Dobré noviny
V Austrálii ako prvého človeka zaočkovali veteránku druhej svetovej vojny
TASR
TASR

V Austrálii ako prvého človeka zaočkovali veteránku druhej svetovej vojny

— Foto: TASR/František Iván

Austrália v nedeľu začala s očkovaním proti chorobe COVID-19.

Sydney 21. februára (TASR) - Prvým človekom, ktorého zaočkovali, bola bývalá opatrovateľka a veteránka druhej svetovej vojny, 84-ročná Jane Malysiaková, uviedla agentúra AFP. Oficiálne sa vakcinačný program v Austrálii spustí v pondelok.

Agentúra dodala, že v predvečer oficiálneho štartu vakcinácie bola zaočkovaná aj malá skupina vysokopostavených vládnych úradníkov. Medzi nimi bol aj predseda vlády Scott Morrison, ktorý dostal prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech v zdravotnom stredisku na severozápade Sydney.

S očkovaním sa v Austrálii začína deň po tom, ako tam vo viacerých mestách došlo k masovým demonštráciám odporcov očkovania.

Prieskumom Austrálskej národnej univerzity sa zistilo, že takmer 22 percent Austrálčanov považuje za nepravdepodobné, že by sa dali zaočkovať. Počet ľudí s váhavým postojom k očkovaniu proti covidu sa v posledných mesiacoch zvýšil, vyplýva z prieskumov.

Austrália spúšťa svoj očkovací program niekoľko mesiacov po iných krajinách. Disponuje 20 miliónmi dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. Ďalej zakúpila vakcíny od firiem AstraZeneca (53,8 milióna dávok) a Novavax (51 milióna dávok), k dispozícii má i 25,5 milióna dávok vakcíny získanej vďaka distribučnej platforme COVAX, povedal začiatkom februára minister zdravotníctva Greg Hunt.

Austrália bola doposiaľ v boji proti epidémii relatívne úspešná: zaznamenala takmer 29.000 nakazených a 909 úmrtí z celkového počtu 25 miliónov obyvateľov.

V snahe zastaviť šírenie pandémie zaviedli v krajine prísny lockdown, ako aj dôkladné testovanie a dohľadávanie kontaktov nakazených.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?