Dobré noviny
O tomto našom regióne ste možno ešte nepočuli. Ukrýva však hradnú cestu, za ktorú by sa nehanbili ani Francúzi
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

O tomto našom regióne ste možno ešte nepočuli. Ukrýva však hradnú cestu, za ktorú by sa nehanbili ani Francúzi

K Pohronskej hradnej ceste patrí 16 opevnení, hradov a kaštieľov vrátane obľúbeného kláštora herečky Kristíny Mečko v Hronskom Beňadiku.
K Pohronskej hradnej ceste patrí 16 opevnení, hradov a kaštieľov vrátane obľúbeného kláštora herečky Kristíny Mečko v Hronskom Beňadiku. — Foto: Pavel Albert, archív K. Mečko

Turisti cestujú cez pol planéty, len aby videli zámky na francúzskej Loire. Viete, že podobným pokladom sa môže pochváliť aj Slovensko? V povodí rieky Hron sa kedysi týčilo šestnásť hradov a kaštieľov. Môžete ich vidieť aj v zimných mesiacoch.

GRON 14. decembra - Počuli ste už o regióne Gron? V doline stredného toku rieky Hron sa rozprestiera čarovné územie, ktoré by mohlo byť predlohou pre dobrodružné stredoveké filmy aj romantické rozprávky. Kraj opradený legendami o netradičných ľúbostných príbehoch, o zlých pánoch a odvážnych poddaných ponúka niečo pre každého.

Objavíte tu nádherné lesy a náučné chodníky, raj pre turistov aj cyklistov, dedinky, v ktorých miestni udržiavajú živé tradície hrnčiarstva a gajdošstva. Tiež moderné zážitkové planetárium, plochú dráhu, termálne kúpele a Pohronskú hradnú cestu, ktorá spája šestnásť opevnení, hradov a kaštieľov

Pohronská cesta bola v minulosti strategickou cestou, ktorá lemovala rieku Hron. V jej okolí ležalo sedem  banských miest (Nová Baňa, Pukanec, Kremnica, Banská Štiavnica, Banská Belá, Banská Bystrica a Ľubietová). Vďaka sieti opevnení, veží, hradov, kaštieľov boli tak pod neustálou ochranouo

Kláštor v Hronskom Beňadiku: Bohaté centrum vtedajšieho kultúrneho života

Jedným z najzaujímavejších je kláštor Hronský Beňadik. Druhé najstaršie opátstvo na našom území si právom vyslúžilo prezývku Perla Pohronia. Kláštor založili v jedenástom storočí benediktíni a až do vpádu Turkov na naše územie sa tu skvele žilo, vzdelávalo, hodovalo... Samozrejme, všetko v súlade s kostolným poriadkom. Opátstvu sa totiž výnimočne darilo. Benediktíni overovali úradné listiny, strážili vzácne dokumenty a cennosti, ktoré ste si tu mohli bezpečne uschovať. Mnísi držali patronát nad bohatým kultúrnym životom, povoľovali a sami organizovali všakovaké umelecké a hudobné podujatia. V istom období ste si tu mohli zájsť dokonca aj na divadlo. Bohatstvom prekypoval kláštor do 16. storočia, kedy v roku 1565 presunuli príjmy pod Ostrihomskú kapitulu.

Kláštor v Hrinskom Beňadiku, druhé najstaršie opátstvo na našom území, si právom vyslúžilo prezývku Perla Pohronia.
Kláštor v Hronskom Beňadiku, druhé najstaršie opátstvo na našom území, si právom vyslúžilo prezývku Perla Pohronia. Foto: Michal Berák

V kláštore nájdu veriaci obrovskú vzácnosť – relikviu Kristovej krvi. Relikvia bola darom od uhorského kráľa Mateja Korvína. Dostal ju údajne za odvahu a hrdinstvo v boji proti Turkom od pápeža Pavla II. Od toho času sa úcta k Božej Krvi začala šíriť po celom okolí. Počas prvej vlny pandémie koronavírusu ňou hlavný duchovný Baziliky sv. Benedikta požehnal počas preletu súkromným lietadlom celé Slovensko. 

V kláštore aj dnes organizujú duchovné cvičenia. Môžete sa tu ubytovať, načerpať duchovnú silu či uchýliť do samoty. K dispozícii vám je kláštorná jedáleň aj čajovňa. 

Tip herečky Kristíny Mečko: Najkrajší kostol ukrýva Hronský Beňadik

Jedným z najkrajších miest regiónu Gron je pre mňa kláštor Hronský Beňadik. Nájdete tu Baziliku sv. Benedikta, pre mňa najkrajší kostol na Slovensku, v ktorom sme natáčali slovenský film Legenda o lietajúcom Cypriánovi,“ prezrádza Kristína Mečko, ktorá sa prisťahovala do dedinky Veľké Pole. „Odporúčam aj našu dedinku a kalváriu v Hliníku nad Hronom. Príroda a výhľady sú tu rozprávkové. Vodácka základňa Revištské Podzámčie, zveropark a rekreačný areál Zvonička sú fantastickým tipom na super na turistiku a oddych.“ Náučný chodník Zvonička v Novej Bani je výborným tipom na výlet aj v čase (medzi)vianočného obdobia. Nenáročná, šesť kilometrová obojsmerná prechádzka je vhodná aj pre rodiny s deťmi aj seniorov v každom ročnom období.

Bazilika sv. Benedikta v kláštore v Hronskom Beňadiku ukrýva pre veriacich obrovskú vzácnosť – relikviu Kristovej krvi. Relikvia bola darom od uhorského kráľa Mateja Korvína.
Bazilika sv. Benedikta v kláštore v Hronskom Beňadiku ukrýva pre veriacich obrovskú vzácnosť – relikviu Kristovej krvi. Relikvia bola darom od uhorského kráľa Mateja Korvína. Foto: Archív K. Mečko, M. Berák

Hrad Revište: Nešťastná Turecko-uhorská lovestory

Hrad menil od svojej prvej zmienky v dvanástom storočí majiteľov ako topánky. Každú chvíľu ho vlastnil iný župan, bán, vojvodca, biskup, pokladník. Chvíľu patril Jánovi Jiskrovi aj Matejovi Korvínovi. Hradné múry si dodnes šepkajú legendu o turecko – uhorskej lovestory. Jeden z hradných pánov sa vraj bezhlavo zamiloval do dcéry tureckého kapitána zo susedného hradu v Leviciach. Otca krásnej Selimy dcérine rozhodnutie nazlostilo až tak, že sa vybral na Revište a neželaného potenciálneho zaťa vyzval na súboj. Rytier v brnení sa veľmi nebránil. Aké veľké bolo otcove zdesenie, keď sňal porazenému prilbu a pod ňou sa skrývala jeho dcéra Selima.

O obnovu hradu sa dnes stará občianske Združenie na záchranu hradu Revište. Aj vďaka nemu je dnes hrad nádherným tipom na túru bez ohľadu na ročné obdobie. Vybrať sa naň môžete aj v zimných mesiacoch. Od parkoviska Revištského Podzámčia vedie žltá turistická trasa aj náučný chodník „Majitelia hradu Revište“ . Z horného hradu je krásny výhľad na údolie Hrona, mesto Žiar nad Hronom a Štiavnické vrchy. Ak budete pokračovať ďalej po žltej značke, dostanete sa na hrebeň horského výbežku a skalnú vyhliadku Veľká skala. Naskytne sa vám nádherný pohľad na veľkú časť stredného Pohronia a na hrad Revište.

Hrad Revište je opradený legendou turecko-uhorskej lásky.
Hrad Revište je opradený legendou turecko-uhorskej lásky. Foto: M. Albert

Hrad Šášov a Čierna kráľovná

Šášov dali postaviť na skale nad riekou Hron bratia ostrihomského arcibiskupa, Vančovci, v polovici 13. storočia. Spravovalo ho niekoľko kráľovských kastelánov a rôzne šľachtické rodiny. Obávaní Dóciovci tiež. 

V roku 1424 ho kráľ Žigmund Luxemburský venoval svojej manželke, Barbore Celjskej. Kráľ na to mohol mať viaceré dôvody, možnou verziou je, že ju chcel zabezpečiť v prípade, keby ovdovela. Išlo pravdepodobne o výnimočnú a zaujímavú kráľovnú, keďže sa o nej šírili najrôznejšie klebety. Napríklad, že neverila v Boha, uctievala temné sily a k tomu všetkému bola vraj Žigmundovi neverná. Predpokladá sa, že Barbora bola bohatá, ale aj rozhľadená a výnimočne šikovná. Keď po smrti manžela prevzal trón Žigmunda Luxemburského kráľ Albrecht, vdovu vraj nešetril. Barboru ohováral vždy a všade, kde sa mu to hodilo.

Hrad Šášov dostala ako veno v roku 1424 manželka kráľa Žigmunda Luxemburského, Barbora Celjská, o ktorej sa šírili rôzne klebety.
K hradu Šášov si môžete spraviť výlet aj v zimných mesiacoch. Foto: P. Albert

Neslávne slávni Dóciovci 

Tento starý maďarský rod vlastnil v istom období väčšinu hradov, kaštieľov a opevnení patriacich do Pohronskej hradnej cesty. Dóciovci vraj ako páni však neboli nič moc. Milovali krásne ženy a ešte viac vôňu peňazí. V Pohroní vládli v 16. a v 17. storočí a ich poddaní za ich panovania nemali na ružiach ustlané. Boli vraj bezohľadní a lakomí a neustále viedli konflikty s inými banskými podnikateľmi z rodu Thurzovcov a Fuggerovcov. Vpád Turkov ich nespravodlivé panovanie ukončil. 

Tipy na (nielen) vianočnú turistiku

Región Gron nadchne nielen nadšencov histórie, ale aj milovníkov prírody. Celoročne ponúka najrozmanitejšie turistické vyžitie. V zime odporúčajú zástupcovia oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron napríklad výlety na vrch Vtáčnik, Hulín či Veľký Inovec.

Vtáčnik má starovulkanický pôvod a keď cez Vianoce vyšliapete až do cieľa (1346 m), odmení vás krásnymi výhľadmi na Hornonitriansku a Žiarsku kotlinu, ale aj na zámok Bojnice.

Vrch Hulín (známy aj ako Biela skala) je ďalšou príjemnou turistickou možnosťou. V dedinke Brehy sa vyberiete po žltej značke, ktorá vás nenáročnou trojkilometrovou lesnou cestičkou lemovanou starými stromami dovedie až na vrchol. 

Veľký Inovec je ako vystrihnutý z príbehov o rozprávkových lesoch, škriatkoch, obroch a čarovných bytostiach. Vrch má vulkanické podložie a pôsobivé skalné útvary, ktoré pôsobia, ako keby boli živé a vedeli rozprávať. 

V zime odporúčajú zástupcovia oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron napríklad výlety na vrch Vtáčnik (na fotke), Hulín či Veľký Inovec.
V zime odporúčajú zástupcovia oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron napríklad výlety na vrch Vtáčnik (na fotke), Hulín či Veľký Inovec. Foto: P. Forgáč

Ďalšou príjemnou alternatívou je dvanásť a pol kilometrový náučný chodník Vojšín. Trasa vedie pohorím Pohronského Inovca medzi Starou Hutou a Malou Lehotou a nájdete na nej osem zastávok. Jednou z nich je národná prírodná pamiatka Starohutský vodopád. V potoku pod vodopádom žije vzácny rak riečny a spolu s ním tu štebotajú drozdy, kukučky, sýkorky, oriešky, trasochvosty, vodnáre. Zaujímavou zastávkou je aj Andezitové kamenné more, národná prírodná pamiatka v Malej Lehote.

Tréner Maroš Molnár: Kaštieľ v Žiari nad Hronom má brutálne dobrý park

V Žiari nad Hronom prežil celé detstvo aj obľúbený tréner Maroš Molnár. „Je tu nádherný kaštieľ so zaujímavou históriou a fantastický park, v ktorom som ako mladý skoro nonstop trénoval. Park prešiel výbornou rekonštrukciou, dnes tu nájdete sieť rôznych chodníkov, aleje so vzácnymi stromami, preliezky na cvičenie, jazierko, ZOO aj kaviareň. Je to nádherný športový a oddychový areál, ktorý odporúčam navštíviť každému.“ Biskupský kaštieľ využívali ako svoje sídlo banskobystrickí biskupi, medzi nimi aj najznámejší, Štefan Moyses. Súčasťou je biskupská záhrada (park), ktorá je okrem športového areálu aj miestom kultúrnych podujatí.  Okrem rodného Žiaru nad Hronom odporúča Maroš Molnár región Gron aj milovníkom horskej cyklistiky hľadajúcim krásne prírodné reliéfy a terény.

Región Gron je rajom pre turistov aj cyklistov. Horské cyklistické terény odporúča aj tréner Maroš Molnár.
Región Gron je rajom pre turistov aj cyklistov. Horské cyklistické terény odporúča aj tréner Maroš Molnár. Foto: Archív Regiónu Gron a M. Molnára

Ak hľadáte tipy na výlety aj sychravom počasí, región Gron ponúka zaujímavé aktivity aj do nečasu.

Zážitkové planetárium v Žiari nad Hronom 

V digitalizovanej Hviezdnej sále sa doslova stanete súčasťou vesmíru. Na ploche s priemerom 10 metrov môžete žasnúť nad filmami s astronomickou tematikou vysielanými v režime „fulldome“ a v rozlíšení 4K. Systém dokáže simulovať pohľad na oblohu z ktoréhokoľvek miesta na Zemi. Jasne uvidíte spojnice hviezd v súhvezdiach, aj objekty vzdialeného vesmíru a detaily povrchov telies slnečnej sústavy. Planetárium ponúka bohatý program pre deti aj dospelých a funguje aj v čase pandémie a počas vianočných sviatkov, v upravenom režime. Počet účastníkov na podujatí je limitovaný a aj na individuálny vstup je potrebné dopredu sa objednať.

Zážitkové Planetárium v Žiari nad Hronom
Zážitkové Planetárium v Žiari nad Hronom Foto: M. Berák

Jedinečné termálne pramene v Sklenných Tepliciach

Fanúšikovia rýchlej jazdy ocenia plochú dráhu v Žarnovici, milovníci wellnessu zase jedny z najstarších slovenských kúpeľov v Sklených Tepliciach. Liečivá termálna voda obsahuje množstvo minerálov vrátane vápnika a horčíka, vďaka čomu je vhodná na liečbu ochorení pohybovej a nervovej sústavy. Kúpele sú jedinečné tým, že vodu chemicky neupravujú ani ničím neriedia. Do bazénov vteká každý deň čistá liečivá voda priamo z prameňov. Kúpele ponúkajú všetky druhy liečebných procedúr vrátane európskeho unikátu – jaskynného parného kúpeľa Parenica s teplotou vody 42°C.

Gron alebo Hron? 

Región Gron dostal pomenovanie podľa starého názvu rieky Hron (Gron). Združuje tieto mestá, obce, dedinky: Sklenné Teplice, Žiar nad Hronom, Hrabičov, Bzenica, Rudno nad Hronom, Píla, Hronský Beňadik, Brehy, Voznica, Veľká Lehota, Malá Lehota, Tekovská Breznica, Kľak, Horné Hámre, Župkov, Ostrý Grúň, Repište, Nová Baňa, Žarnovica. 

Článok bol pripravený v spolupráci s oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Gron a realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Foto: Región GRON

Už ste čítali?