Dobré noviny
Dedina pri Ilave je najlepšia v Európe! Občania recyklujú odušu, stačia im na to vrecia s QR kódom
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Dedina pri Ilave je najlepšia v Európe! Občania recyklujú odušu, stačia im na to vrecia s QR kódom

Obec Košeca má
Obec Košeca má "ekoprventsvo" v celej Európe. — Foto: TASR

Hovorí vám niečo dedinka Košeca? Názov si zapamätajte, pretože takmer trojtisícová obec pri Ilave úspešne reprezentuje Slovensko. A to nie len tak s hocičím.

KOŠECA 8. decembra - Najlepší a najviac inovatívny projekt v celej Európe je kategória, v ktorej sa môže prvenstvom pochváliť dedina Košeca pri Ilave. Členovia poroty pochádzajú zo 47 krajín a porovnávali stovky projektov v oblasti evidencie, triedenia a spracovania odpadov.

„Je to príbeh o tom, ako obec dokázala motivovať svojich obyvateľov a ukázala im lepší a udržateľnejší prístup k produkcii a separácii odpadu. Pred zmenou prístupu boli domácnosti zvyknuté vyhadzovať odpad do kontajnerov akýmkoľvek spôsobom. Nový systém tento návyk zmenil,“ píše vo vyhlásení organizátor súťaže.

Ako to celé funguje?

Cieľom zavedenia ekologického, moderného a smart riešenia bolo, aby každý občan Košece dokázal vytriediť čo najviac odpadu a reálne platil len za to, čo nie je možné zrecyklovať a obec musí vyviesť na skládku.

„Je to pre nás obrovské prekvapenie a je to zároveň neuveriteľný príbeh úspechu pre Košecu, aj pre celé Slovensko. Ocenenie patrí všetkým, ktorí sú súčasťou tohto projektu, najmä našim obyvateľom, ktorých sa už roky snažíme motivovať chrániť životné prostredie,“ povedal starosta Košece Radomír Brtáň.

Obec ide príkladom. Odpad znížila viac ako o polovicu.
Obec ide príkladom. Odpad znížila viac ako o polovicu. Foto: JKR Slovensko

Vďaka systému elektronickej evidencie odpadov má každá domácnosť vrecia s jedinečnými QR kódmi, ktoré vynáša do kontajnerov s elektronickými čipmi. Počas zberu odpadu sú skenované čipy aj QR kódy. Obec takto sleduje každú domácnosť a vie nielen to, koľko odpadu vyprodukuje, ale aj to, ako dobre ho separuje.

Skvelé výsledky

Po zavedení motivačných poplatkov sa ľudia začali prirodzene viac zaujímať o zlepšenie svojej miery triedenia odpadu. Už pri zhromažďovaní prvých údajov na určenie poplatkov začalo množstvo separovaného odpadu rásť a množstvo zmiešaného odpadu sa v roku 2019 znížilo o takmer pätinu.

Počas zberu odpadu sú skenované čipy aj QR kódy. Obec takto sleduje každú domácnosť a vie nielen to, koľko odpadu vyprodukuje, ale aj to, ako dobre ho separuje.
Počas zberu odpadu sú skenované čipy aj QR kódy. Obec takto sleduje každú domácnosť a vie nielen to, koľko odpadu vyprodukuje, ale aj to, ako dobre ho separuje. Foto: JKR Slovensko

Čím viac odpadu domácnosť vytriedi, tým nižšie sú poplatky za jeho odvoz. Za viac ako rok fungovania systému klesol v Košeci poplatok za odvoz odpadu o 56 percent a to obec nedosahuje ešte maximálnu mieru triedenia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?