Dobré noviny
Ako má vyzerať dobre zbalená lekárnička na cesty? S týmto zoznamom vás na dovolenke nič neprekvapí
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Ako má vyzerať dobre zbalená lekárnička na cesty? S týmto zoznamom vás na dovolenke nič neprekvapí

Ilustračné fotografie.
Ilustračné fotografie. — Foto: Pexels

Zoznam upravte podľa svojich vlastných preferencií, podľa zdravotných problémov, ale aj destinácie, do ktorej sa chystáte.

Ak uvažujete nad tým, čo je základom dobre zbalenej lekárničky na cesty, určite je to najmä kvalitná príprava na situácie, ktoré môžu vás a vaše deti počas dovolenky zastihnúť. Ak sa však bojíte, že na niečo zabudnete, detská lekárka Martina Milkovičová, autorka blogu Pediatria s úsmevom radí, ktoré lieky na cestách pomôžu zvládnuť teplotu, alergickú reakciu, ale aj hnačku. Na antibiotiká však radšej zabudnite.

Bolesť, cestovná horúčka aj kašeľ

Ako prvé by ste do vašej dovolenkovej lekárničky mali vložiť lieky proti bolesti a na zníženie teploty. „Paracetamol či ibuprofen – pre malé deti sirup. Rozumné je pribaliť i čapíky, zvážte ich aj pre väčšie deti. Skvelo sa hodia pri teplote s vracaním,“ odporúča lekárka a dodáva, že na cestách v tomto prípade využijete aj teplomer. 

V lekárničke by ste mali vždy nájsť aj lieky proti hnačke, ktorá je často súčasťou cestovnej horúčky. „Počas cesty na iný kontinent by som si zadovážila väčšiu zásobu probiotík. Cestovateľská hnačka môže vášmu dieťaťu robiť spoločnosť počas celej doby pobytu,“ hovorí Milkovičová.

Foto: Pexels

Ak sú vaše deti náchylné na prudké zmeny teploty, najmä v hotelových rezortoch, kde sa môžete stretnúť s klimatizáciou, nezabúdajte aj na úľavu od kašľu„Vlhký kašeľ by som neriešila, myslím, že more je najlepšie mukolytikum (liek na uľahčenie vykašliavania). Liekov proti dráždivému kašľu je veľa, ale ja by som zvážila staré dobré fenistilové kvapky. Je to taký univerzál, hodia sa pre malé aj veľké deti, vedia pomôcť i ako lieky proti alergii,“ uvádza pediatrička.

Pozor na antibiotiká

Špeciálnou kategóriou sú tzv. univerzálne antibiotiká, ktoré väčšina ľudí berie ako rýchlu pomoc ak sa objaví horúčka či celkovo pocit choroby, a to najmä u detí. „Deväťdesiat percent všetkých tých teplôt detí na dovolenke je z prehriatia, klimatizácie, únavy, nedostatku tekutín. Vy sa splašíte, dáte antibiotikum, pretože čo ak. Ono sa ale dieťa napije, vyspí a druhý deň už znovu lieta. A čo teraz? Vysadíme? Necháme? A čo slniečko? To bude sedieť celú dobu na izbe?“ pýta sa Martina Milkovičová.

Antibiotiká, ktoré by zabrali na všetko, neexistujú a ich zbytočné užívanie môže narobiť viac škody ako osohu. Okrem toho, že poškodzujú prirodzenú črevnú flóru a imunitu, ľudia riskujú aj ďalšie problémy. Ak sa liek pretne napr. s hnačkou, môže byť v dôsledku antibiotík ešte silnejšia.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…