Dobré noviny
Študentov nútili sedieť v mokrých ponožkách a stáť v prievane. Vedci skúmali nádchu, liek hľadali 43 rokov
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Študentov nútili sedieť v mokrých ponožkách a stáť v prievane. Vedci skúmali nádchu, liek hľadali 43 rokov

— Foto: Youtube: British Pathé

Nemocnica sa stala obľúbeným miestom prázdninových pobytov.

Nemocnica, ktorá mala slúžiť v dobách náročných epidémii, sa na dlhé roky stala vyhľadávaným cieľom a priam až turistickou destináciou tisícov ľudí, predovšetkým študentov. Tí sa na náklady britskej vlády pokúsili nakaziť nádchou a vlastným nosom tak prispieť k získaniu kontroly nad najbanálnejším ochorením všetkých dôb.

Prázdninový tábor a laboratórium

Štyridsaťtri rokov trval výskum v bývalej vojenskej nemocnici neďaleko britského mesta Salisbury. Zatiaľ čo sa v celom šírom okolí ľudia chránili pred silným vetrom a chladným počasím teplejším oblečením a hrubými šálmi, obyvatelia tohto zariadenia na to šli presne naopak – robili všetko pre to, aby ochoreli a to pod dohľadom odborníkov. Od roku 1946 do 1989 ubytovala Harvardská nemocnica viac ako 18-tisíc ľudí, ktorí za svoj pobyt nezaplatili ani cent. Harvardská nemocnica bola celé desaťročia centrom výskumu prechladnutia a za tie roky sa z nej vytvoril zvláštny hybrid virologického laboratória a prázdninového tábora. Študenti si na jednej strane užívali chvíle s rovesníkmi, mimo drobnohľadu rodičov a výskumníci sa ich v tej istej chvíli snažili po kúskoch, rôznymi spôsobmi infikovať. Nemocnica sa jedinečnou koncentráciou odborníkov a výskumov na prechladnutie v kombinácii s veľkým počtom testovaných osôb stala známou na celom svete.

Christopher Anderewes
Christopher Andrewes Foto: Wikimedia Commons

Čakali na epidémiu, žiadna neprišla

Krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny sa anglickí odborníci na verejné zdravie domnievali, že rozsiahle bombardovanie spôsobí aj vznik epidémií cholery a týfusu. Keď sa Británia dostala do konfliktu s Nemeckom, Harvardská univerzita chcela Britom pomôcť práve v boji proti očakávanej epidémii. Financovala výstavbu špeciálne navrhnutej nemocnice, ktorá mala byť pripravená na blížiacu sa epidémiu. Vznikla na kopcoch mimo mesta, no márne čakala na vypuknutie nákazy – žiadna neprichádzala. Američania po konci vojny odišli a ostala po nich len plne vybudovaná nemocnica, ktorá prilákala anglického virológa Christophera Andrewesa. Ten presvedčil miestny výskumný medicínsky úrad, aby zafinancoval jeho dlhodobú štúdiu o chlade a respiračných ochoreniach. V roku 1946 sa stal jej riaditeľom a z vďaky pred jej staviteľmi ju pomenoval Harvardskou nemocnicu.  

Núdza o dobrovoľníkov nebola    

Základným pravidlom v „tábore“ bolo udržiavať kontakt iba s členmi svojej skupinky. Ak by sa ktokoľvek dostal do blízkosti cudzieho človeka, musel si držať rozostup aspoň deväť metrov, v krajnom prípade si zakryť nos vreckovkou. Doktor Andrewes sa dostával na titulné stránky novín po celej krajine vždy, keď to potreboval. Keď v nemocnici ubudol počet dobrovoľníkov, pozval novinárov na tlačovú konferenciu, v ktorej napríklad navrhol mladomanželom, aby svoje medové týždne strávili vo výskumnom sanatóriu a onedlho mal opäť plné kapacity dobrovoľníkov.

Kedykoľvek počet žiadateľov poklesol, požiadal médiá o správu. Mladí prichádzali na desaťdňový pobyt v skupinkách po tridsiatich, pričom zloženie záujemcov postupne zasahovalo mnohé skupiny obyvateľstva. Hlásili sa nezamestnaní, študenti, ktorí tam písali svoje diplomové práce, štátni úradníci aj ženy v domácnosti, ktoré hľadali spestrenie v živote. Za pobyt nezaplatili vôbec nič. Harvardská nemocnica im preplácala aj cestované náklady a dokonca im dala aj vreckové vo výške takmer troch dolárov na deň.

Hrdosť na svoje romániky

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…