sme sa akoby báli, boli sme ustráchané. Nehrali sme, čo dokážeme a preto sme súpera vôbec nezatlačili. Od tretieho sme zmenili zostavu, čo pomohlo a prinieslo to oživenie. Začali sme odvážne, riskovali sme a prinieslo to svoj úspech."

Miroslava Kijaková (smečiarka SR): "Neviem, čo sa dialo prvé dva sety. Asi sme veľmi chceli, nepamätám si. Sú zápasy, kde musím trochu ochladnúť, aby som sa rozpamätala, ako to bolo. Nebola som na palubovke, ťažko mi je hodnotiť. Na ihrisko som sa dostala až v treťom sete, cítila som sa dobre. Som rada, že mi dal tréner šancu a rovnako ma teší, že sa mi podarilo potiahnuť družstvo. Chcela som veľmi vyhrať, bola som veľmi namotivovaná. Bulharky bolo možné zdolať, mohli sme to zvládnuť."

Miroslava Kuciaková (smečiarka SR): "V prvých dvoch dejstvách sme mali pred súperkami prílišný rešpekt. Uvedomujeme si, že je to volejbalovo vyššia škola od nás. Potom sme dve - tri lopty uhrali s absolútnou agresiou a tam sa možno lámal zápas. Hneď, ako z nás opadol počiatočný strach, aj keď sme si ho možno nepripúšťali, hralo sa celkom ináč. Zo začiatku sme boli príliš opatrné. Následne strach opadol, šli sme do toho naplno, pridali sme aj technické veci a výsledok je, aký je."